کد خبر 415331

واقعیات یارانه ۷۲ هزار تومانی

اگر فرض کنید که مصوبه مجلس اجرا شود و ادغام یارانه صورت بگیرد خانواده تک نفره‌ای که پیش از این از مجموع دو یارانه ۱۰۵ هزار تومان می‌گرفته با این مصوبه ۷۲ هزار تومان دریافت می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از روزنامه آفتاب یزد ، کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۹ اخیرا یک تغییر مهم در این لایحه انجام داد و با نظر اکثریت اعضای کمیسیون، یارانه معیشتی که در حال حاضر بین حدود ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود، از سال آینده همگانی شده و میان تمام جمعیت یارانه‌بگیران توزیع خواهد شد.

با این حساب، به یارانه ۴۵هزار تومانی نفراتی که ذیل چتر حمایتی کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار ندارند، ۳۰هزار تومان یارانه معیشتی اضافه می‌شود و سقف یارانه افراد تا حدود ۷۵هزار تومان تغییر می‌کند. نهایی شدن این تصمیم منوط به تصویب در صحن علنی مجلس است.

به این ترتیب یارانه معیشتی خانوار با یارانه نقدی در سال آینده ادغام می‌شود. از سوی دیگر، همه افرادی که در زمره یارانه بگیران قرار دارند، در سال آینده یارانه معیشتی نیز دریافت خواهند کرد و افراد عادی که مستمری بگیر و تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیستند در سال ۹۹، ماهانه حدود ۷۵هزار و ۵۰۰ تومان به عنوان یارانه نقدی دریافت خواهند کرد.

گالری بسته معیشتی یارانه معیشتی کمک معیشتی

در خصوص این مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه و سایر ریز و درشت جزئیات یارانه معیشت و چگونگی شناسایی افراد مشمول و همچنین امکان حذف یا اضافه شدن افراد جدید، گفتگویی اختصاصی با حسین میرزایی سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت رفاه را در ادامه می‌آید.

اصل ماجرای این تصمیم کمیسیون تلفیق در باره ادغام یارانه معیشت و 45 هزار تومانی چیست؟

تصمیمی‌که در خصوص ارائه یارانه معیشت مطرح شد ابتدا برخی گفتند که وزارت رفاه خطا داشته و نتوانسته شناسایی دقیق انجام دهد اما کسانی را که ما شناسایی کردیم افراد واقعا نیازمند هستند بر مبنای دیتابیس‌های موجود فرآیند شناسایی صورت گرفت و از این اقدام خود دفاع می‌کنیم ما برای برقراری رابطه دو طرفه دولت و مردم حتی مکانیزم اعتراض را قرار دادیم از روزی که این مکانیزم تعبیه شد 3 میلیون و 400 هزار نفر به یارانه بگیران معیشتی اضافه شد و آنها به صورت کاملا همه مطالبات و حتی معوقات خود را دریافت کردند و به تعهدات خود به طور کامل عمل کردیم.

ایراد مجلسی‌ها به فرآیند شناسایی مشخصا چه ایراداتی بوده؟

اینکه گفتند مراجعاتی داشتیم که به ما گفتند چون 50 میلیون وام گرفتیم حذف شدیم. ما از همین جا می‌گوییم این ابدا امکان ندارد. غیر ممکن است با شاخص دریافت وام 30 چهل یا 50 میلیونی کسی مشمول دریافت یارانه معیشت نشود.

ما برای تعدیل گردش مالی افراد سال 95 تا 97 را لحاظ کردیم و سال 98 میانگین برداشت 9 ماه را مد نظر قرار دادیم . این طراز‌ها و شاخص‌ها بررسی شد و اگر تجمع شاخص‌ها در دهک‌های بالا بود سر جمع می‌گفتیم که بله فرد توان مالی دارد و صرف مراجعه یک فرد به یک نماینده مجلس که باید به من یارانه معیشتی می‌دادند اما ندادند شده حجتی بر نماینده محترم مجلس که بدون گرفتن اطلاعات بیشتر از فرد مراجعه کننده و بررسی شرایط درآمدی و املاک او اصل را بر این گذاشته اند که سیستم شناسایی یارانه بگیران وزارت رفاه خطا داشته است.

به نظر ما ادعایی که برخی نمایندگان مطرح کرده اند حجت و پشتوانه کارشناسی ندارد ما حتی از مسئولان یعنی نمایندگان مجلس، نهادهای نظارتی همچون دیوان محاسبات و ... دعوت کردیم که بیایند و مسائل را از نزدیک رصد کنند و آنها خودشان به مردم و مجلس گزارش دهند.

در واقع به نوعی دست به شفافیت زدید؟

این شفافیت دقیقا از ابتدای کار ما وجود داشت ما حتی برای اولین بار در سطح کل کشور مردم را از لحاظ مالی رتبه بندی کردیم و این را شفاف اعلام می‌کنیم. طبعا در این فرآیند اندکی هم خطا ممکن است وجود داشته باشد. شما هم خوب می‌دانید که در همه سیستم‌های دنیا اینگونه درصدهای خطا اجتناب ناپذیر است. در صنعت بیمه که صنعتی قدمت دار در جهان است و به طور مشخص در امریکا 10 درصد تقلب وجود دارد.

تازه در امریکا زیر ساخت‌های سیستمی‌قوی وجود دارد. در اینجا هم ما نمی‌گوییم از خطا مبرا هستیم اما برای آنکه خطا را به حد اقل برسانیم شاخص‌های زیادی برای رفع عیب گذاشته ایم مثل فرآیند اعتراض، دیتاهای مختلف و ... بنابراین استناد مجلس به خطا عمل کردن سیستم شناسایی را قبول نداریم محض شفافیت عرض می‌کنم همین الان هم در وزارتخانه باز است و عزیزان هر موقع صلاح دانستند بیایند زیر ساخت‌های ما را بررسی کنند.

آقای میرزایی آیا سال آینده هم یارانه معیشت هم یارانه 45 هزار تومانی کامل و بی کم و کاست پرداخت می‌شود یا ادغام مبالغ صورت می‌گیرد و کمتر می‌شود؟

غیر از اینکه مجلس به سیستم شناسایی ما ایراد گرفت که درباره آن توضیح دادم، تصمیم دیگری نیز از طرف آنها اتخاذ شده که مبتنی بر ادغام یارانه‌ها است که در رسانه‌ها و جراید هم بازتاب داشت. همانطور که گفتم ما افراد نیازمند و واجد شرایط را شناسایی کردیم .

55 درصد از جمعیت یارانه بگیر سیستان و بلوچستان جزو 20 درصد پائین جامعه هستند یعنی جزو دهک 1 و 2 . در تهران این عدد زیر 10 درصد است بنا بر این در سیستان و بلوچستان که نیازمندان بیشتری وجود دارند 86 درصد خانوار‌های یارانه بگیر این استان مشمول این بسته شدند اما بیشترین میزان اعتراض‌ها در تهران بوده است در حالیکه در همان سیستان و بلوچستان این حجم از اعتراض مشاهده نمی‌شود در نتیجه تلاش ما این بوده حق را به حق دار یعنی نیازمندان واقعی برسانیم.

خب سوال این است که آیا سهم یارانه بگیران از مجموع دویارانه کم می‌شود؟

اگر فرض کنید که مصوبه مجلس اجرا شود و ادغام یارانه صورت بگیرد خانواده تک نفره‌ای که پیش از این از مجموع دو یارانه 105 هزار تومان می‌گرفته با این مصوبه 72 هزار تومان دریافت می‌کند.

در چنین حالتی یک زیان برای اقشار ضعیف رخ می‌دهد اما ما به عنوان حاکمیت نگران قشر ضعیف و آسیب پذیر هستیم ما به عنوان سیاستگذاری که در حوزه رفاه اجتماعی فعال هستیم نگران اقشار ضعیف هستیم الان هم در واقع ما هدایت و هدفمند کردیم که یارانه به آنها برسد. موضوع دیگر اینکه 11 میلیون و 900 هزار خانوار کشور اصلا خودرو ندارند و از بنزین سوبسیدی استفاده نمی‌کنند در نتیجه این «خودروندار»‌ها محق هستند اما سه دهک بالای درآمدی قطعا خودرو دارند ما تمام تلاش مان را می‌کنیم که قشر ضعیف در این فرآیند دچار زیان نشود .

پس شما تایید می‌کنید که ادغام یارانه‌ها جدی است و انجام خواهد شد؟

این تصمیم از طرف مجلس بله وجود دارد اما تصمیم دولت نیست. دولت گفته ما به 60 میلیون نیازمند یارانه معیشت بدهیم و طبعا تصمیمی‌که کمیسیون تلفیق گرفته با کاری که دولت در حال انجام دادن است مغایر است.

ما به عنوان وزارت رفاه مجری قانون خواهیم بود و هر تصمیمی‌که مطابق قانون اتخاذ شود تبعیت خواهیم کرد اما این را هم بگویم در تبصره 14 قانون بودجه مصوب مجلس باید 3 دهک بالای درآمدی را از دریافت یارانه نقدی حذف می‌کردیم این یک قانون است اینکه الان نه تنها یارانه بلکه حتی یارانه معیشت هم داده شود عملا با آن بند قانونی در تضاد است.

درباره این یارانه بگیران 45 هزار تومانی آیا در سال 99 تعداد این یارانه بگیران کمتر خواهد شد؟

هیچ اطلاعی از این موضوع ندارم.

برخی معتقدند این یارانه معیشتی جدید چون مصوبه مجلس نیست و دولت الزامی‌به اجرای آن ندارد احتمال دارد که چند ماه ادامه پیدا کند و سپس قطع شود ، آیا چنین امکانی وجود دارد؟

این را هم من نمی‌دانم. ما در وزارت تعاون و رفاه اجتماعی موظفیم هرمقدار را که برای پرداخت یارانه می‌گویند شناسایی کن شناسایی کنیم. اگر بگویند 60 میلیون یا هر تعداد دیگر ما اقدام به شناسایی خواهیم کرد.

این وظیفه ما است. اما اینکه چقدر بدهند، چگونه بدهند و تا چه زمانی بدهند و سایر موارد را ما هیچ اطلاعی از آن نداریم و اختیاری هم در این حوزه نداریم فقط بر اساس شاخص‌هایی که تعریف شده شناسایی‌ها را انجام می‌دهیم.

یک نکته ای که در خصوص اعتراض به مشمول نشدن یارانه معیشت وجود داشت این بود که اگر اعتراض آنها ناحق تشخیص داده شود ممکن است یارانه 45 هزار تومانی آنها هم حذف شود. این تلقی درست است؟

ماده ای در قانون هدفمندی یارانه‌ها وجود دارد که می‌گوید اگر محرز بشود که اطلاعات اظهار شده توسط افراد صحت ندارد دولت می‌تواند ادامه پرد اخت یارانه نقدی آنها جلوگیری به عمل بیاورد.

این یک الزام اجرایی و ضمانت قانونی است که افراد ملزم هستند در چارچوب قانون قدم بردارند. الان در همین سیستم مالیاتی کشور اگر کم اظهاری صورت بگیرد فرد مشمول جریمه می‌شود. در گمرک اگر کالایی که اظهار می‌شود خلاف واقع باشد بسته به نوع جرم حتی می‌توانند کالای فرد متخلف را حسب نوع قاچاق یا ممنوعه بودن و حتی نداشتن مجوز ضبط کنند.

در رانندگی هم همینطور است کسی خلاف کند جریمه می‌شود و حتی ممکن است ماشین را توقیف کنند. هر سیستم اجرایی یک مکانیزم اجرایی می‌خواهد. الزام این است که افراد اطلاعات درست در درخواست شان بدهند. درخواست ناحق تبعاتی دارد چون فرد نباید با علم به قانون درخواست نادرست ثبت کنند.

خب الان در راستای همین توضیحات شما فکر می‌کنید دولت می‌تواند در راستای راستی آزمایی حساب‌ها و تراکنش‌های مالی، افرادی را که مدعی مستحق بودن هستند را بررسی کند؟

ببینید ما «بازه مالی» داریم یعنی مثلا می‌گوییم کسانی که بین 50 تا 100 میلیون گردش حساب دارند. ما البته نمی‌دانیم در کدام بانک حساب دارند. اما می‌گوییم که مثلا آیا شما در بازه 100 تا 200 میلیون هستید یا خیر؟ این اقدام کاملا سربسته صورت می‌گیرد چون ما معتقد به محرمانگی اطلاعات بانکی افراد و حفظ حریم خصوصی آنها هستیم.

چون نمی‌خواهیم خلاف حقوق شهروندی افراد رفتار کنیم. در نظر داشته باشید در همه جای دنیا تا ریز تراکنش‌های مالی افراد را در سیستم‌های مالی کنترل می‌کنند. حتی برای الگوریتم‌های کشف تقلب تا ریز جزئیات موضوع را بررسی می‌کنند اما کاری که ما می‌کنیم صرفا یک استعلام است؛ یعنی آیا در این بازه هست یا نیست.

با این روند اعتراض به مشمول نشدن بسته معیشت فکر می‌کنید سال 99 تعداد مشمولان این نوع یارانه بیشتر می‌شود یا خیر؟

ما تماما در چارچوب شناخت سیستمی‌یعنی داده‌ها و اطلاعاتی که سیستم شناسایی به ما می‌دهد عمل می‌کنیم. اگر سیستم بگوید فردی مشمول است بعدا محرز شود مشمول نیست علی القاعده از لیست مشمولین خارج می‌شود پس ممکن است خروجی از سیستم هم داشته باشیم. اگر کسی مشمول نباشد و درخواست ثبت کرده باشد ما خودمان به سراغش می‌رویم.

اینکه خودتان می‌روید سراغ فرد مشمول تاکنون مسبوق به سابقه بوده؟

برای نخستین بار است که در حاکمیت کاری انجام می‌شود که مردم برای دریافت امکان رفاهی نه تنها خودشان سراغ حاکمیت می‌روند بلکه حاکمیت برای دادن حق شان به سراغ آنها می‌رود افراد در کمترین زمان ممکن در 6369 کد ملی ثبت کردند آدرس از آنها گرفتیم و متناسب به مواردی که مطرح بود پیامک به آنها دادیم و حتی خودمان واریز را برایشان انجام دادیم حتی اگر معوقه باید به کسی تعلق می‌گرفت خودمان راسا اقدام کردیم . از همین رو بی اغراق بگویم این یکی از موفق ترین پروژه‌های حاکمیتی بر مبنای حکمرانی داده محور یعنی استفاده از اطلاعات درست ، صحیح و به روز است.

زیرساخت شناسایی شما از نوع خاصی است؟

من جایی این را مطرح نکردم اما حقیقتا شیوه شناسایی ما با توجه به زیر ساخت قوی که در اختیار داریم بی نظیر است . وقتی در این باره برای کارشناسان توضیح می‌دهیم از دقت این سیستم متعجب می‌شوند و حتی باور نمی‌کنند که چنین زیرساختی در کشور وجود داشته باشد.

این زیر ساخت اما در کشور و برای کشور وجود دارد و در بخش‌های مختلف به کار می‌رود. بعضی وقت‌ها رابطه نابرابری وجود دارد که موجب می‌شود برخی با هزار دوندگی و برو بیا بتوانند یک امکان رفاهی را دریافت کنند اما ما داریم به سمتی می‌رویم که هر فرد بتواند یک شناسنامه اقتصادی اجتماعی داشته باشد و بر این مبنا امکانات در مسیر توزیع عادلانه قرار می‌گیرد یعنی بدون مراجعه حضوری بتوانند حقی را که محق دریافت هستند، بگیرند.

این اقدامات مبتنی بر دولت رفاهی است یا سیستم و نگرشی که در شرایط حاد فعلی یعنی تحریم دست مردم را می‌گیرد؟

ما صرفا مسئول شناسایی مشمولان یارانه معیشت هستیم و در چارچوب حوزه تخصصی خودمان عمل می‌کنیم و در همین ابعاد پاسخگوی ابهامات یا موارد هستیم.

شما در موضوع یارانه معیشت چند شاخص تعریف کردید اگر یک شاخص فردی را مشمول نکند اما چند شاخص دیگر فرد را مشمول کند در چنین حالتی فرد مورد نظر حذف می‌شود یا در شمار مشمولین قرار می‌گیرد؟

اگر کسی خودروی بالای 300 میلیون داشته باشد حذف می‌شود. این تک شرط است. اگر کسی 3 سفر خارجی غیرزیارتی داشته باشد قطعا حذف است. این مصوبه هئیت وزیران و در حکم قانون است.

اگر خودرو هم نداشته باشد و سفر خارجی رفته باشد چطور؟

در مکانیزم آزمون وسع همه شاخص‌ها ارزیابی می‌شوند . بالا آمدن یک فرد قطعا او را در معرض حذف قرار می‌دهد. اگر فردی هیچ چیز به نامش نباشد، حساب‌هایش هم به نامش نباشد بالاخره رفتارش یک جایی رصد می‌شود مثلا هر قدر هم پنهانکاری کند ناگهان در موضوع سفر خارجی خودش را لو می‌دهد.

مجموع رفتار افراد است که طراز مالی فرد را بالا می‌برد . برخی شاخص‌ها ممیز است یعنی اگر یکی از آنها را داشته باشد فرد حذف می‌شود.

در پایان اگر نکته‌ای دارید، بفرمایید.

من مدافع بحث پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان هستم. وزارت رفاه 6 سال بر روی این موضوع انرژی گذاشت و این دستاورد مهم را تحویل کشور داد. به یک دولت یا دستگاه اختصاص ندارد. زیر ساختی است که پیشرفته است. ما در این سامانه متوجه شدیم که 60 درصد مردم ایران هیچ وقت وام نگرفته و 50 درصد کل وام‌های کشور در شهر تهران بوده است.

توزیع درآمد و شهرهای فقیر در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان قابل درج است و این سامانه در حکم یک چراغ قوه است که نقاط ضعف و اطلاعات لازم را به ما نشان می‌دهد. ما با موضوع توزیع عادلانه امکانات روبرو هستیم. سامانه رفاه شبیه به سیستم رتبه بندی اعتباری ایرانیان است که وقتی می‌خواهند به کسی وام بدهند اعتبار سنجی می‌کنند و اگر معتبر بود به او وام می‌دهند.

سیستم ما هم می‌تواند رتبه بندی اعتباری انجام دهد تا ببیند فرد از لحاظ خدمات حمایتی و بیمه ای در چه سطح می‌تواند مشمول خدمات رفاهی باشد. همه موظفند به این زیرساخت و دستاورد که متعلق به کشور است کمک کنند چه دستگاههای تامین کننده اطلاعات و چه مردم و مسئولان امیدواریم سیستم رفاه کشور به جایی برسد که نمونه شود امیدواریم رابطه مردم و حاکمیت به یک رابطه الکترونیک تبدیل شود تا افراد بتوانند اطلاعات خود را ببینند و درخواست بدهند.

یارانه معیشت چگونه آغاز شد

ایسنا: 3 آذر ماه سال جاری ( 2 ماه قبل) اولین مرحله واریزی یارانه معیشتی به حساب ۱۷ میلیون و ۷۰۷ هزار خانوار به اتمام رسید و دولت در این مرحله بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به حساب ۶۰ میلیون نفر واریز کرد. از آنجا که نرخ تورم حاصل از اجرای این طرح که درآمد آن از محل افزایش قیمت بنزین تامین می‌شود، سالانه ۴ درصد می‌باشد، حالا پرسش این است که چگونه می‌توان تضمین لازم جهت پرداخت این یارانه به حساب خانوار‌ها در سال‌های آینده را از دولت اخذ کرد؟

دولت از ساعت صفر روز ۲۴ آبان ماه سال جاری رسماً افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین را کلید زد. رانندگانی که تا روز ۲۳ آبان ماه بنزین را به هر میزان که می‌خواستند و به صورت تک نرخی و با نرخ هر لیتر هزار تومان به باک خودرو‌های خود سرازیر می‌کردند از ساعت صفر روز ۲۴ آبان ماه تنها می‌توانستند ماهانه ۶۰ لیتر آن هم به قیمت ۱۵۰۰ تومان و در صورت مازاد مصرف به قیمت ۳۰۰۰ تومان بنزین به مصرف برسانند.

مسئولین دولتی طی مصاحبه‌های مختلفی از میزان درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی از محل افزایش قیمت بنزین گفتند و اعلام کردند که تمام این ۳۰ هزار میلیارد تومان به صورت یارانه معیشتی به حساب ۱۸ میلیون خانوار واریز می‌شود.

علی ربیعی سخنگوی دولت در مورخه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ در رابطه با نحوه هزینه کرد این درآمد، اظهار کرد: قرار شد تمام درآمد‌های حاصل از طرح اصلاح قیمت بنزین به ۱۸ میلیون خانوار پرداخت شود. همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گفت: شرط رئیس جمهور برای اجرای طرح حمایت معیشتی و اصلاح قیمت بنزین این بود که حتما همه منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین عینا به مردم بازگردد.

میزان واریز یارانه معیشتی نیز برای خانوار‌ها متفاوت بود. محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه طی مصاحبه‌ای گفت: میزان پرداخت به خانوار‌های تک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود. وی وعده داد که اولین واریز یارانه معیشتی حداکثر ده روز بعد از آغاز سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین به حساب خانوار‌ها واریز شود.

دولت اولین مرحله واریزی یارانه معیشتی را در تاریخ ۲۷ آبان ماه و تنها سه روز پس از اجرایی شدن طرح اصلاح قیمت بنزین کلید زد و این یارانه به حساب ۲۰ میلیون نفر واریز شد. ۴۰ میلیون نفر باقیمانده نیز به ترتیب در تاریخ‌های ۳۰ آبان ماه و ۲ آذرماه یارانه معیشتی خود را دریافت کردند. بعد از اولین مرحله پرداخت یارانه معیشتی اعلام شد که این یارانه به حساب ۱۷ میلیون و ۷۰۷ هزار خانوار واریز شده است.

همان گونه که گفته شد دولت پرداخت یارانه‌های معیشتی را در حالی آغاز کرد که تنها سه روز از افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین می‌گذشت و پرسشی که مطرح بود این بود که دولت منابع این پرداخت یارانه معیشتی را از کجا تامین کرد؟نوبخت می‌گفت: سهمیه بندی بنزین را از ۲۴ آبان ماه شروع کردیم و یارانه‌های این ماه را از محل تنخواه پرداخت کردیم. وی طی مصاحبه دیگری اعلام کرد که مبلغی که در اولین مرحله بین خانوار‌ها توزیع شد حدود ۲ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان بوده است.

تضمینی که دولت می‌تواند برای ادامه پرداخت یارانه‌های معیشتی بدهد این است که این پرداخت‌ها به صورت بند یا تبصره‌ای در بودجه ۹۹ لحاظ شود که به نظر می‌رسد چنین کاری در دستور کار قرار داشته و انجام شده است چرا که حمیدرضا عدل معاون فنی و امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه کشور گفته بود : آقای نوبخت دستور دادند در قالب جدول هدفمندی یارانه‌ها، ردیف مجزایی را برای طرح نهایتی معیشتی داشته باشیم و پرداخت‌های ما تضمینی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • عباس
  ۱۲ ۱

  ...
  اگه شما راست میگین و بهترین روش رو برای شناسایی افراد بکار بردین من کارگرم و هیچی از خودم ندارم فقط یک پژو دارم به من تعلق نگرفته از طرفی کسایی رو میشناسم با درآمد بالا بهشون تعلق گرفته.
  شما میگین مردم دارن دروغ میگن ولی شما راست میگین بیاین حساب‌های من رو از 6 سال قبل تا بحال چک کنین.

 • الهام
  ۱۴ ۲

  این بی انصافیه منی که هیچی ندارم با اونی که پولداره یارانه ام یکسان باشه سبد معیشتی به ما بدبخت ها واجبه نه اینکه دوباره پخشش کنین بین پولداره این انصاف نیست به خدا

 • جعفر
  ۱۱ ۱

  مگراینکه مجلس این کنده کاری وزارت رفاه را درست کنه. چون نیازمندان را حذف کردند

  • ناشناس
   ۸ ۰

   من هم حذف شدم!!!

 • حمید رضا غلامرضایی
  ۱۰ ۴

  مجلس کارش درست است اگه با هم یکی شوند به همه میرسد با تشکر

 • ناشناس
  ۸ ۰

  چطور به نیازمندا دادین،ما که فرزندان پدرم ۶خانواده هستیم همشون گردشهای میلیاردی،هرکدوم دو سه تا خانه دارن ولی فقط منم که هیچی ندارم به اون ۵خانوار دادین به من ندادین

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  اقای میرزایی باید به شما بگویم که شما در تشخیص افراد نیازمند اصلا موفق نبودید و خوشحال نباشید که حق مظلوم رو از ظالم گرفتید بلکه بالعکس .....لطفا این شناسنامه اقتصادی که برای ملت درست کردید را جمع کنید چون از پایه غلط است ....چند نفری رو میشناسم که به تدا قسم ملک و املاک میلیاردی دارند بهشون تعلق گرفته اما به مایی که شوهرم کشاورزه و با داشتن سه شریک گردش حسابش بالاست چون بعد از کسر هزینه ها بینشون تقسین میشه شامل نشده ....لطفا بزارید مجلس کارشو انجام بده و ما رو به خاک سیاه نکشید

 • ناشناس
  ۹ ۲

  بنده حقوق ثابتی ندارم و فقط یک نماینده ساده شرکت بیمه هستم و با چهار نفر عایله فقط به علت پوز شخصی در دفترم با قطع یارانه معیشتی مواجه شدم و اعتراض هم دادم با تهدید قطع یارانه مواجه شدم مجبور به انصراف دادم . نه دفترچه دارم نه حقوق ثابت ساکن روستا هم هستم . خدا از وزارت رفاه نگذره که روز روشن از بنده دزدی کردن چون اون میانگین در پوز شخصی من نبود مال شرکت بیمه بود

 • محمد
  ۱۰ ۱

  باسلام‌ اگر میخاهید عدالت رعایت بشه یارانه وبسته مهشیتی باید یکی بشه وبه یارانه بگیران به صورت مساوی پرداخت شود

 • دست فروش
  ۸ ۰

  شما حق یه دست فروش نمی دید اونوقت از سامانه ایرانیان حرف می زنید

 • دست فروش
  ۹ ۰

  همش دروغه

 • معترض
  ۱۰ ۰

  واقعا خجالت بکشید با اینگونه شناسایی کردن افراد نیازمند.اقای میرزایی این طرح و نوع شناسایی بدترین در نوع خود بود و مشخص شد که خیلی از افراد ثروتمند هستند ولی هیچ جایی چیزی بنامشان ثبت نشده و نیازمند تلقی میشوند .اشخاصی هستند که خانه های ملیاردری دارند ولی تحت نظر کمیته امداد و بهزیستی هستند و نیازمند تشخیص داده میشوند

 • ۷ ۱

  تورو بخدا توی شناسایی خانوارها نهایتی تلاش را بکنید تا حق من وامثال ما پایمال نشه این بیت المال حق قشر منه اما داره پایمال میشه

 • ناشناس
  ۷ ۰

  هرروز خبر یارانه مسخرشو در اوردین دیگه من سر پرست خلنوارم کمک معشیتی تعلق بهم نگرفت به مشکلیم نخوردم بسته دیگه شورشو در اوردین یارانه کمک معشیتی هرروز خبر والا بخدا

 • حق و حقیقت
  ۸ ۰

  بنده فقط این یکبار را حداقل دقیق دیدم بعد از سه ماه حق معیشتو منو دادند.
  و کسانی هستند که 6 عدد ماشین توی خونشون هست اونوقت اون هم یارانه معیشتی بگیر ماشین 400 میلیونی خونه ی دو میلیاردی اونم اینو بگیره. واقعا نمایندگان سنگ تمام گذاشتند.

 • یاسین
  ۹ ۰

  سلام.جناب اقای میرزایی .شمایی که به حساب های مردم دسترسی دارید خواهشا نگاه کنید.ببینید اکثر قشر کم درامد.مجبور وام ها همان سی پنجاه میلیون شدند.تا بتواند گلیم خود را ازاب بیرون بکشند.خواهشا شما که حذف می کنید ببینید ایا کسانی که گردش مالی دارند وام است یا حقوق.من به شخصه برای اینکه توی زندگی صاحب سک وسیله وخانه بشوم مجبور به وام های 18 درصدی شدم.وام هیچ وقت .نشانه پولدار بودن نیست بله نجات از فلاکت است.منتها برا پرداخت قسط باید ازشکم تفریح خود بزنی تا پرداخت کنی.

 • یاسین
  ۸ ۰

  سلام به ناحق به عده را حذف کردید.بله تهدید حذف یارانه که اگر شما خانه داشتید.این دوره زیر زمین شصت .هفتاد متری که اگر زلزله بیاد زیرش اوار میشی برای دولت خیلی زیاده که اگر صاحب ملک باشیم یارانه حذف میشود .انگار ما صاحب خانه میلیاردی با امکانات بالایی هستیم.یک سر پهنایی با برکت همان وام ها گرفتیم .همین وام ها .بنده را پولدار تلقی کرده که معیشت حذف بشه خواهشا عادلانه توزیع کنید.

 • علی
  ۷ ۰

  وام چهل پنجاه میلیون که جای خود داره من با گرفتن وام نه میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومان وام یارانه معیشتی برام واریز نشده.بابت وام هم سه میلیون و پانصد هزار تومان سودش شده.پس با چه استدلالی میگی با فقط وام کسی یارانه اش قطع نشده آقای میرزایی!!!!؟؟؟

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  توروخدا کدملی ماروبدست اقای میرزایی برسانید دستفروشم بخاطرتراکنش کارتخوان حذف شدم بقران جزقشرضعیف جامعه هستم بازبینی زدم گفتن یارانه هاراقطع میکنن منم ازترس رفتم بازبینی راپس گرفتم الان پشیمان شدم...

 • مجتبی
  ۸ ۰

  فقط بایدبگم سیستم رفاه واسه شناسایی واجدین شرایط دریافت معیشت سرتاپاخطاست واونایی که مسئول هستن باید یه روزی جواب بدن کاملا ناعادلانه بررسی کردن اگه راست میگن یهدمرجعی رومعرفی کنن تااونایی که حذف شدن حضوری با مدارک مراجعه کنن نه اینکه تهدید به قطع یارانه کنن۰خداازتون نگذره

 • بازنشسته تامین اجتماعی
  ۸ ۱

  پس چذا من بازنشسته با یک ملک 80 متری فرسوده و خودرو مدل91، کل دارایی یک بازنشسته با 35 سال زجمت و تلاش از این مقوله حذف شدم و شاید از حدود 100دوست بازنشسته سوال کردم آنها هم نمی گیرند از بازنشسته دست از همه حا کوتاه نیازمندتر هست؟

 • ناشناس
  ۹ ۱

  اصلا شناسایتون درست نبوده سری اول و فکر کنم همینجوری دادید چون خیلی‌ها گردش مالی داشتند خیلی‌ها هم وضع مالی خوب اجازه بدید بیاییم براتوننام ببریم متوجه بشید که چه جوری شناسایی کردید هر کسی دو رو برش و ببینه متوجه میشه که چه عدالتی به قول خودتون صحیح و اجرا کردید به نظرم به همه بدید اما کمتر این خیلی بهتر است ح اقل همه میگیرن الان نیازمندی واقعی نمیگیرن هر کی خانه داره ماشین داره داره میگیره اونی که نداره نه بر فرض طرف 100 میلونم داره داره گردش مالی میکنه پس اونی که خانه 1200 و ماشین 300 داره چی

 • ناشناس
  ۸ ۰

  واقعا بی عدالتیه.شما هیچ وقت نمیتونید عدالت برقرار کنیدچون فقط به فکر خودتونیدوزور میگید.من همسرم کارگر یه انباره که صاحبش فامیل نزدیکمون وتمام حساب کتاب هاشو به همسر من سپرده.ماازخودمون هیچی نداریم ولی چون گردش حساب های انبارشون به اسم همسر منه بهمون یارانه تعلق نگرفته.

 • ناشناس
  ۹ ۰

  زورگوها حتی تو مالیات گرفتن زور میگید وعادلانه رفتار نمیکنیدوکسبه رو دلسرد وبیچاره کردید کاش از سرمایه دار ها وپولدارهای واقعی مالیات میگرفتید.

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  آیا واقعآ بررسی شده چون برعکس به نظر می رسه افراد بدبخت باز هم جا موندن، عدالت بیداد میکنه

 • حاجی
  ۶ ۰

  ۲۰ میلیونی که حذف کردین با شرایط اعلامی خودتان همش تضییع حق بود.و گرنه با اطمینان اجازه بررسی نمیدادیم .

 • ناشناس
  ۷ ۰

  فقط دروغ میگن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خیلی زحنت کشیدین فامیلای من که وصع خیلی خوبی دارن چندتا چند تا ملک دارن به اونا تعلق گرفته ولی ما که به زور داریم زندکیمونو میگدرونیم به تشخیص علط جنابعالی تعلق نگرفته

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگه روش شما درست بوده پس باید به حال خودمون گریه که نه بایدزاربزنیم،چرابه من بایه پراید۸۳ویه خونه فکستنی توشهرستان تعلق نگرفته،اماکسایی رومیشناسم که چندتاخونه واموال دارن بعدبه اوناتعلق گرفته؟متاسفم براتون،مخصوصااونی که موقع واریزمعیشتی ۱ساعت میادتوشبکه خبرحرف میزنه

 • پیام
  ۱ ۰

  یارانه باید طبق معیارهایی تعیین و به خانواده ها اختصاص پیدا کنه کارگر تهرانی یارانش چرا باید با کارگری که تو شهر کوچیک تر زندگی میکنه یکسان باشه؟ما همیشه مشکلاتی از این دست داریم جریمه چراغ قرمز رو رد کردن فلان تومن چه بنز چه پیکان خوب قطعا پیکانی جریمه شه قطعا دیگه چراغ ررد نمیکنه ولی بنزیه چراغ که رد میکنه دوباره هیچی خلاف های دیگه هم میکنه چون جریمه ۲۰۰تومنی براش چیزی نیست این بی عدالتی هارو جمع کنید لطفا

 • بیات
  ۲ ۰

  اقای میرزایی چطوری شناسایی کردی که بهمن مستاجر تعلق نگرف ته به اونی که دو تا دو تا خونه و مغازه داره تعلق گرفته خدا ازتون نگذره که حق مردمو میخورین شبم راحت میخوابین

 • ناشناس
  ۱ ۰

  شناسایی کسانی که الان یارانه معیشتی میگیرن واقعا افتضاح بود کسایی رو میبینیم که میگیرن که هم خونه دارن هم ماشین هم حقوق خوب بعد ازشون میپرسی مثلا یه بنده خدایی میگفت من خونه م سه دنگ سه دنگ که بین خودشو همسرش سه دنگ سه دنگ که قیمت خونه ش الان بالای دو میلیارد میارزه

 • خخخخخخ
  ۲ ۰

  واقعا متاسفم لعنت بر کسانی که حق الناس میکنن. این حق نا ق کردن یعنی حق و ناس

 • سعادت
  ۱ ۰

  از وقتی که یارانه تصویب شد یا میخواین قطع کنین یا کم کنین یا کسی که باید بهش تعلق میگیره رو حذف میکنین واونی که محتاج نیست بهش تعلق میگیره این چه وضعشه دولت داره با ما چکارمیکنه نمیدونم خدا صبرمون بده

 • ناشناس
  ۲ ۰

  حسباتون غلط بخدا

 • علی
  ۱ ۰

  سلام ما یه پراید ۱۱ سال پیش داریم کارگر هستم یه خونه ۷۰ متری دارم ماهانه برج ۱ میلیون در امدم هس دولت از دروغ گفته شما در ماه ۸ میلیون درامد دارین به خدا این دروغ طور خدا رسیدگی کنین.

 • فرهاد
  ۱ ۰

  سلام

 • علی
  ۰ ۰

  ... مثلا یه خانواده پنج نفره هر ماه چیزی حدود صد و پنجاه هزار تومان از سهمش کم میشه واقعا خسته نباشی دولت با تدبیر به جای اینکه اضافش کنید تازه میخاین کمترش کنید...

 • احمد
  ۱ ۰

  منم خانمم وام خانگی داره یارانه معیشتی برام نریختن...جواب اعتراض برام اومده که شاخص مالی 93درصد ..باید یک. راه حل برای اینم بزارین ...

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام مادرم من وظیفه بگیرن ۲ سال هست که صرفا بدلیل داشتن یک آپارتمان کوچک یارانشون قطع شده دیگه چه برسه به کمک هزینه معیشتی اینا خجالت نمی کشند بخدا اینقدر دروغ تحویل مردم می دن

 • ناشناس
  ۲ ۰

  ... با این روش شناسایی ما نه خونه داریم نه ماشین پولی که تو حساب میاد را نگاه بکن ببین کجا می ره فقط نوشتید میزان برداشتی شما دو برابر است تهدید کردین یارانتان قطع میشه منم انصراف دادم ما اگه پول دار بودیم خونه یا ماشین داشتیم ...

 • ایرانی
  ۲ ۰

  سرمردم روبه ۷۲هزارتومان گرم کردید .باوجوداینهمه منابع طبیعی یارانه بایدخیلی بیشترازایناباشه.واقعاکه ..

 • رضا
  ۰ ۰

  این که ی سری هموطنان میان میگن ما حساب شرکت رو به حساب خودمون ریختیم یا مثلا کارت خوان به اسم من بوده ولی خیلی ها اومدن کارشونو با کارت خوان من انجام دادن این ها همه اشتباه هست. اقا بالاخره دولت باید از ی جایی شروع کنه دیگه. ی ملاک و معیاری باید برای هر ایرانی باشه تا درامد و مالیاتش مشخص بشه. این معیار همون کد ملی و شماره حسابه شخصه. دولت داره یاد میده به مردم که طوری با حسابتون کار کنید تا متضرر نشید. چرا شما باید عایدی و سود ی شرکت یا شخص دیگه رو از طریق حساب خودتون باعث بشین؟؟ مردم باید یاد بگیرن حساب بانکی و کد ملی تو هر کشوری معیار دولتها برای تشخیص و مالیات هست.

 • محمد
  ۱ ۰

  سلام
  منم شامل بسته حمایتی نشدم
  دوستان در جریان باشین هر وامی که بگیرید جز داراییتون حساب میشه.این نیست که بگین قرضه و جز درامد حساب نکنید. هر گردشی به نام شما باشه به عهده شماست. اف ای تی اف که میگن همینه. من ی کارگر تامین اجتماعی هستم. تمام اطلاعاتی هم که داده درسته. طبق میزانی که گذاشتن حالا به حق یا ناحق داستان اینه. همه اینایی که میان میگن ما شاخ دراوردیم ما ال شدیم ما بل شدیم تو ریز گردش داراییشون بری همه این پول ها هست. طرف وام گرفته میگه این وامه ربطی به درامد نداره درحالی که داره. طرف کافی نت یا هر شغل دیگه داره چون با کارت خون خودش کار کرده عملا جور یکی دیگه روش اوار شده. همه این کارا اینه که تمرین بشه برای مردم حساب کتابشون دقیق بشه. وگرنه یک باک بنزین پولش بدن دردی دوا نمیکنه. حساب کتابتون رو دقیق کنید .مال دیگران رو با حساب خودتون جابه جا نکنید. وگرنه اینقدر وضع خرابه که این پولا دردی دوا نمیکنه

 • ابوذر
  ۲ ۰

  تصمیم کمیسیون تلفیق کارشناسی شده است.کار دولت مبنی بر افزایش یکباره بنزین بدون کار کارشناسی بود.ممکن است گردش حساب شخصی بالا باشد ولی در آخر سال سود حاصل از آن گردش حساب زیر ارقام جدول تعیین شده برای دریافت یارانه معیشتی باشد.مانند کسانی که کارشان خرید و فروش است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام.چرایارانه اضاف نشدبه من بسته معیشتی ندادندمن یک خانواده هفت نفره هستم بیکارهم هستم.نمی توانم خرج برای بچه هام دربیاورم.خانه ازخودم ندارم اجاره نشینم.بااین وضع نمی توانیم زندگی کنیم.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری