کد خبر 333974

در جلسه علنی امروز مجلس؛

نمکی: طرح تحول سلامت را با رفع نوسان‌ها به جلو می‌برم

وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: طرح تحول نظام سلامت توانسته مشکلات زیادی را از دوش مردم کشورمان بردارد و من به عنوان کسی که در سازمان برنامه بودجه در کنار این تیم، منابع مالی آنرا مدیریت و هماهنگ می‌کردم به عنوان یک معتقد به این طرح اعلام می‌کنم نقاط قوت طرح را، بیش از پیش به جلو خواهم ببرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی در دفاع از برنامه‌های پیشنهادی خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با تبریک پیروزی سالگرد انقلاب اسلامی ایران، یاد شهدای انقلاب را که پرپر شدند گرامی‌داشت.

وی افزود: از فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مجلس برای حمایت از بنده و برنامه‌هایم تشکر می‌کنم.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: از اینکه رئیس جمهور به من اعتماد کرد و مرا به عنوان وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی به خانه ملت معرفی کرده تشکر می‌کنم و امیدوارم که توفیق خدمت داشته باشم.

وی همچنین از موافقین و مخالفین تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد بتواند فرمایشات آن‌ها را پیگیری کند.

نمکی از همه افرادی که در سالهای پس از انقلاب برای توسعه زیرساخت نظام سلامت اقدام کرده‌اند تشکر کرد و گفت: از وزیر سابق بهداشت که برای به ثمر رساندن طرح تحول نظام سلامت تلاش کرده و تشکر می‌کنم ضمن اینکه طرح تحول نظام سلامت توانسته مشکلات زیادی را از دوش مردم کشورمان بردارد و من به عنوان کسی که در سازمان برنامه بودجه در کنار این تیم، منابع مالی آنرا مدیریت و هماهنگ می‌کردم به عنوان یک معتقد به این طرح اعلام می‌کنم نقاط قوت طرح را، بیش از پیش به جلو خواهم ببرد.

وی گفت: برنامه‌های دیگر این طرح مانند حمایت از بیماران در هزینه های کمرشکن به خصوص هزینه های بستری، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و همچنین ماندگاری طبیب‌ها در نقاط محروم از حمایت‌هایی است که ما در این طرح آنرا ادامه خواهیم داد اما طرح دارای نوسان‌هایی بوده است که همه ما به آن مستحضر هستید که باید به جنبه‌های اقتصادی طرح با نگاه کارشناسان به واکاوی بپردازیم.

نمکی اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد تا طرح نظام سلامت را به گونه‌ای پیش ببریم که متخصصین اقتصاد سلامت هم آن را بپذیرند ضمن اینکه با اجرای قوانین بالادستی در قانون برنامه پنجم توسعه که مغفول ماند و تکالیفی که نمایندگان مجلس در برنامه ششم توسعه به دوش ما گذاشته است مانند تدوین راهنماهای بالینی و پزشک خانواده و سیستم ارجاع و به خصوص از همه مهمتر پرونده الکترونیک سلامت و نظام مالی پرداخت نوین آن را دنبال خواهیم کرد و تلاش داریم تا فاصله پرداخت بین پزشک و پرستار مرتفع شود.

وی خاطرنشان کرد: در این نظام مالی فاصله طبقاتی پرداختی در نظام پرداخت بین پزشک و پرستار مرتفع خواهد شد، آنچه که در زمان وزارت قاضی زاده هاشمی به عنوان مصوبات تاسیس و ایجاد زیرساخت ها اعم از بیمارستانی، فضاهای درمانی در نقاط مختلف کشور بوده، چک های تضمینی معتبری است که در تمام شعب ما قابل خرج کردن است و به گونه ای هیچ مصوبه ای را زمین نخواهم گذاشت و تمامی پروژه ها را به اتمام خواهیم رساند.

نمکی گفت: در بخش بهداشت توانستیم با 5 دلار کودکان را علیه 6 بیماری مسری مهلک قابل پیشگیری با واکسن واکسینه کنیم و کاهش مرگ و میر را به گونه ای داشته باشیم که در همان زمان 28 سال پیش که توفیق معاونت بهداشتی وزارت بهداشت را داشتم به اولین رتبه در 23 کشور شرق مدیترانه نائل شویم اما امروزه بیماری های غیرواگیر، قلب و عروقی، دیابت، چاقی، فشارخون، مشکلاتی است که متاسفانه با واکسیناسیون تنها و تنها در وزارت بهداشت نمی توان به آن پرداخت امروزه بهداشت سالمندان، افسرده پرهزینه که جوانی نکرده پیر شدند حاشیه شهرها بهداشت روان پریشان مردم و مواردی از این قبیل مشارکت بین بخشی عظیمی را می طلبد که امیدواریم بتوان با کمک تمامی بخش ها به بحث پیشگیری از بیماری های غیرواگیر که نیازمند تغییر شیوه زیست است بپردازیم.

وی افزود: توسعه درمان سرپایی، توزیع عادلانه منابع نظام سلامت و در دسترس قرار گرفتن پزشک، توسعه پزشکی از راه دور با بسته های طراحی شده و تقویت مشارکت خیرین و بخش خصوصی از اولویت های اولیه ما است زیرا در این سال ها متاسفانه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مغفول مانده است، با خرید تضمینی خدمات از بخش خصوصی و دادن امتیاز به بخش خصوصی برای ماندگاری در مناطق محروم از برنامه هایی است که دنبال خواهیم کرد.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسعه بیمه همگانی را از برنامه های خود دانست و گفت: تعریف بسته پایه خدمات منطبق با اقتصادی کشور از برنامه ها است و تلاش خواهیم کرد با منطقی کردن هزینه ها و بردن در حمایت از خدمات محرومان و نقاط آسیب پذیر وکمتر برخوردار کشور در توزیع منابع در نظام سلامت عادلانه تر رفتار کنیم.

نمکی تصریح کرد: احیای طب سنتی منطبق بر شیوه های عالمانه و مورد قبول دانشگاهیان کشور از برنامه هایی است که دنبال خواهیم کرد، در بخش دارو و تجهیزات پزشکی اولین گامم ایجاد شفافیت در عرصه دارو و تجهیزات پزشکی کشور است، چرا امروز باید 97 درصد از داروی تولید داخل 550 میلیون دلار ارز ببرد و 3 درصد داروی وارداتی حدود 1.4 میلیارد دلار؛ به معاونت غذا و دارو در زمان سرپرستی دستور دادم لیست داروهای وارداتی را با تسهیلاتی به صنعت داخل ارائه کنند  تا بتوانند نسبت به تولید دارو اقدام و به فروش برسانند و جای واردکنندگان را که صنعت داخل را لگدمال کرده اند بگیریم.

وی گفت: اصلاح نظام نسخه‌نویسی و پرهیز از نوشتن نسخه‌های بیهوده و تلف کردن ارز کشور از مهمترین برنامه‌های من خواهد بود، همچنین تهیه داروهای نوترکیب با کمک شرکت‌های دانش بنیان و مساعدت بخش‌های خارج از کشور از برنامه‌های دیگر وزارت بهداشت در دوران تصدی من خواهد بود.

وی افزود: در بخش آموزش و پژوهش دستاوردهای بزرگی بعد از انقلاب ایجاد شده است، همچنین تربیت شدگان دانشگاه علوم پزشکی کشور جای طبیبان خارجی در پیش از انقلاب را گرفته‌اند و امروز ما به مراکز ارجاع بیماران خارجی تبدیل شده‌ایم. از طرف دیگر متأسفانه هنوز آموزش‌های ما جامعه محور نیست، در شرایط کنونی مولفه‌های اجتماعی موثر و سلامت بیش از مولفه‌های درون حوزه ما را تهدید می‌کند؛ دانشجوی علوم پزشکی ما در حصار دانشگاه تربیت شده از این رو دیوارهای بتنی میان دانشگاه و مردم باید برداشته شود.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: من معتقدم که به جای آموزش بیمارستان محور باید به سمت آموزش جامعه محور برویم، چرا دندانپزشک تا قبل از بیرون آمدن از دانشگاه، هنوز دندان روستاییان شهرستان‌های خود را ندیده است از این رو این مشکل جامعه‌محور بودن نظام آموزشی است. از طرف دیگر ما امروز به جای حکیم تنها طبیب تربیت می‌کنیم و از ظرفیت بی‌بدیل فرهنگ ایرانی در تربیت دانشجو استفاده نکرده‌ایم.

نمکی تصریح کرد: آشنایی با فرهنگ ایران زمین و بزرگان طب این سرزمین و دردهای اجتماعی وظیفه ما در آموزش پزشکی است، از طرف دیگر در شرایط کنونی تحصیلات تکمیلی بیهوده توسعه داده می‌شود و آدم‌هایی که تربیت می‌کنیم به درد نظام ارائه خدمت نمی‌خورند. ما مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌ها را متوقف و به جای آن مقطع دکترا ایجاد کردیم؛ حال کدام یک از این فارغ‌التحصیلان و دانشجویان به بالای سر بیماران می‌روند. چرا تخت‌های ما در شرایط کنونی خالی از پرستار هستند زیرا آموزشگاه‌های پرستاری را بستیم و کاردان‌های پرستاری را جذب نمی‌کنیم و تنها دکترهایی را می‌گیریم که به درد تحقیق و تدریس می‌خورند.

وی گفت: تناسب میان تحصیلات تکمیلی و تحصیلات پایه در شرایط کنونی وجود ندارد؛ همچنین دوره‌های آموزشی طولانی بوده از این رو ما باید بدانیم چه کسی، با چه مهارتی و چه هزینه‌ای توسط چه کسی و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمات تربیت می‌کنیم؛ همچنین متأسفانه ما تنها منابع کشور را دور می‌ریزیم.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: از طرف دیگر در بخش پژوهش گرچه دستاوردهای بزرگ و مهمی داریم اما هنوز در حال مدیریت جزیره‌ای هستیم و تمام مراکز تحقیقاتی ما همه چیز را می‌خواهند بدون اینکه با هم رابطه‌ای داشته باشند. از این رو ما باید سعی کنیم محورهای تحقیقاتی خود را تعریف کنیم تا حاصل این تحقیقات گره‌ای از مشکلات نظام ارائه خدمت حل کند؛ از طرف دیگر گرچه مقاله یک امتیاز در رنکینگ بین‌المللی است اما حاصل تمام تحقیقات، مقاله نیست بلکه باید محصولی ایجاد شود تا به وسیله آن در نظام ارائه خدمت تحول ایجاد کند.

نمکی گفت: یکی از برنامه‌های من تعامل با نمایندگان مجلس است و حتی در زمانی که در سازمان برنامه و بودجه مشغول به فعالیت بودم همکاری و تعامل خوبی با نمایندگان داشتم زیرا اعتقاد داشتم که احترام به نمایندگان احترام به رأی مردم و احترام به دموکراسی و مردم سالاری دینی است.

وی اظهار داشت: قبل از آمدنم آنان که به اشرافم به تنگناهای مالی و وضع موجود نظام سلامت آگاه بودند، پرسیدند تو که اوضاع را می‌دانی چرا می‌روی، گفتم می روم تا شاید چراغ امید پیرزنی که با شادمانی اسفند دود کرد، هنگامی که کلنگ مرکز سلامت روستا بر زمین خورد، تا بیمار مبتلا به سرطان نیمه شب اندوه دارو نداشته باشد تا به قول رهبر معظم انقلاب بیمار هموطنم در بیمارستان به جز اندوه بیماری غم دیگری نداشته باشد تا سرای محقر خانواده تنکدست برای خرید داروی تقلبی و پرداخت به دلالان بی‌رحم به حراج گذاشته نشود. مرا عشق می‌برد نه به سودای وزارت که سالهاست سودای دنیاطلبی در دلم مرده است.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: عشق خدمت به محرومان و فرودستان در دورترین نقاط کشورم که سال‌ها پیش سروده‌ام البته راهی سخت در پیش دارم پس اگر قبولم کردید رهایم نکنید و تنهایم نگذارید، پیمودن این سنگلاخ بدون مرحمت ویژه الهی و یاری همگان پیمودنی نیست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر