کد خبر 339804

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد؛

راه‌اندازی بازار متشکل ارزی با نرخ سنا از ابتدای سال۹۸/ مبنای تسویه در این بازار نرخ‌های سامانه سنا است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بازار متشکل ارزی از ابتدای سال ۹۸ راه‌اندازی می‌شود و مبنای تسویه در این بازار نرخ‌های سامانه سنا خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی در آخرین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال 97 که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، افزود: در ماههای اخیر بانک مرکزی مشوق‌های خوبی را برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات داشته و موارد را تسهیل کرده است.

وی افزود: اکنون صادرکنندگان دست بازتری در فروش ارز صادراتی خود دارند و حتی می‌توانند در سقف بیشتری ارز خود را به‌صورت حواله یا نقدی صرف واردات کنند‌.

این نماینده مجلس شورای اسلامی یکی از دغدغه‌های صادرکنندگان را نحوه تسویه ارز حاصل از صادرات دانست و تأکید کرد: در پی توافقی که با رییس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد صورت گرفت، این دغدغه به‌زودی با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی رفع و سبب جهش صادراتی می‌شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه چهارچوب، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط با این بازار ارزی به‌تصویب رسیده است، ادامه داد: درباره تسویه ارز حاصل از صادرات باید دید مواد اولیه آن با نرخ ترجیحی تأمین شده است یا با نرخ بازار آزاد.

وی اضافه کرد: باید مراقبت شود در تولید اقلام صادراتی کالا با نرخ ترجیحی، صادرات یارانه ارزی اتفاق نیفتد. اگر این تفکیک را قائل شویم بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

پورابراهیمی گفت: با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی پیش‌بینی می‌کنیم حجم صادرات در سال 98 تا حد قابل توجهی افزایش یابد.

هشتاد و سومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون حقوقی رییس جمهوری و اعضای این شورا در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزارشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • علی
    ۰ ۰

    این ... کی میخوان دست از سر اقتصاد لرزان ایران بردارن؟ قیمت را باید بازار تعیین بکنه نه شما جناب پورابراهیمی!!! امیدوارم وقتی میگه نرخ سنا یعنی قیمت بازار نه قیمتی که دولت میگه. البته امیدوارم ...