کد خبر 300537

طهماسب مظاهری مطرح کرد:

به رسمیت شناختن بازار واقعی ارز، مهمترین اقدام بانک مرکزی بود/ اعتماد مردم برای سپرده‌گذاری ارزی جلب شود

طهماسب مظاهری گفت: بانک مرکزی در حال حاضر واقعیت بازار ارز را پذیرفته، به آن رسمیت داده و سعی کرده با انضباط گرایی آرامش نسبی را در بازار ایجاد کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، رییس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه اقدام اخیر بانک مرکزی در به رسمیت شناختن بازار ثانویه بسیار موثر و ضروری بود افزود: دولت با تصمیم 21 فروردین خود واقعیت  بازار ثانویه را انکار کرد و بدون آنکه به نیازهای واقعی در بازار پاسخ روشنی دهد، به آن عنوان قاچاق داده بود، اما اکنون با اصلاح رویکردهای در پیش گرفته درصدد است تا آرامش نسبی در بازار ایجاد شود.

وی ادامه داد: پذیرش واقعیت بازار ارز که در حال حاضر از سوی بانک مرکزی انجام شده مهمترین تحول رخ داده در حوزه  ارزی کشور در یک ماه اخیر بوده و تعمیق و ضابطه مندی  این بازار باید در دستور کار قرار گیرد.

این صاحب نظر اقتصادی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی بانک مرکزی به تدریج  باید به گونه ای رفتار کند که نرخ ارز در بازار ثانویه به سمت نرخی که نظام اقتصادی کشور را به تعادل می رساند حرکت کند افزود:  در این صورت به تدریج نرخ بازار آزاد نیز به سمت نرخ تعادلی نزدیک شده و دیگر شاهد سه نرخ در بازار ارز نخواهیم بود. ضمن آنکه وقوع این امر، نظام اقتصادی کشور خود را با این نرخ هماهنگ خواهد کرد. آنگاه وظیفه بانک مرکزی کنترل نوسانات شدید قیمتی خواهد بود.

مظاهری خاطرنشان کرد: من همواره طرفدار نظام تک نرخی ارز بوده ام، اما در شرایط فعلی دولت قصد دارد قیمت کالاهای اساسی را کنترل و با قیمت مناسبتری به مردم عرضه کند و به همین دلیل نرخ 4200 تومانی را برای این دسته از کالاها در نظر گرفته است. این تصمیم درستی است که مردم، به خصوص حقوق بگیران را در مقابل تورم شدید و ناگهانی در حوزه هزینه های معیشتی حمایت می کند. روش این حمایت البته توسط دولت طراحی و اجرا می شود و امیدوارم تجربه سبد کالای اوایل دولت اول آقای روحانی را در این خصوص تکرار نکنند.

وی افزود: بنابراین به جز یارانه ای که دولت به صورت نقدی یا کالابرگ یا قیمت ارز به کالاهای اساسی می دهد، بازار ارز باید به سمت تک نرخی برود  و آن نرخ واحد با قیمت تعادلی باشد. در غیر این صورت تفاوت نرخ سنا با نرخ بازار آزاد زیاد خواهد شد و کالا و خدمات در بازار براساس آن نرخ آزاد تعیین خواهد شد. این مابه التفاوت هم رانتی خواهد شد که  از جیب مردم و دولت خارج و به جیب عده ای معدود خواهد رفت.

وی با استقبال از اقدام اخیر بانک مرکزی در ارایه مجوز ورود ارز به صرافی ها و صادرکنندگان گفت: این تصمیم گامی دیگر در به رسمیت شناختن نظام بازار ارز و نزدیک کردن نرخ بازار آزاد به نرخ تعادلی است و خوشبختانه طی چند روز گذشته موجب کاهش التهابات نیز شده است.

مظاهری در خصوص سیاست جذب سپرده های ارزی توسط بانک ها نیز گفت: متاسفانه به دلیل رفتار گذشته نظام بانکی اعتماد عمومی در این خصوص به نظام بانکی سلب شده است. جلب مجدد اعتماد مردم مستلزم گذر زمان و نیز عملکرد منصفانه و دقیق بانک ها است. البته اینکه بانک مرکزی ضمانت پرداخت اصل و سود پول سپرده گذاران به صورت ارز را تضمین و ضوابط اجرایی این کار را طراحی و ابلاغ کند گام مهم و لازمی است که باید برداشته شود و می تواند موثر باشد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر جزییات دقیق این امر هنوز به درستی مشخص نشده و نوعی سردرگمی و ابهاماتی نظیر شناسایی منشا وجه، جعلی نبودن اسکناس ها، احراز هویت افراد و موارد  دیگر در این خصوص وجود دارد. لذا بانک مرکزی باید سریعتر دستورالعمل های اجرایی دقیق در این خصوص را تهیه و ابلاغ کند و نظارت درستی بر این امر داشته باشد تا اطمینان مردم بار دیگر جلب شود.

رییس کل اسبق بانک مرکزی همچنین با اشاره به مذاکرات جدید سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در برقراری پیمان های پولی و انجام مراودات اقتصادی با پول های محلی و حذف دلار گفت: اجرایی شدن پیمان های پولی قطعا می تواند بخشی از نیازهای بازار را  به اتکای پول ملی دو کشور طرف معامله و بدون اتکا به ارز جهانروای دیگر تامین کند و راهگشا باشد.

مظاهری خاطرنشان کرد: البته باید در نظر داشت که این پیمان پولی صد در صد معاملات بین دو کشور را پوشش نمی دهد  و باید در حدی که ظرفیت دارد از آن توقع داشته باشیم. علاوه بر این پیمان پولی نمی تواند یک روزه و به سرعت مشکلات را حل کند بلکه باید به مرور تعمیق پیدا کند. لذا نباید انتظار داشته باشیم که انعقاد پیمان های پولی در کوتاه مدت کلیه مشکلات ارزی ما را برطرف کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۲ ۰

    وقتی در پیش فروش سکه دبه میکنند اعتماد مردم برای افتتاح حساب ارزی از بین میرود.

  • سلامی
    ۲ ۰

    سلام وقتی بانک مرکزی سکه پیش فروش قطعی می فروشد و اعلام می کند از هر گونه مالیات معاف می باشد و وسط کار صحبت مالیات می شود چطور انتظار دارید مردم به سیستم بانکی اعتماد داشته باشند.همین اتفاق در سالهای 90 و 91 توسط توسط سیستم بانکی افتاد به این صورت که به جای سپرده های ارزی بانکها ریال با نرخ دلخواه پرداخت کردند و ضربه ای به اعتماد مردم وارد شد که باعث شده 30 میلیارد دلار خانگی در خانه ها داشته نگهداری کنند .و ضرری که کشور از این سلب اعتماد کرد هزاران برابر بیشتر بود.اگر به واقعیتهای اقتصادی توجه نشود واقعیتها خود را با شدت هزاران بار بیشتر تحمیل خواهند کرد.