کد خبر 482556

طبق عملکرد شش ماهه بودجه سال۹۹؛

منابع و مصارف بودجه چقدر محقق شد؟

صرفا ۱.۶ درصد منابع پیش‌بینی‌شده از محل فروش اموال مازاد دولتی و ۱۷.۵ درصد منابع پیش‌بینی‌شده از محل صادرات نفت، میعانات و گاز در نیمه اول امسال محقق شده است. هم‌چنین استفاده گسترده از مجوز شورای سران قوا برای انتشار اوراق مازاد نقش مهمی در جبران کسری بودجه دولت داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، عملکرد شش ماهه بودجه سال 99 مشخص شد. کل منابع بودجه 571 هزار میلیارد تومان بوده که بالغ بر 243 هزار میلیارد تومان بدست آمده که نسبت به مصوب شش ماهه 85 درصد تحقق نشان می‌دهد.

درآمدهای عمومی شامل مالیات، گمرک، سود سهام شرکت‌های دولتی و سایر درآمدها که جرایم و موارد دیگر را تشکیل می‌دهد، 116760 میلیارد تومان وصولی داشته که حدود 81 درصد محقق شد. از این میزان بیش از 85 هزار میلیارد تومان سهم درآمد مالیاتی، 6450 میلیارد تومان گمرک، 20 هزار میلیارد تومان سایر درآمدها است.

واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای به منابع نفت و گاز شناخته می‌شود که بیشترین تاثیر را از تحریم‌ها پذیرفته است. در سال جاری حدود 50 هزار میلیارد تومان فروش اموال منقول و غیرمنقول در این ردیف درآمدی مصوب شد.

تحقق 17.5 درصدی منابع پیش بینی شده از محل صادرات نفت و گاز

در مجموع بیش از 107 هزار میلیارد تومان مصوب قانون است که سهم منابع نفت و گاز حدود 57 هزار میلیارد تومان بوده و تنها 5 هزار میلیارد تومان درآمد محقق شده است. به عبارت دیگر، صرفا 17.5 درصد از منابع نفتی و گازی در نیمه اول امسال محقق شده است.

سهم «تقریبا هیچ» فروش اموال مازاد دولتی در تامین منابع بودجه

فروش اموال منقول و غیر منقول مازاد دولتی که یک منبع جدید و در راستای اصلاح ساختار بودجه تلقی می‌شود عملکردی «تقریبا هیچ» داشته است و از این محل که 49545 میلیارد تومان پیش بینی شده بود، صرفا 400 میلیارد تومان منابع بدست آمد. 

به نظر می‌رسد فروش اموال مازاد منقول و غیرمنقول دولتی با موانع و مشکلات جدی در داخل دولت روبرو است و در نتیجه، انتظار می رود دولت در تدوین لایحه بودجه 1400 مجددا از این درامدهای واهی و غیرواقعی برای تنظیم کردن کفه ترازوی منابع و مصارف بودجه به شکل صوری استفاده نکند.

11

وضعیت منابع و مصارف بودجه سال 99- عملکرد شش ماهه- ارقام به میلیارد تومان

واگذاری دارایی‌های مالی سومین منبع درآمدی در بودجه محسوب می‌شود که متشکل از فروش انواع اوراق، فروش سهام شرکت‌های دولتی و منابع صندوق توسعه ملی است. این بخش در شش ماهه حدود 66 هزار میلیارد تومان عملکرد داشته که از این میزان86800 میلیارد تومان فروش اوراق، 20500 میلیارد تومان سود سهام شرکت‌ها و مابقی نیز منابعی است که از محل صندوق توسعه ملی تجهیز شد.

مجوز شورای سران قوا برای انتشار اوراق مازاد به داد دولت رسید

63 درصد فروش اوراق با استفاده از مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برای فروش اوراق مازاد بر سقف قانونی بودجه، صورت گرفته است.

در حقیقت از محل مابه التفاوت 20 تا 36 درصد درآمدهای نفتی واریزی به صندوق توسعه ملی، به بودجه عمومی می‌رسد که بیش از 10 هزار میلیارد تومان برداشت انجام شد. البته این درآمدها برخلاف درآمدهای نفتی، براساس ارز نیما محاسبه شده اند و نه ارز 4200 تومانی.

براساس گزارش خزانه، مصارف بودجه نیز بیش از 264 هزار میلیارد تومان بوده که از این مبلغ 213 هزار میلیارد تومان برای حقوق و دستمزد و سایر بخش‌ها پرداخت شده است.

طرح‌های عمرانی نیز که موتور محرک اقتصاد و رونق تلقی می‌شود در شش ماهه امسال حدود 35 هزار میلیارد تومان دریافت کردند.  همچنین 16 هزار میلیارد تومان از اوراق فروخته شده در سال‌های گذشته سررسید شد.

در نهایت دولت در نیمه نخست سال 21 هزار میلیارد تومان نیز از تنخواه خزانه برای امور جاری بودجه استفاده کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر