کد خبر 474660

پرداخت دو حقوق بازنشستگی به ۳۴هزار نفر

مستمری بگیرانی که بالای ۱۰میلیون درآمد دارند

۳۴ هزار و ۱۴۵ نفر ماهیانه دو حقوق از صندوق بازنشستگی دریافت می‌کنند که میزان دریافتی برخی آنها به بیش از ۱۰ میلیون تومان در ماه نیز می‌رسد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، براساس قانون پس از فوت بازنشسته، بازماندگانش مشمول دریافت مستمری بازماندگان هستند. طبق ماده ۸۶ «قانون استخدام کشوری»، وراث قانونی متوفی، عبارتند از «فرزندان، زوج یا زوجه دائمی، مادر و پدری که در کفالت متوفی بوده‌اند و همچنین نوادگانی ‌که پدر و مادرشان فوت شده و در کفالت متوفی هستند».

 البته، قانون برای هر یک از وارثان قانونی، شرایطی را هم تعیین کرده‌است. به عنوان نمونه، فرزندان یا نوادگان پسر، باید کمتر از ۲۰ سال سن داشته باشند. این افراد، تنها در صورتی که بر اساس مدارک معتبر، در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم، مشغول به تحصیل باشند، می‌توانند از مستمری بازماندگان تا رسیدن به ۲۵ سالگی استفاده کنند.

اما افرادی هستند که علاوه بر مستمری خود، همزمان حقوق همسر و پدر و مادرشان نیز ماهیانه به حساب آنها واریز می‌شود. جالب است بدانید تنها در صندوق بازنشستگی کشور که آمار آن در این گزارش آمده است با یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۳۴۳ حکم بازنشستگی، ۳۴ هزار و ۱۴۵ نفر دو حقوق بازنشستگی می‌گیرند. به این صورت که همسر علاوه بر حقوق ماهیانه خود مستمری شوهر فوت شده را دریافت می‌کند یا فرزندان همزمان حقوق بازنشستگی پدر و مادر خود را دریافت می‌کنند.

همانطور که گفته شد تا اردیبهشت سال جاری یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۳۴۳ حکم بازنشستگی در صندوق بازنشستگی ثبت شده است که از این تعداد ۲۵۷ هزار و ۶۹۵ نفر فوت شدند و یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۶۴۸ پرونده دیگر نیز شامل افرادی می شود که بازنشسته یا از کار افتاده هستند.

برابر قانون، حقوق فرد متوفی به وراث وی می‌رسد، براین اساس فرد می‌تواند تک یا چند وارث باشد. آمارهای صندوق بازنشستگی نشان می‌دهد که ۱۸۹ هزار و ۹۳۹ نفر تک وارث هستند به این شکل که به همسر، فرزند، مادر، پدر، نوه و خواهر حقوق می‌گیرند. برابر آمار ۱۴۱ هزار و ۸۶۵ زن (همسر)، ۴۲ هزار و ۴۸ فرزند دختر و چهار هزار و ۴۰ فرزند پسر جزو تک وارثانی هستند که حقوق مستمری دریافت می‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد ۶۷ هزار و ۷۵۶ نفر فوت شده عضو صندوق بازنشستگی که حقوق مستمری دارند بین ۲ تا ۱۲ وارث دارند که باید حقوق به حسابشان واریز شود.

در خصوص افراد بازنشسته یا از کارافتاده صندوق بازنشستگی کشور نیز می‌توان گفت که به ترتیب یک میلیون و ۲۰۰ هزار و ۲۷۹ نفر بازنشسته و ۱۳ هزار و ۳۶۹ نفر از کارافتاده هستند.

حقوق ۱۰ میلیونی دو حقوقی‌های بازنشسته

در جامعه بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشور رکوردهایی وجود دارد که زن و مرد هر دو عضو صندوق هستند و حقوق مرد پس از فوت به حساب همسر واریز می‌شود، بنابراین در سال جاری ۳۰ هزار و ۹۴۴ زن دو حقوق بازنشستگی دارند.

براساس این گزارش، ۴۴۷ نفر از این زنان، ماهیانه در مجموع (حقوق بازنشستگی خود و همسر) بیش از ۱۰ میلیون تومان و ۲۷ هزار و ۹۱۳ نفر بیش از ۶ میلیون تومان دریافت می‌کنند.

همچنین سه هزار و ۲۰۱ فرزند دختر و پسر هستند که همزمان حقوق بازنشستگی پدر و مادر خود را که فوت شده‌اند دریافت می‌کنند.

نزدیک به ۲ هزار فرزند دختر دو حقوق بازنشستگی می‌گیرند

در قانون استخدامی کشوری آمده است: فرزندان و نوادگان اناثی که شوهر، حرفه و شغل نداشته باشند می‌توانند از حقوق مستمری پدر و مادر بازنشسته خود استفاده کنند. براین اساس هم اکنون یک هزار و ۸۷۷ دختر تک ورثه حقوق بازنشستگی پدر و مادر خود را دریافت می‌کنند. مجموع حقوق آنها بین پنج تا ۶ میلیون تومان است. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • هادی
  ۹ ۱

  مهرماه مستمری بگیران حقوقشان چقدر میشود

 • ناشناس
  ۳ ۰

  چرا نظرات را پخش نمی کنید؟

 • تورج حیدرنیا
  ۴ ۹

  بنظرمن این قانون مغایرانصاف وعدالت است یک نفر ازصندوق بازنشستگی ازدوحقوق بهره مندباشد چه بسا مجموع دریافتی بیش ازده میلیون یاحتی ازسطح حقوق بالاترین گروه(گروه20) بیشترباشد.بااین روند صندوق دراینده دچار کمبوددرپرداخت حقوق سایر بازنشستگان خواهد بود وبایدبرای این موضوع وتعیین سقفی برای این این قبیل افراد چاره ای باندیشد وازطریق اصلاح قوانین اقدام نماید.بنظرمن هرفرد میتواند فقط ازیک حقوق استفاده نماید حال ازحقوق خود یاهمسرمتوفی هرکدام که رقم بیشتری دارد.

  • ناشناس
   ۴ ۰

   30 سال بیمه پرداخت کرده تا بعد فوتش بازمانده اش ازش استفاده کنند..

 • مرجان
  ۱۱ ۱

  ده میلیون تومان که خط فقر هست حالا اینها دو تا حقوق روی هم ده میلیون می گیرند خیلی خوبه حداقل یکماه رو سر می کنند و البته خبر چندان مهمی نیست و جای تأسف هم هست که دست رنج دو نفر منجر به خروج از خط فقر هست با هزار زحمت مسئولان

 • ُسیدعلیرضاسجادی سجادی
  ۷ ۰

  سلام حقوق مستمربگیران کار افتاده تامین اجتماعی خیلی کم است بایداضاف بشودبااین تحریم اقتصادی که دشمن درست کرد خیلی مشکل شده زندگی فکری بشودوسایل زندگی گران شده حقوق کم است باسختی زندگی می کنیم

 • مالکی
  ۶ ۰

  کو که چهارپنج میلیون باسه ؟‌من دومیلیون بهم تعلق گرفته مطلقه ام وپدرمم حقوق بگیرنیروهای مسلح بوده

 • ناشناس
  ۲ ۰

  پس ماجزه بازنشسته دولن نیستیم تامین اجتمایی هامگر چقدر می دهد ۵پشره بیگار دارم ودختره دمه بخت دارم با این حقوق کم چه کنیم التماس دعا

 • ناشناس
  ۳ ۰

  چرا حقوق ما بازنشستگان تامین اجتماعی ها با گشور لشگری فرق می کند من ۵تا پسر بیگار دارم ترا خدا به فکر ما هم باشید التماس دعا

 • ناشناس
  ۲ ۲

  من ۵تا پسر بیگار دارم مگرهمسر من زحمت نگشیده چرا کشوری با لشکری حقوقشان بالا باشه ولی تامین اجتماعی کم باشه ترا خدا رسیدگی کنید التماس دعا

 • ناشناس
  ۴ ۰

  همسره من در زمان جنگ مجرو شده از ناحیه دو گوش وضربه ب سر بهمه وجود کار کرد وهشت فرزندش را بزرگ کرد گارمند بوده

 • ناشناس
  ۴ ۲

  همش به فکر گشوری ولشگری هستید ما بازنشستگان چه کنیم باحقوق کم تامین اجتماعی چه کنیم ۷ تا بچه بیکار دارم

 • سمیه
  ۱۴ ۰

  توی تمام سالهایی که کار کردن از حقوقشون حق بیمه شون کسر شده، حالا اگر خانم هم کارمند بوده از حقوق خودش کسر شده که داره حقوق بازنشستگی می گیره. این حرفها رو علم می کنید که مردم رو بدبخت کنید. انگار داره پول زور می گیرن، حق بازنشستگی خودشونه.

 • فهیمه
  ۱ ۰

  من که ۲۳۰۰ حقوق مستمری میگیرم با دوتا پسر بیکار خدا نگذره ازتون

 • ناشناس
  ۲ ۰

  من مستمری بگیر با یه بچه شوهر بدبختم درس خوند لیسانس گرفت اخه چرا حق کشی میکنین طبقه ۸ رتبش ارشد فقط ۲۵۰۰ حقوقم چرا اخه ظلم میکنین

 • بازنشسته
  ۳ ۰

  چرا وقتی که داشتن از زن و شوهر پول بیمه کسر میشد شماها کجا بودید چرا اعتراض نکردید....سی سال کار کردند بیمه پرداخت کردند واسه همچین روزی....شماهم اینده نگر باشید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  فکر نکنم خیلی لطف کردید چشمان به در باچندسال چقدر اضافه شده بااین همه گرانی

 • بی نام
  ۱ ۰

  با سلام
  این چه بازنشستگی هستش که بازنشسته میاد دوباره تو اداره ای مثل اداره گاز شروع به رانندگی امداد میکنه در صورتی که جوان ها بیکارند
  کارشناس ها و ناظر ها پس واسه چه کارین؟

 • ناشناس
  ۰ ۱

  منتظرن کرونا تعداد بازنشستها رو کم کنه بعد زیاد میکنن
  ناراحت نباشید بازنشستها همینکه نفس بشکن کفایت میکنه زندگی فقط مال خودشونه