جعفر خیرخواهان

عنوان شغل

استاد دانشگاه فردوسی مشهد

مدرک تحصیلی

کارشناسی اقتصاد، دانشگاه علامه طباطبایی، 1369

کارشناسی ارشد علوم اقتصادی گرایش اقتصاد بین الملل، دانشگاه علامه طباطبایی، 1373 عنوان پایان نامه "بررسی تابع تقاضای انرژی در ایران "

دکتری علوم‌اقتصادی دو گرایش اقتصاد

سوابق اجرایی

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی مشهد مدیر ارتباطات علمی و بین الملل جهاد دانشگاهی مشهد

عضو شورای علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی مشهد

عضو شورای سیاستگذاری نشریه اتاق بازرگانی خراسان رضوی عضو کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی عضو کمیسیون آموزش و پژوهش اتاق بازرگانی خراسان رضوی

عضو شورای علمی گروه مطالعات کسب و کار مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی

عضو شورای علمی گروه کسب و کار جهاد دانشگاهی واحد دانشگاه تهران

عضو گروه کارشناسی بررسی وضعیت عمومی واحدهای کشاورزی، موسسه سازمان اقتصادی رضوی پژوهشگر اقتصادی در مرکز تحقیقات پست، 1372 تا 1385

کارشناس ارشد اقتصاد در سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت و توزیع وزارت بازرگانی 1375 تا 1377

پژوهشگر اقتصادی در دفتر برنامه ریزی اقتصادی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی 1378 تا 1380

پژوهشگر اقتصادی در دفاتر اقتصادی و بودجه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی 1379- 1383

پژوهشگر و مدیر گروه اقتصاد شهری و اقتصاد گردشگری جهاد دانشگاهی مشهد 1387 تاکنون

ایمیل

jafkheir@gmail.com

توضیحات

دکتر جعفر خیرخواهان، اقتصاددان جوان ایرانی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد، از جمله اقتصاددانان بسیار پرکاری محسوب می‌شود که در سال های اخیر بخش قابل توجهی از فعالیت وی بر ترجمه مقالات و کتاب های ارزشمند اقتصادی به زبان فارسی متمرکز است.

از جمله کتاب های ترجمه شده توسط ایشان می توان به کتاب های ارزشمند «معمای فراوانی: رونق های نفتی و دولت های نفتی»، «حکمرانی خوب بنیان توسعه»، «ریشه های اقتصادی دموکراسی و دیکتاتوری» و «اندیشه های اقتصادی و سیاسی هایک» اشاره نمود.

کتاب‌ها

سیاست گذاری عمومی در اقتصاد کارآفرینانه: خلق شرایط برای رشد کسب و کار؛ نویسندگان: زولتان جی اکس -راجر استاک؛ ترجمه: خیرخواهان جعغر، حاجیان داوود؛ معاونت امور اقتصادی، وزارت امور اقتصادی و دارائی؛ 1392 درآمدی بر علم اقتصاد؛ نویسنده: پارتا داسگوپتا؛ ترجمه؛ نشر ماهی؛ 1392 اقتصاد بی نهایت: آموزش پول به کودکان و نوجوانان؛ نویسنده: کین بابیج؛ انتشارات بانک سینا؛ 1391 ریشه های اقتصادی دموکراسی و دیکتاتوری؛ نویسندگان: دارون عجم اوغلو و جیمز رابینسن؛ ترجمه؛ انتشارات کویر، 1390 اقتصاد سیاسی اقتصاد کلان؛ نویسنده: آلن درازن؛ ترجمه؛ انتشارات موسسه عالی توسعه و برنامه ریزی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی (سابق)، 1390 راه دیگر: مبارزه اقتصادی با تروریسم؛ نویسنده: ارناندو دِ سوتو؛ ترجمه؛ نشر نی، 1389 معمای فراوانی: رونق های نفتی و دولت های نفتی؛ نویسنده: تری کارل؛ ترجمه؛ نشر نی؛ 1388 اقتصاد برق: تنظیم و مقررات زدایی؛ ترجمه؛ انتشارات مرکز تحقیقات نیرو؛ 1388 صنایع فرهنگی؛ نویسنده دیوید هزموندالق؛ ترجمه؛ انتشارات اندیشکده صنعت و فناوری (آصف)؛ (منتشر نشده) دموکراسی و توسعه؛ نویسنده: آدام پرزورسکی و همکاران؛ ترجمه؛ سازمان مدیریت و برنامه ریزی؛ 1384 حکمرانی خوب: بنیان توسعه؛ تالیف؛ با همکاری دکتر احمد میدری؛انتشارات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی؛ 1383 اصلاحات اقتصادی در بخش پست بانک جهانی؛ انتشارات مرکز تحقیقات پست؛ 1376 قله های فرماندهی: مبارزه دولت و بازار که جهان را از نو می سازد؛ نویسنده: دانیل یرگین و استانیسلاو؛ به صورت پاورقی در صفحه اقتصادی روزنامه اطلاعات از تیر 1380 تا آبان 1381 به چاپ رسید.

لینک‌های دیگر

وب‌سایت شخصی جعفر خیرخواهان

 • حذف چهار صفر از پول ملی بالاخره کلید خورد. این لایحه پس از کشمکش‌های فراوان در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۹به تصویب دولت و تایید مجلس شورای اسلامی رسید. این در حالی است که این طرح اولین‌بار در سال ۱۳۷۲ مطرح شده بود.

 • نگاه اقتصاددانان داخلی به سیاست‌های اقتصادی پساکرونا؛

  بیم از گسترش کنترل ناپذیر ویروس همه‌گیر کرونا دولت‌ها را بر آن داشت که برای مدیریت بیماری، تصمیماتی بگیرند که این تصمیمات هزینه‌های سنگینی به اقتصاد کشورها تحمیل کرد.

 • با توجه به شیوع ویروس کرونا و تاثیرات منفی آن بر کسب‌و کارها که آن‌ها را با مشکلات درآمدی و مالی تحت فشار قرار داده، یک اقتصاددان در این زمینه با بیان اینکه برای حمایت از افراد آسیب دیده از این ویروس، به آن‌ها وام‌هایی بدون بهره یا بهره‌ کم پرداخت شود، اظهار کرد: در این شرایط به جز یارانه همیشگی، یک یارانه کرونایی هم برای حمایت از افراد آسیب دیده از شیوع کرونا درنظر گرفته شود.

 • آیا افزایش تنش‌ها در خاورمیانه پیامدی برای اقتصاد ایران دارد؟ اقتصاددانان معتقدند که درحال حاضر شدیدترین تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران وضع شده و در این شرایط آنچه باید اقتصاد ایران تجربه می‌کرد، تجربه کرده است.

 • به نظر کارشناسان حوزه شهری توجه همزمان به انواع ثروت‌های موجود در هر شهری از اهمیت بالایی برخوردار است و امروز در دنیا صحبت از ضرورت توجه به مقوله «ثروت عمومی شهرها» است.

 • اصلاح قیمت بنزین به‌عنوان جزئی از کل فرآیند «اصلاحات اقتصادی» با موافقت‌ها و مخالفت‌های بسیار اجرایی شد و اکنون نوبت «گام دوم» یا آتی اصلاحات اقتصادی است، گام‌هایی که به آرامش و ثبات در اقتصاد منجرمی شود.

 • خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده با سهمیه بنزین خداحافظی کردند. براساس مصوبه هیأت ‌وزیران، کارت سوخت خودروهای سواری شخصی با عمر ۲۵‌سال به بالا و موتورسیکلت‌های با عمر ۱۰‌سال به ‌بالا باطل شدند و این گروه از وسایل نقلیه باید از سهمیه بنزین آزاد استفاده کنند.

 • ایران از دهه ۱۳۲۰ تاکنون ۱۲ برنامه میان مدت توسعه طراحی و اجرا کرده است. ۱۲ برنامه‌ای که خیلی از اصلاحات مدنظر آنها بعد از گذشت سال‌ها هنوز کامل نشده است. جالب است که همزمان با این برنامه‌ها برخی از کشورهای جهان نیز برای عمران و توسعه برنامه‌ریزی کردند و به نتیجه هم رسیدند.

 • یک پژوهشگر اقتصادی معتقد است، کروز توانسته در فضای پر تلاطم کشورو برخی نوسانات اقتصادی، ویژگی‌ها و توانمندی‌های خویش را با رویکرد توجه مدیران و مالکان آن به نوآوری حفظ کند.

 • جعفر خیرخواهان از آثار فعالیت یک شرکت جنجالی می‌گوید؛

  جعفر خیرخواهان، اقتصاددان درباره تأثیرات تخلفات صورت گرفته در پرونده پدیده شاندیر گفت: این اتفاق با ضربه زدن به اعتماد عمومی، پتانسیل عظیمی را که در شهر مشهد برای جذب سرمایه‌های همگانی مردمی با هدف انجام کارهای بسیار بزرگ و مفید برای جامعه وجود داشت، تا مدت‌ طولانی، تضعیف کرده است.

 • یک اقتصاددان با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور حذف صفرهای پول ملی ضرورتی ندارد، افزود: این کار ممکن است سردرگمی‌هایی را ایجاد کند.

 • "زمانی که افراد احساس کنند بر اساس برخی زد و بندها یا بورس‌بازی‌ها می‌توانند ثروتمند شوند امکان کمتری دارد به سمت فعالیت‌های مولد و ارزش‌آفرین بروند؛ چه بسا روحیه کار و تلاش که اصلی‌ترین جوهره رشد و رونق اقتصادی در کشور است، از بین می‌رود لذا با مالیات بر عائدی سرمایه که قرار است به زودی اجرا شود، از این چالش اقتصادی می‌توان پیشگیری کرد"؛ موضوعی که یک اقتصاددان به آن تاکید دارد.

 • بحث‌ها حول رقم یارانه‌های نقدی دوباره داغ شده است؛ از یکسو محمود احمدی نژاد امکان افزایش یارانه‌های نقدی به ۹۱۰ هزار تومان را عملی می‌داند و از سوی دیگر رییس سازمان برنامه و بودجه هر افزایشی در این بخش را نیازمند تغییر قیمت حامل‌های انرژی می‌داند.

 • مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود از رشد ۲۵ درصدی خط فقر تابستان ۹۷ نسبت به تابستان ۹۶ خبر داده است؛ امری که یک اقتصاددان علت اصلی افزایش آن در شهرهای بزرگ را گران شدن مسکن در ماه‌های گذشته ارزیابی می‌کند.

 • یک کارشناس اقتصادی بی توجهی به بیکاران و کارگران جامعه را ضعف اساسی بسته‌های حمایتی دولت عنوان کرد.

 • بر اساس گزارش‌های تورمی موجود در بایگانی مرکز آمار ایران در ‌سال ٨٦ متوسط سرانه هزینه میان دهک‌های اول (فقرا) و دهک‌های دهم (ثروتمندان) به بالاترین رقم خود یعنی ٦١/١٧ رسید که اوج اختلاف میان ثروتمندان و فقرا را نشان می‌دهد تا جایی که به عقیده برخی کارشناسان طبقه متوسط جامعه به نوعی از بین رفتند و به دهک‌های پایین درآمدی سقوط کردند.

 • آیا فقر یک مسئله ذاتی است یا منوط بر شرایط است؟ دموکراسی‌ها چه نقشی در سطح زندگی فقرا دارند؟ فقرا چه نگاهی به آینده خود دارند؟ مسئولان جوامع فقیر چه نقشی در فقر فقرا دارند؟

 • گفت وگو با جعفرخیرخواهان کارشناس اقتصادی

  نوسان نرخ ارز مسئله تازه‌ای در اقتصاد ایران نیست اما بروز این اتفاق در بستر وعده‌های مکرر دولت یازدهم برای تک‌نرخی کردن آن شکل دیگری یافته است.

 • جعفر خیرخواهان تشریح کرد:

  با اجرایی شدن برجام و به وجود آمدن ثبات نسبی در فضای اقتصاد کلان کشور، هیات‌های تجاری گوناگونی تاکنون وارد کشور شده‌اند و به ارزیابی ایران برای سرمایه‌گذاری یا انجام فعالیت‌های اقتصادی پرداخته‌اند.

 • روز گذشته آیین رونمایی از کتاب «ایده‌های جذاب در گفت‌وگو با بزرگان اقتصادی و مالی» در تالار استاد غلامرضا اسلامی‌بیدگلی و در محل شرکت کارگزاری بانک کشاورزی برگزار شد.

 • در گفت و گو با خیرخواهان مطرح شد:

  دولت بازی را می‌برد یا نه؟ تنها یک ‌سال تا پایان دولت باقی مانده و هجمه به دولت از سوی مخالفان هر بار با ابزارهایی نو از راه می‌رسد؛ گاهی پای فیش حقوقی به میان کشیده می‌شود و گاهی ماجرای نسبت فامیلی کابینه دولت با افراد متنفذ در حوزه اقتصادی و تضاد منافع مطرح می‌شود.

 • معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شاخص فقر خوراکی در ایران را ۴درصد اعلام کرده است که این آمار حاکی از وجود جمعیت ۳میلیون نفری گرسنگان در کشور است.