کد خبر 219774

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین:

تولید کشور قربانی ثبات قیمت دلار/ با افزایش نرخ دلار راه را بر واردات بی‌رویه ببندیم

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دلار ارزان موجب نابودی تولید در اقتصاد کشور می‌شود، گفت: چنان‌چه بخواهیم از بن‌بست تورم بیرون بیاییم باید با افزایش قیمت دلار راه را بر واردات بی‌رویه و خروج سرمایه از کشور ببندیم.

ابراهیم رزاقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با اشاره به وضعیت نامطلوب تولید در کشور در دهه های اخیر گفت: دلار ارزان باعث واردات بی‌رویه و از بین رفتن چرخه تولید داخلی شده است.

وی با تاکید بر انتخاب سیاست های اقتصادی نادرست در پنج دهه اخیر در کشور گفت: منشا ایجاد تورم در کشور تثبیت قیمت دلار از سال 48 بوده است که تا به امروز سبب رویارویی بخش‌های مختلف اقتصادی با این معضل بوده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه، این امر واردات بیش از یک هزار و 500 میلیارد دلاری در تمام بخش ها را در پی داشته که نتیجه آن نابودی تولید و به تبع آن میلیون ها شغل بوده است، تاکید کرد: همه به جای تولید و خودکفایی که رکن اصلی حفظ منافع ملی است، به دنبال دستیابی به سود بیشتر هستند که این امر نیز با درآمد 200 درصدی واردات به دلیل وجود دلار ارزان میسر شده است.

 وی با اشاره به اینکه کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی برای ایجاد رونق تولید موثر نیست، ادامه داد: در شرایطی که دولت اوراق قرضه 25 تا 30 درصدی منتشر می کند، نقدینگی را از بانک ها به خرید این اوراق منتقل می کند. از طرفی به خاطر در اختیار گذاشتن دلار ارزان باعث افزایش واردات غیر دولتی نیز می شود که این عوامل رونق هیچ بخشی را به دنبال نخواهد داشت.

رزاقی افزایش نرخ دلار را راهکار بهبود اقتصاد ایران عنوان و اظهار کرد: چنان چه بخواهیم از بن بست تورم بیرون بیاییم باید با افزایش قیمت دلار راه را بر واردات بی رویه و خروج سرمایه از کشور ببندیم. البته باید در ابتدا از دادن دلار ارزان برای واردات کالاهای لوکس و مسافرت ها جلوگیری کنیم و تنها در مواردی مانند اقلام خوراکی ضروری از قیمت فعلی دلار استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • اقتصاد دان ارشد جواهری
  ۹ ۱۳

  جناب رزاقی صبر داشته باش یک چنان پروازی از دلار خواهی دید که در طول عمرت ندیده باشی قیمت دلار الان ۷۰ در صد کمتر از قیمت واقعی اش عرضه می شود

  • ناشناس
   ۹ ۲

   با ريا ل ارزون،بايد كالايي كه با دلار گرون تهيه شده رو بخريم،دخل با ريا ل،خرج با دلار،علت ركود همينه،شما بازار هشتاد مليوني داخلي رو ول كرديد چسبيديد به صادرات؟؟

 • ali
  ۱۹ ۴

  مگر حمايت از ساخت اتومبيل داخلي بعد از پنجاه سال چه نتيجه اي داشت که حالا نسخه براي توليد داخل ديگر اقلام ميدهيد؟!!!!
  قيمت دلار را بايستي تا حد ممکن ثابت نگه داشت،

 • ناشناس
  ۸ ۰

  چرا افزایش دلار واهرم ارز تولید داخلی وبه تبع ان صادرات را افزایش دهید

 • ناشناس
  ۱۳ ۲

  متاسفانه آقای رازقی فقط یک یا تعداد معدودی از جنبه های اقتصادی را می بنند در صورتی که اقتصاد کشور دارای پیچیدگی های زیادی است افزایش قیمت دلار همان کاهش پول ملی است که دو ضرر دارد یکی افراد زیر خط فقر مطلق زیاد می شود دوم با افزایش قیمت های داخالی قاچال رواج بیشتری می یابد بیشتر کالاهای ایرانی به جهت قیمت بالا و یا کیفیت پایین قادر به رقابت با کشور های دیگر نیستند ایشان به لامپ های کم مصرف ملاحظه نمایند لامپ از چین وارد شده در ایران مارک و علائم زده و. جعبه عوض می شود

 • ناشناس
  ۵ ۰

  چرا افزایش دلار واهرم ارز تولید داخلی وبه تبع ان صادرات را افزایش دهید

 • ناشناس
  ۱۷ ۴

  قيمت كنوني دلار خيلي بالاس و متاسفانه ارزش پول ملي خيلي خيلي پايينه.

 • محمدی
  ۷ ۱۳

  در کشورهای پیشرفته ، قیمت ارز ، با توجه به حجم پول ملی آن کشور و بدون دخالت دولت تعیین می شود ، در ایران عزیز نیز باید چنین شود تا قیمت ارز بالا رفته و واقعی شود .

 • ناشناس
  ۱۳ ۵

  با افزایش نرخ دلار، کارمندان ضرر میکنن و در اصل به این معنی است که حقوق ما کم میشود،
  نکته مهمتر این است که نسخه هایی که در کشور های دیگر جواب میدهد الزاماً تو ایران جواب نمیدهد و ما باید یه راه حل با توجه به شرایط کشورمون پیدا کنیم

 • ناشناس
  ۸ ۱

  آیا شما تضمین می کنید با بالا رفتن نرخ دلار، صادرات غیر نفتی افزایش یافته و رو نق اقتصادی ایجاد شود؟ نسخه شما برای جلوگیری از کاهش بیشتر قدرت خرید مردم با این پیشنهاد شما چیست؟

  • ناشناس
   ۲ ۲

   بله تضمین میکنیم

 • رضا
  ۵ ۶

  باز حرف افزایش وواقعی کردن دلار شد نزولخورها ریختن اینجا