کد خبر 444265

رییس اتاق بازرگانی کشور: مشکل اقتصادی ایران مربوط به گذشته است

رییس اتاق بازرگانی ، صنعت ، معدن و کشاورزی ایران گفت: مشکل اقتصادی گربیانگیر کشور ناشی از تصمیمات نادرستی است در گذشته اتخاذ و در قالب برنامه‌های توسعه‌ای پنج ساله اجرایی شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، غلامحسین شافعی روز شنبه در آیین افتتاح مجتمع اداری و آموزشی اتاق بازرگانی مازندران در ساری افزود : در ۶ برنامه گذشته مصوباتی در قالب قانون تدوین و به استان ها ابلاغ شد که منشاء آن اقتصاد نابسامان فعلی است.
وی گفت : تحریم ظالمانه آمریکا و همه گیری ویروس کرونا در سطح کشور باعث شده است تا دمل چرکین اقتصاد ایران سرباز کند  و این در حالیست که این مشکلات در گذشته نیز وجود داشته است.
رییس اتاق ایران راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی کنونی را بازنگری در تدوین برنامه های پنج ساله در آینده دانست و افزود : باید در برنامه های جدید به ظرفیت های استانی بیشترین توجه صورت گیرد تا مشکلات حل گردد.

شافعی گفت : در برنامه های گذشته توسعه ای در کشور یک برنامه هماهنگ و همسان برای تمام استان ها بدون توجه به ظرفیت های استانی تدوین شد که نتوانست ظرفیت های موجود در استان ها را به حرکت در آورد.
وی اضافه کرد : به نظر می رسد تنها راه رفع مشکلات اقتصاد و به حرکت در آوردن چرخ اقتصادی در کشور توجه بیشتر به ظرفیت های استانی با تدوین برنامه های منطقه ای و تلفیق آن با برنامه های پنج ساله ملی است.
شافعی یادآور شد : باید مجلس شورای اسلامی در برنامه هفتم توسعه  اقتصادی و اجتماعی به استان ها توجه بیشتری داشته باشند و بداند که نسخه پیچی یکسان برای تمام استان های کشور در قالب یک برنامه توسعه ای قابلیت اجرایی نخواهد داشت.
وی پایین بودن اختیارات مدیران استانی را از دیگر مشکلات برای تحرک بخشی به اقتصاد دانست و اظهار داشت : باید در برنامه توسعه ای آینده اختیار استانداران افزایش بیشتری یابد تا بتوان با تحرک اقتصاد استانی، چرخ اقتصاد ملی نیز به حرکت در آید.
رییس اتاق ایران با اشاره به تصویب قانون بهبود کسب و کار گفت : این قانون از سوی مجلس شورای اسلامی به درستی تدوین و ابلاغ شده است که توانست بخشی از مشکلات کشور را در حوزه اقتصادی به خصوص کارآفرینان بخش خصوصی حل و فصل کند.
شافعی راه اندازی پنجره واحد و کاهش زمان صدور مجوز برای کسب و کار از ۷۳ روز به سه روز را در روزهای گذشته از سوی وزارت اقتصاد و دارایی دولت تدبیر و امید گام موثری برای  بهبود کسب و کار ارزیابی کرد و اظهار داشت : در حال حاضر پنجره واحد با این شرایط در چهار استان کشور راه اندازی شد و بر اساس برنامه ریزی پیش بینی می شود تا پایان سال پنجره واحد در تمام استان های کشور راه اندازی و فعال شود.
وی تشکیل دادگاه های تجاری را گام موثر دیگری برای بهبود کسب و کار و رونق تولید برشمرد و ضمن اعلام آماگی اتاق  بازرگانی برای همکاری ،  ابراز امیدواری کرد تا بزودی این دادگاه ها نیز با کمک دستگاه قضایی در سطح کشور راه اندازی شود.

رییس اتاق بازرگانی ایران ، اقتصاد مازندران را به عنوان اقتصاد تاثیر گذار در حوزه داخلی و خارجی دانست و افزود : شاخص های اقتصادی نشان می دهد که این استان در اقتصاد داخل در زمره چند استان برتر کشور قرار دارد و در حوزه خارجی نیز به دلیل برخورداری از همسایگی با پنج کشور از رتبه خوبی برخوردار است.
شافعی اظهار داشت : مازندران در حوزه اقتصاد و تجارت خارجی نیازمند برخی ابرازهاست که ایجاد ساختمان جدید اتاق بازرگانی استان مازندران نیز در راستای فراهم کردن این زیرساخت و ابزار به خصوص فراهم کردن تعامل حوزه تجارت با دانشگاهها و حوزه علمی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر