کد خبر 460393

دبیر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم؛

طرح توزیع اقلام اساسی به‌معنای کوپنی شدن کل اقتصاد نیست/ کارت بانکی افراد ذیل طرح هر دو یا سه ماه یکبار شارژ شود

دبیر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم ضمن تایید آسیب‌هایی که کوپنی شدن اقتصاد می‌تواند ایجاد کند؛ به این نکته اشاره می کند که اجرای طرح توزیع اقلام اساسی به معنای کوپنی شدن اقتصاد نیست و مجلس در جریان اجرای این طرح تلاش می‌کند تا اندکی سبد مصرفی اقشار محروم جامعه را تقویت کند. رویکردی که از منظر غلامحسین کرمی نماینده مردم دشتی و تنگستان در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز به طرق گوناگون انجام می‌گیرد.

اقتصادآنلاین - مهدی بیک؛ غلامحسین کرمی  با اشاره به رویکردی که کمیسیون برنامه و بودجه در جریان پیگیری این طرح دنبال می‌کند می‌گوید: برخلاف برخی اخبار و گزارش‌ها که درباره این طرح در فضای رسانه ای و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود این طرح به معنای کوپنی شدن کل اقتصاد کشور نیست و نمایندگان به دنبال این نیستند تا نوعی بازگشت به عقب در صحنه اقتصادی کشور داشته باشند، بلکه موضوع کمک به سبدغذایی و کمک به خانواده‌های نیازمند و کمک به افرادی است که شاید برای ماه‌ها امکان مصرف  گوشت برای یک وعده را هم نداشته باشند.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در ادامه گفت: تعریف کوپنی شدن اقتصاد یا اقتصاد مبتنی بر کوپن اما چیز دیگری است؛ در اقتصادهای کوپنی اساسا نظام توزیع و عرضه محصولات بصورت کوپنی در سراسر کشور صورت می‌گیرد و همه مردم بر اساس سهم خود محصولات مورد نیازشان را دریافت می‌کنند، اما این طرح نوعی یارانه حمایتی و کمک معیشتی به خانواده هاست. در این طرح مبلغی به آنها تخصیص داده می‌شود تا نیازهای معیشتی شان را تامین کنند. نباید فراموش کرد این روش و الگو در بسیاری از کشورهای پیشرفته اقتصادی هم اجرا می‌شود و اقدامی اقتصادی در راستایی بهبود شاخص‌های زیست انسانی جوامع است.

دبیر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه ضمن تشریح اهدافی که در جریان تدوین این طرح مورد توجه قرار گرفته خاطرنشان کرد: یکی از وظایف مهم هر نظام سیاسی، برنامه ریزی برای بهبود شاخص‌های زیستی و معیشتی نیروی انسانی آن جامعه است، نیروی انسانی که قرار است کشور را بسمت چشم اندازهای مورد نظر هدایت کند. واقع آن است که شرایط معیشتی بعد از نوسانات قیمتی اخیر و بروز تکانه‌های تورمی برای برخی خانواده‌ها بصورت بسیار حادی درآمده است؛ بطوریکه اخبار حاکی از آن است که برخی دهک‌های پایینی جامعه در تامین مایحتاج ضروری زندگی خود با مشکل روبه رو هستند. این طرح در واقع به دنبال کمک به این اقشار و این دهک‌های نیازمند است.

کرمی در پاسخ به این پرسش که آیا ظرفیت‌های ارتباطی و دیجیتالی کشور برای اجرای این طرح  آمادگی دارد، گفت: در جریان اجرای این طرح قرار است تا کارت الکترونیکی افرادی که ذیل این طرح قرار می‌گیرند؛ هر دو ماه یا سه ماه یک بار شارژ شود تا مردم از محل این اعتبار بتوانند بخشی از نیازهای معیشتی شان را تامین کنند. در این مسیر زنجیره به هم پیوسته ای از مرکز پژوهشهای مجلس گرفته تا بانک مرکزی و ادارات بازرگانی و وزارت اقتصاد و ... ایجاد می‌شود تا هم شفافیت در اجرای طرح در بالاترین سطح قرار بگیرد و هم اینکه نحوه تخصیص این منابع بدون بروز رانت و فساد پیگیری شود.

در این زمینه بخوانید

افزایش نظارت بر توزیع به‌جای کوپنی شدن عرضه کالاها

اقلام خوراکی کوپنی می‌شود؟

اولویت دولت رسیدگی به مسائل معیشتی است

دبیر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم در ادامه خاطرنشان کرد: این مبلغ بصورت ماهانه یا چند ماه یکبار تخصیص پیدا می‌کند و افراد از محل اعتبارات تخصیص داده شده می‌توانند به فروشگاه‌های زنجیره ای در سراسر کشور مراجعه کنند و اقلام مصرفی مورد نیاز خود را خریداری کنند. صحبتهایی هم شده تا در مراحل بعدی ، برخی داروهای مورد نیاز بیماران نیز ذیل این طرح تعریف شود تا آن دسته از خانواده هایی که به نوعی با مشکل تامین داروهای گران و...مواجه هستند بتوانند حمایت‌های اعتباری و دارویی دریافت کنند. البته این موضوع هنوز نهایی نشده و در مراحل مقدماتی طرح موضوع قرار دارند.

کرمی با تاکید دوباره بر ضرورت اطلاع رسانی درست در خصوص برنامه‌های اقتصادی گفت: همانطور که اشاره کردم، ایده اصلی این طرح کمک به سبدغذایی و هزینه‌های معیشتی خانواده‌های نیازمند است؛ بنابراین هفت دهک پایینی جامعه را در بر می‌گیرد و همه اقشار و دهک‌ها را شامل نمی شود. قرار است اطلاعات تکمیلی در خصوص جزئیات ثبت نام‌های افراد و خانواده‌های ذیل این طرح از طریق دستگاه‌های مسئول اجرایی اعلام شود. در این اطلاع رسانی‌ها مشخص خواهد شد چه خانواده هایی با چه سطح از شرایط معیشتی از طریق چه سامانه ای می‌توانند ثبت نام کنند.

موضوع پایانی که این نماینده به ابعاد و زوایای گوناگون آن اشاره می‌کند؛ ضرورت راستی آزمایی از شرایط مالی اعلام شده افرادی است که برای این طرح ثبت نام کرده اند. کرمی با اشاره به ضرورت گردآوری یک بانک اطلاعاتی جامع در این خصوص به این نکته اشاره می‌کند که علی رغم صرف زمان و بودجه فراوان ، متاسفانه  هنوز سامانه جامعی که از طریق آن بتوان شرایط هر کدام از دهک‌های جامعه را ارزیابی و تحلیل کرد وجود ندارد. موضوعی که از منظر کرمی باید هرچه سریعتر اقدامات لازم برای ایجاد این سامانه اطلاعاتی را در دستور کار قرار داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر