کد خبر 356194

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد:

قیمت فعلی بنزین واقعی نیست/ تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین ناچیز است

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه ایران یکی از ارزان‌ترین بنزین‌های جهان را می‌فروشد قیمت فعلی بنزین را غیرواقعی دانست و آن را ۵۰درصد کمتر از قیمت واقعی عنوان کرد.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ مهدی حیدری با بیان اینکه قیمت یک عدد نسبی است که باید در مقایسه با قیمت سایر کالاها به آن نگاه کرد، گفت: نرخ تورم کلی در سال گذشته ۵۰درصد عنوان شده و آنچه مردم حس کرده اند ۱۰۰درصد بوده اما قیمت بنزین ثابت مانده است نشان می‌دهد که قیمت بنزین ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده و نصف شده است.

وی ادامه داد: ما ارزان ترین بنزین را به مردم می‌دهیم و در حالی که قیمت آن در کشورهای دیگر بسیار بیشتر است که این امر باعث افزایش مصرف و افزایش قاچاق می‌شود و در این شرایط من به عنوان یک شهروند ترجیح می‌دهم بنزین را به قیمت واقعی دریافت کنم اما بتوانم مازاد آن را بفروشم.

حیدری افزود: اعطای سهمیه بنزین به خودرو یعنی هر کسی ظرفش برای برداشتن یارانه بزرگتر است و مصرف بیشتری دارد به آن یارانه بیشتری بدهیم و هر کسی کمتر مصرف می‌کند و ظرفی ندارد چیزی دریافت نمی‌کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: منطق بحث بسیار ساده است، یا مردم به دولت اعتماد دارند که بنزین را به قیمت بیشتر بفروشد و از راه منافعی که کسب می‌کنند بخشی از نیازهای آن ها را برطرف بکند یا می‌خواهند دولت بنزین را همان ۱۰۰۰تومان بفروشد و به همه سهمیه مساوی بدهد تا مردم بتوانند خود سهم بنزین خود را در مکانیزمی که بر روی آن کار شده است بفروشند و به این صورت کمکی به قشر ضعیف جامعه می‌شود.

حیدری در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت سوخت باعت افزایش تورم می‌شود؟ گفت: ریشه تورم در کسری بودجه دولت و در افزایش نقدینگی است و جنس آن پولی است و همه دنیا نیز این موضوع را پذیرفتند.

البته احتمال دارد تورم کوچکی از مسیر افرایش قیمت بنزین رخ بدهد اما اصلا با آن حجم تورمی که ریشه آن جای دیگری است قابل مقایسه نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: چند سال قبل که قیمت بنزین افزایش پیدا کرد تورم ماهانه اردیبهشت آن سال تغییری نکرد. البته تورم پنهانی داریم که حتما بروز خواهد کرد و ممکن است عده‌ای بخواهند ان را به بنزین نسبت بدهند که ربطی به آن ندارد و ما از یک سال و نیم پیش شاهد نشانه های آن هستیم.

این استاد دانشگاه در پایان افزود: اگر یارانه بنزین به افراد داده شود از معدود روش هایی است که از طریق آن می‌توان به قشر ضعیف جامعه کمک کرد و در عین حال فشاری هم به دولت وارد نشود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۰

  اگر قیمت بنزین 50 درصد پایین از قیمت واقعیش هست پس پرا کردنش 2500 خوب بود میکردنش 1500 این اولا ثانیا شما مطمینی چیزی گرون نمیشه الان که این همه گرونی شده بهانه اش چی بوده ؟ که شما میگید روی قیمت ها مگه میشه چرا دروغ میگی

 • ناشناس
  ۸ ۰

  افزایش قیمت بنزین یعنی انفجار تورمی!

 • Ali
  ۱ ۰

  نظر یک استاد دانشگاه و دکتری مهندسی نفت:
  بنزین ایران گران است. با توجه به اینکه ایران دارنده بزرگترین و رتبه اول منابع هیدروکربوری دنیا را دارد و با توجه به تورم بالای ۲۰ درصد و حقوق بر پایه دلار که برای یک کارگر حدود ۱۱۰-۱۲۰ دلار می باشد. بنزین ایران گران محسوب می شود.
  لطفا از نظرات اساتید دانشگاه در زمینه نفت و پتروشیمی سوال شود

  • علی
   ۱ ۱

   مهندس نفت نمیتواند در مورد موضوعات مربوط به علم اقتصاد اظهار نظر کند. بهتر است در حیطه تخصص خودش حرف بزند

 • ناشناس
  ۴ ۰

  اي كسي كه معلوم نيست مدركت را از كدام آسياب گرفته اي آيا درامد مردم ايران را در نظر گرفته اي ؟ آيا ميداني ايرانيان با چه فلاكتي زندگي ميكنند؟

 • مهدی
  ۳ ۰

  سلام این استاد دانشگاه وامثال ایشان بیشتر سخنانشان علمی است عملی نیست مگر کارگر که ماهی یک میلیون وپانصد هزارتومان میگیرد میتواند کرایه ماشین بیش از این بدهد دولت اگر بخواهد بنزین را گران کند بایستی حداقل حقوق کارگران را ده میلیون تومان بکند تا کارگران بتوانند یک نفسی بکشند دفعه پیش که قیمت بنزین هزارتومان تومان شد حقوق کارگران چقدر اضافه شد وحقوق مدیران شرکت نفت کلا بایستی نصف بشود

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  این استاد دانشگاه اگه به درآمد کشورهای دیگه هم نگاه کنه شاید متوجه بشه که درآمد مردم هم جزء کم ترین ها تو دنیاست . متاسفم برای اینطور اساتید

 • ناشناس
  ۶ ۰

  مثل تورم ناشی از قیمت ارز که به قول شما ناچیز بود وکشور را به خاک سیاه کشاند

 • ناشناس
  ۲ ۰

  این آی کی یو از کجا اومده که تاکنون از اثرات تورمی گرانی سوخت بی خبربوده مگه تا حالا تجربیات گذشته را ندیده

 • علی
  ۰ ۰

  تورم را ببین و با دریافتی ها مقایسه کن اگر همین بنزین گران شود تورم چندین برابر میشود درست است که اکنون بنزین نسبت به کالاهای دیگر ارزان است ولی گران کردنش تورم زا ست اگر مملکت حساب و کتاب درست داشت و اینگنه کار از دست دولت خارج نمی شد و دست دلالان نمی افتاد بلی بنزین ارزان بود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مبلغ یارانه هم واقعی نیست. اول یارانه رو چند برابر کنین بعد اگه تونستین بنزین رو گرون کنین.

 • محمد
  ۰ ۰

  این استاد دانشگاه نمیگه او نایی که به ناحق یارانه شان قطع شده باید چه خاکی برسرشان کنند در حالیکه انصافا وشرعا نباید یا انه هیچ کس قطع بشه و فقط یه قانون گذراندن این کار رو انجام دادن و متاسفانه چون قانون شده دیگه خیلی از روزنامه نگاران وعلماو....کاری به این موضوع ندارن