کد خبر 396647

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین عنوان شد؛

انتظار ریزش قیمت ارز را نداشته باشید/ اثر تورمی ناشی از گرانی بنزین کم خواهد بود

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه افزایش قیمت دلار تنها به دلیل گرانی بنزین نبود، گفت: نباید انتظار ریزش قیمت دلار را داشته باشیم.

اقتصادآنلاین - صبانوبری؛ هادی حق‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره اثرات تورمی افزایش قیمت بنزین گفت: تجربه‌های قبلی به خصوص در سال های 89 که بنزین از 100 تومان 400 تومان شد و همچنین در سال 94 که بنزین از 700 تومان به هزار تومان افزایش یافت نشان می دهد که تاثیری که افزایش قیمت بنزین بر روی سطح عمومی قیمت‌ها گذاشته است کمتر از 3 یا 4 واحد تورم بود.

وی افزود: اگر بخواهیم بر اساس تجربه افزایش بنزین همین یک دهه اخیر برررسی کنیم تجربه می‌گوید این بار هم تورم حاصل باید همین مقدار باشد؛ اما اگر بخواهیم بر اساس واقعیت های علم اقتصاد صحبت کنیم این بار افزایش تورم باید کمتر از دو مقطع قبلی باشد زیرا در سال 89 قیمت بنزین 4برابر شد ولی در تجربه اخیر هزار تومان به 1500تومان افزایش یافت.

حق شناس ادامه داد: در سال‌های گذشته قیمت آزاد بنزین از 300 تومان به 700 تومان افزایش یافت ولی در شرایط فعلی که قیمت آزاد بنزین به 3هزار تومان رسیده است باید توجه کرد که 60درصد مصرف بنزین با لیتری 1500 تومان و مابقی 3هزار تومان است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه به نظر می‌رسد در سال جاری به دلیل اثر روانی این اقدام تورم انتظاری داشته باشیم و نه تورمی بر اساس متغیرهای واقعی اقتصاد، گفت: نرخ ارز سال گذشته یکبار تا مرز 19هزارتومان رفت اما یک سیر کاهشی داشت و به کانال 11هزارتومان بازگشت؛ اما همه چیز بستگی به این دارد که رفتار اقتصادی دولت بعد از این افزایش قیمت بنزین چگونه باشد.

وی ادامه داد: اگر منابع ایجاد شده به معنی واقعی ناشی از محل افزایش قیمت حامل‌ها باشد و به درستی توزیع شود، این انتظار افزایش تورم کاهش می‌یابد اما اگر این منابع متناسب با طرح هزینه نشود یا اینکه دولت به هر دلیلی به سراغ استقراض و افزایش نقدینگی برود حتما آثار تورمی طرح افزایش قیمت بنزین را تشدید خواهد کرد.

حق شناس همچنین افزود: در آذر 89 هم وقتی پول تزریق شد ضریبی که بیانگر توزیع ثروت بین دهک‌های درآمد است اصلاح شد پس اگر این 66 میلیون درست شناسایی شوند و طرح درست اجرا شود قطعا به نفع  دهک‌های پایین درآمدی خواهد بود.

وی در پاسخ به دلیل افزایش سریع نرخ ارز پس از افزایش قیمت بنزین، گفت: معمولا در اقتصاد بازار خود را بر اساس قیمت‌های دوم یعنی بنزین 3هزار تومان تنظیم می‌کند و تا بازار خود را تعدیل کند که هر دو قیمت را در نظر بگیرد طول می‌کشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: افزایش قیمت دلار صرفا از محل افزایش قیمت بنزین نبود بلکه قیمت بنزین به آن یک شوک وارد کرد زیرا وقتی تورم ما 30درصد است و کشورهایی که با آن ها مبادله اقتصادی داریم تورم یک رقمی دارند حتما قیمت دلار باید تعدیل و اضافه شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵ ۱

  کلا خودت فهمیدی چی گفتی؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  کالایی مثل دلار و بنزین که زندگی جمع کثیری از مردم را متاثر می کند باید به صورت تدریجی گران شود نه اینکه به صورت یکدفعه چند برابر گردد و عده زیادی احساس شکست کنند.

 • ناشناس
  ۲ ۰

  کالایی مثل دلار و بنزین که زندگی جمع کثیری از مردم را متاثر می کند باید به صورت تدریجی گران شود نه اینکه به صورت یکدفعه چند برابر گردد و عده زیادی احساس شکست کنند.

 • ناشناس
  ۲ ۱

  من و آ میز عبدل الطمع هم دیشب حساب کردیم تورم هزینه ای بنزین منفی 15 درصد در اومد اما نفهمیدیم چرا پس عملا تورم مثبت 41 درصد شده.

 • مهدی
  ۲ ۰

  مارادونا را ول کن حق شناس را بگیر من نمیدونم ایشان با ملت ایران است یا طرفدار آمریکا دلار یک پول بدون پشتوانه است باید دلار بیاید پایین