کد خبر 368702

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

افزایش تورم دوازده ماهه منتهی به تیرماه و کاهش تورم نقطه‌‌ای به چه معناست؟

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه افزایش نرخ تورم سالانه نگران کننده نیست، گفت: آنچه اهمیت دارد تورم نقطه به نقطه است که دو ماه است روند کاهشی را طی می‌کند.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ تیمور رحمانی با بیان اینکه نرخ تورم اعلام شده توسط مرکز آمار مطابق پیش‌بینی‌های ما بوده است، افزود: نرخ تورم نقطه به نقطه دومین بار است که در گزارش‌های اعلام شده توسط مرکز آمار کاهش یافته است و آنچه اهمیت دارد نرخ تورم نقطه به نقطه است زیرا به درستی نشان می‌دهد که تورم چه مسیری را طی می‌کند.

رحمانی ادامه داد: کاهش 2.4درصدی تورم نقطه به نقطه نشان که شوک تورمی در حال پشت سر گذاشته شدن است.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: نرخ تورم سالانه چون حافظه قبلی را دارد و متوسط 12ماه قبل را نشان می‌دهد همچنان در حال افزایش است. چون ما در پاییز و زمستان تورم‌های نقطه به نقطه شدیدی داشتیم هنوز در محاسبه این متوسط خود را نشان می‌دهد.

 وی با تاکید بر اینکه تثبیت بازار ارز نقش زیادی در تثبیت انتظارات تورمی و کاهش تورم نقطه به نقطه داشته است، گفت: این کاهش ادامه دار خواهد بود مگر اینکه اتفاق عجیب و غریبی رخ بدهد؛ اگر شرایط همین طور ادامه یابد طبیعی است که نرخ تورم نقطه به نقطه کاهش بیابد.

رحمانی یادآور شد: تورم سالانه تا مدتی افزایشی خواهد بود اما اگر تورم نقطه به نقطه کاهش بیابد به مرور زمان تاثیر خودش را در نرخ  تورم سالانه هم نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر