کد خبر 365171

بقای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وابسته به خصوصی سازی است

رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه بقای دو باشگاه استقلال و پرسرپولیس وابسته به خصوصی‌سازی آنها است،گفت: واگذاری سرخابی‌ها آنقدر هم سخت و پیچیده نیست که نتوان آن را انجام داد، بر این اساس وقتی واگذاری آنها انجام شد، متوجه خواهیم شد که کاش زودتر این کار را انجام می‌دادیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، پوری حسینی در خصوص سابقه اجرای خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: نام این دو باشگاه از سال ۸۷ به بعد در دستور کار سازمان خصوصی سازی بوده است، و در برخی موارد هم در قوانین بودجه سنواتی توسط نمایندگان مجلس قید شده که این دو باشگاه واگذار شوند. بر این اساس در برخی سال‌ها تکلیف شده که سهام این دو باشگاه از طریق مزایده و یا فرابورس واگذار شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس در سال ۹۳ هم هیئت واگذاری قیمت پایه این دو باشگاه را به تصویب رساند و پس از انتشار آگهی، مزایده واگذاری آنها برگزار شد که در مزایده‌های اول و دوم خریداری برای این دو باشگاه پیدا نشد و در نیمه نخست سال ۹۴ هم دو نوبت دیگر مزایده برگزار شد که بنا به تشخیص هیأت واگذاری، صلاحیت متقاضیان سرخابی‌ها تصویب نشد.

وی اضافه کرد: در پی این موضوع نیز نام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس از لیست واگذاری‌های دولت خارج و به گروه ۳ واگذاری‌ها منتقل شدند.

پوی حسینی ادامه داد: البته در ۲۵ آذرماه سال ۹۷ هیأت وزیران مصوبه مردادماه سال ۹۴ خود مبنی بر انتقال این دو باشگاه به گروه ۳ واگذاری‌ها را لغو کرد و دوباره نام سرخابی‌ها در لیست واگذاری‌های دولت قرار گرفت.

وی اذعان داشت: بر این اساس تا پایان سال ۹۷ گزارش کارشناس رسمی برای قیمت سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس دریافت شد که البته زمان لازم برای طرح و تصویب این قیمت در هیأت واگذاری فراهم نشد. بنابراین آگهی واگذاری این دو باشگاه در سال ۹۷ منتشر نشد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس با تصویب قانون بودجه سال ۹۷ نیز مقرر شد تا پایان شهریور ماه ۹۸ شرایط پذیرش دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در فرابورس ایران فراهم شود.

وی در خصوص احتمال پذیرش این دو باشگاه در فرابورس در مدت یاد شده اظهار داشت: ارزیابی سازمان خصوصی سازی این است که شرایط پذیرش این دو باشگاه در فرابورس تا پایان شهریور فراهم نمی‌شود و به احتمال تا پایان امسال نیز این اتفاق نخواهد افتاد.

وی با اشاره به جلسات مختلف کمیسیون اصل ۴۴ که با حضور نمایندگان مجلس، نمایندگان سارمان بورس و سازمان خصوصی سازی برگزار شد، گفت: اگر بخواهیم شرایط پذیرش این دو باشگاه را در فرابورس فراهم کنیم، این موضوع زمانبر و وقت گیر است.

پوری حسینی افزود: تا زمانی که این دو باشگاه در فرابورس پذیرش نشوند، نمی‌توان برای واگذاری آنها کاری کرد و البته با وجود حکم قانونی مجلس هم، راه دیگری برای واگذاری آنها وجود ندارد و اگر اصرار بر واگذاری سهام این دو باشگاه داریم باید به دنبال روش دیگری باشیم.

وی ادامه داد: نظر وزیر ورزش و جوانان دلالت بر اراده قوی این وزارتخانه برای خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس است و بارها نیز تاکید کرده‌اند که هر آنچه لازم است باید انجام شود تا این دو باشگاه واگذار شوند که این اراده قوی، جای تقدیر و تشکر دارد.

وی همچنین با اشاره به اینکه شرایط پذیرش این دو باشگاه در فرابورس بسیار وسیع است، گفت: یکی از این الزامات این است که باید هر دو باشگاه سهامی عام باشند. بر این اساس شرکتی که ۱۰۰ درصد سهام آن متعلق به دولت است چطور می‌شود ۳۵ نفر دیگر سهامدار آن شوند؟ برای تحقق این امر باید سرمایه این شرکتها افزایش یابد. آیا دولت می‌تواند با وجود منع قانونی جهت سرمایه گذاری در شرکتهای دولتی، افزایش سرمایه این دو باشگاه را تصویب و اجرایی کند؟

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: این دو باشگاه سودده هم نیستند که البته دلیل آن هم دولتی بودن آنها است. با این حال یک شرکت زیانده با شرایطی می‌تواند در فرابورس پذیرش شود و این موضوع جهت پذیرش این دو باشگاه در فرابورس بازدارنده نیست، با وجود این برخی مشکلات مانع حضور این دو باشگاه در فرابورس می‌شود.

وی در خصوص شرایط حضور افراد حقیقی و حقوقی در مزایده این دو باشگاه نیز گفت: با این فرض که هر شخصیت حقیقی یا حقوقی در قالب سرمایه گذاران یا هواداران و پیشکسوتان در مزایده این دو باشگاه شرکت کند، موافق هستیم، اما صرف هوادار یا پیشکسوت بودن حقی را برای متقاضیان فراهم نمی‌کند و راه برای مذاکره با این دسته از متقاضیان برای فروش دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به آنها بسته است.

پوری حسینی در پایان گفت: از سوی دیگر این طور هم نیست که بتوانیم نظرات همه منتقدین را در زمینه خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تأمین کنیم؛ چرا که برخی دوست دارند سهام خرد به دست مردم برسد، عده‌ای هم سهام بلوکی می‌خواهند و برخی هم کل سهام این دو باشگاه را تقاضا می‌کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر