کد خبر 370984

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

حذف ۴صفر در شرایط فعلی ضرورتی ندارد/ حداقل فایده این کار، سهولت خواندن و نوشتن اعداد است

یک اقتصاددان با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور حذف صفرهای پول ملی ضرورتی ندارد، افزود: این کار ممکن است سردرگمی‌هایی را ایجاد کند.

اقتصادآنلاین - صبانوبری؛ جعفر خیرخواهان در خصوص حذف 4صفر از پول ملی گفت: این اتفاق از بی‌عملی و اینکه دولت هیچ کاری نکند بهتر است اما وقتی مشکلات اساسی داریم و کسی به دنبال حل آنها نیست و حذف 4صفر نمی‌تواند راه به جایی ببرد.

وی ادامه داد: امیدواریم مسئولین به دنبال راه‌حل‌های اساسی تری بروند اما می‌توان گفت حداقل فایده این کار آسان‌تر شدن شمارش و خواندن اعداد خواهد بود و اعداد بزرگی مثل رقم بودجه برای مردم قابل فهم‌تر می‌شود و کار حسابداران شرکت‌های مختلف هم راحت‌تر خواهد بود.

خیرخواهان با بیان اینکه هر تغییری برای جامعه در ابتدا هزینه‌ای دارد، افزود: همگام شدن با تغییرات برای جامعه سخت است و باید به آن توجه شود و شاید بتوان گفت در شرایط فعلی انجامش ضرورتی نداشته باشد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود این کار نوعی فریب افکار عمومی است تا اعدادی مثل نقدینگی را کوچکتر کند، گفت: این ادعا درست نیست زیرا اگر به این صورت بود بسیاری از کشورها نقدینگی خود را زیاد می‌کردند و با کاهش صفر پول‌های ملی خود وضع را بهبود می‌بخشیدند ولی این کار اثر چندانی بر این موضوع ندارد نباید به آن اینگونه نگاه کرد.

وی یکی دیگر از مشکلات اتخاذ این سیاست را ایجاد سردرگمی برای کسانی که به خارج از کشور می‌روند، عنوان کرد و ادامه داد: تشخیص این که این کالاها گران یا ارزان هستند خصوصا برای کسانی که چندان درگیر حساب و کتاب نیستند مشکل‌تر خواهد شد.

ارسال نظر

 • ali
  ۱ ۰

  بنام خدا
  طبق همان جدولی که توسط کارشناس یا دولت ارائه شده ، باید 3 صفر برداشته شود ، وگرنه جنس ها چند برابر شده......................
  حذف صفرها بیشتر به ضرر اقشار کم درآمد و حقوق بگیران و بازنشستگان، بدون شغل دوم خواهد بود............
  باید حساب کنیم و ببینیم که شخص حقوق بگیر یا بازنشسته ، با این حقوقی که فعلا می گیرد چند کیلوسیب،(سبزی،کاهو،هندوانه،حبوبات،میوه جات،بقیه اقلام و اجناس،چند نان وبقیه وسائل ولوازم و غیرو.......)می تواند بخرد ،!....... اگر بعد از تغییر نام پول ملی و حذف صفرها(یا چهار صفر)، شخص مذکور توانست همان میزان اقلام قبل از تغیییر را بخرد ، قدرت خرید او تغییری نکرده ،! وگرنه در غیراینصورت قدرت خرید شخص حقوق بگیر یا بازتشسته خیلی پائین آمده!.....که باحتمال زیاد ، با شرائطی که جامعه ی ما دارد ،!...قدرت خرید شخص حقوق بگیرخیلی پائین خواهد آمد وفجایع معیشتی بیشتر برای آنها........

 • ناشناس
  ۱ ۰

  فایده حذف چهار صفر ، سهولت تفهیم مردم در ارقام اختلاس و دزدی است چون دیگه به میلیارد یورو رسیده بودند و جایی برای رکورد شکنی در غارت نمانده بود.
  این کارها مثل نارنجک دودزا که هر وقت بوی کند کثافت کاری مافیا دینی و کارتل های مذهبی بلند میشه و یا برای پوشش عملیات غارت و چپاول اموال مردم ، فوری این نارنجک دودزا را در جامعه رها می شه.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری