{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 439464

بررسی‎ها نشان می‌دهد ارزش پرتفوی سهام عدالت ۱۹برابر شده است و با مجوز آزادسازی ۲۰درصدی نیز بخشی از هدف دولت در کمک به مردم در شرایط رکود کرونایی محقق می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، ارزش پرتفوی سهام عدالت در یکی دو سال اخیر رشد قابل ملاحظه ای کرده است و حتی از یکی دو هفته قبل که ارزش این پرتفو حدود 300هزار میلیارد تومان اعلام شد بازهم شاهد رشد ارزش این مجموعه سهام که اتفاقا از بهترین پر رونق ترین سهم های بازار سرمایه کشور هستند، بودیم.

بر اساس اعلام رسانه‌ها  ارزش روز 49 شرکت حاضر در پرتفوی سهام عدالت در پی رشد شاخص و نمادهای معاملاتی در بازار سهام در حال حاضر به 5184 هزار و 303 میلیارد ریال رسیده که رشد 19 برابری را نشان میدهد.

در حال حاضر دو گروه به صورت جدی بر بازار سرمایه کشور حساس شده‌اند. در یک طرف مسئولان ارشد دولتی، از رئیس جمهور، وزیر اقتصاد رئیس کل بانک مرکزی به صورت جدی از بازار حمایت کرده‌اند و از سوی دیگر برخی اقتصاددانان نسبت به ترکیدن حباب بازار بورس و متضرر شدن مردم هشدار داده‌اند.

بررسیها نشان می‌دهد در صورت آزادسازی سهام عدالت امکان تحریک شاخص بورس وجود دارد. به این معنا که اگر امروز ارزش سهام عدالت موجود در بورس همان 400 هزار میلیارد تومان باشد در صورتی که 70 درصد متقاضیان به دنبال آزاد سازی و استفاده از روش مستقیم باشند عملا تقاضای خروج 300 هزار میلیارد تومانی از بازار سرمایه ایجاد می‌شود. 

طبق گفته وزیر اقتصاد در روزهای گذشته 90 درصد مشمولان گزینه آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اند و در صورت ادامه این روند تخمین بالا میتواند به واقعیت نزدیک باشد.

حتی اگر یک فرمول عرضه مرحله‌ای نیز تدوین شود اگر قرار باشد این فرایند تا پایان دولت دوازدهم نیز اجرایی شود مشخصا می‌توان پیش بینی کرد که روزانه بیش از 1000 میلیارد تومان از بازار سرمایه خارج شود.

در این میان برخی کارشناسان پیشنهاد می‌دهند که با توجه به ارزش بالای سهام عدالت دولت میتواند در گام اول تنها مجوز فروش 20 درصد سهام عدالت را صادر کند. بر این اساس اولا یک سیگنال مثبت به بازار سرمایه ایران که روزهای اخیر جهت گیری مشخصی نداشته است، صادر می‌شود و از سوی دیگر هدف دولت در کاهش آسیبهای اقتصادی ناشی از کرونا با آزادسازی سهام عدالت و تزریق منابع به خانوارها محقق می‌شود.

ارسال نظر

 • پیام
  ۰ ۰

  سهام عدالت و ازمون گرفتن یا خوب شد برامون یکی توضیح بده

 • زهرا آشوری
  ۰ ۰

  ما تمام چک های سلام عدالت داریم ولی وقت کد شیلا مونده میگه شما سلام ندارید من خودم و شوهرم مریض و هیچ کدام سر کار نیستیم ۴ عددبچه دارم برای رضای خدا کاری بکن

 • امین محیسناوی
  ۰ ۰

  باسلام بنده دارای خانواده وپدر ومادر پیر وزمین گیر میباشم..باکلی بدهی فقط پدرومادرم تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی ره می‌باشند برافروختن جزی ازسهام خیلی ازمشکلاتم حل میشود که سهم بیشترین واسه پس دادن قرض می‌باشد... لطفاً راهنمایی کنید تا مرهمی بشه واسه خیلی دردهام

 • مهدی
  ۰ ۰

  ای بابا چرا با اعصاب مردم بازی میکنید این پیشنهاد دیگه از کجا اومد؟؟؟ چرا هربار که یه خبر خوب بهمون میدن و بابتش خوشحالیم و کلی خیالبافی میکنیم بعدش باید حالمون گرفته شه ؟؟؟ چرا قرار نیست کسی خوش به حالش بشه؟ واقعا دستتون درد نکنه که سهام مردمو نگه داشتین که یوقت ضرر نکنن تو این شرایط بی کاری خدا خیرتون بده ... هه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری