کد خبر 191860

بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی افتتاح شد

در دولت یازدهم برداشت از میادین نفتی مشترک ۴ برابر شد/ بازارهای از دست رفته در دوران تحریم‌ها را بازپس گرفتیم

وزیر نفت در مراسم افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: در میانه سال ٩٢ که وارد وزارت نفت شدم نه با نفت ناآشنا بودم نه با وزارت، اما آنچه دیدم مرا شگفت زده کرد، جریان نابسامانی وجود داشت و وقت بسیاری را صرف ساماندهی کردیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین، بیژن زنگنه در مراسم رسمی افتتاح نمایشگاه نفت که صبح امروز با حضور رییس مجلس انجام شد، گفت: زمانی که وارد شدیم پولی وجود نداشت، قیمت نفت کاهش یافته بود و از تحریم ها یک سال می گذشت. اما مجبور بودیم کار را ادامه دهیم و با هزینه منابع به صورت قطره چکانی کار را ادامه دهیم.

وی افزود: در سال های ۸۹ تا ۹۱، بیشترین گشایش های مالی برای صنعت نفت فراهم شد که به ناکارآمدترین شکل هزینه شد.

وزیر نفت گفت: ١١ فاز پارس جنوبی در دولت یازدهم افتتاح شده و ظرفیت تولید گاز از این میدان گازی دو برابر شده است.

وی توسعه میدان های نفتی مشترک غرب کارون در این مدت از دیگر دستاوردها خواند و افزود: برداشت از این میادین ٤ برابر شده است.

وی گفت: بازگشت به بازارهای بین المللی نفت در پسا برجام  از دیگر کارهای انجام  شده  است به گونه ای که تولید نفت یک میلیون بشکه افزایش یافته و به تبع آن شاهد رشد صادرات و بازپس گرفتن بازارهای از دست رفته در دوران تحریم بوده ایم.

زنگنه گفت: در دوره ٤ ساله  ۱۰.۵میلیون تن به ظرفیت نهایی پتروشیمی اضافه شده است.

وزیر نفت گفت: سازندگان و پیمانکاران داخلی صنعت نفت امروز در جایگاهی متفاوت نسبت به گذشته ایستاده اند و می توانند در منطقه نیز نقش ایفا کنند.

وی ادامه داد: در بخش بالادستی صنعت نفت باید میزان برداشت نفت و همچنین ضریب بازیافت نفت افزایش یابد به علاوه باید بخشی از تجهیزات صنعت نفت که فرسوده شده به صورت کامل بازسازی شود.

زنگنه گفت: به دنبال آن هستیم که قراردادهای جدید نفتی به سکویی برای سازندگان و پیمانکاران داخلی تبدیل شود.

وی در پایان تاکید کرد: همه را به شرکت در انتخابات دعوت می کنم. هر یک رای شما تاثیرگذار است و شما برای ایران و آینده آن تصمیم می گیرید

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۱

    یادش به خیر اون قدیمها چه توهماتی داشتیم. اقتصاد بدون نفت، سرمایه گذاری پول نفت در زیرساختها و خیلی رویاهای دیگه که امروز خنده دار به حساب میان. حالا افتخارمون شده اینکه اگه بتونیم نصف 50 سال پیش نفت بفروشیم که شاید بتونیم یه خرت و پرتی وارد کنیم شکممون رو سیر کنیم. چی فکر میکردیم چی شد!

  • محمد احمدی
    ۱ ۰

    مشکل داشتن ذخایر عظیم نفتی و گازی نیست/ آمریکا ورسیه بزرگترین دارندگان و تولیدکننده نفت هستند، ولی صنعتی ترین کشورها هستند/ نروژ همین طور/ نفت یک مزیت بزرگ است، بشکه 10 دلار تولید و 50 دلار فروخته میشود، 40 دلار سود خالص! این 30 دلار که در سال دهها میلیارد دلار میتوان به دست اورد، سرمایه لازم بوده برای تامین بازسازی و نوسازی کشور. کشورهای اروپایی مثل نروز از امنبع و نعمت ارزشمند به نحو احسن استفاده کردند و کشورهای خود را آباد و ازاد کردند. ولی متاسفانه نفت ملی-مردمی نشد، وبلکه دولتی شد و شد منبع رانت نفتی دولت. اگر از اول نفت و گاز و صنایعش به صورت سهام ملی در اختیار مردم قرار میگرفت و دولت صرفا مالیات بر ارزش افزوده میگرفت الان داستان چیز دیگر بود./اشتباه در ایران ایسنت هر چیزی که دولتی است گمان میکنند ملی-مردمی است