کد خبر 191096

سخنگوی وزارت امور خارجه

حفظ و حراست از برجام مسوولیت مشترک همه طرف‌های توافق است

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همچنان در مسیر اجرایی خود قرار دارد. درحالی که ایران به گواه تمام اعضای ١+٥ به تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای عمل کرده است اما از جانب دولت جدید امریکا به رهبری دونالد ترامپ صداهای متفاوتی درباره توافق هسته‌ای به گوش می‌رسد.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد ، رکس تیلرسون، وزیرخارجه امریکا در نخستین نامه برجامی به کنگره اعتراف می‌کند که ایران به هرآنچه در برجام مکلف بوده، عمل کرده است اما همزمان تلاش می‌کند به دستور مافوق خود، فضای نگرانی از واکنش واشنگتن به توافق هسته‌ای را حفظ کند. شخص ترامپ نیز هرچند روز یک بار در مصاحبه‌ای ادعا می‌کند که برجام همچنان در دولت امریکا در حال بازبینی است و آن را توافقی می‌داند که تداوم اجرای آن به نفع واشنگتن نیست. درحالی که دونالد ترامپ می‌گوید ایران به روح برجام پایبند نبوده است اما اروپایی‌ها بر حضور سیاسی و اقتصادی خود در تهران افزوده‌اند. دولت جدید امریکا تلاش می‌کند فضای منفی پیرامون تهران را همچنان حفظ کند اما با گذشت قریب به یک سال و نیم از اجرای برجام به خصوص در چندماه اخیر اتفاق‌هایی رخ داده که می‌توان آنها را تحولاتی عمده برای به تصویر کشیدن رفع کامل تردیدها نسبت به ماهیت برنامه هسته‌ای ایران از یک سو و عزم جامعه بین‌المللی برای اجرای موثر برجام از سوی دیگر دانست. اقدام‌هایی نظیر:

١- ورود عملی اتحادیه اروپایی به حوزه همکاری‌‌های هسته‌ای صلح‌آمیز با ایران از طریق برگزاری نخستین همایش عالیرتبه ایران- اتحادیه اروپایی

٢- امضای نخستین موافقتنامه همکاری بین ایران و اتحادیه اروپایی در حوزه ارتقای ایمنی هسته‌ای

٣- سفر کمیسر انرژی اتحادیه اروپایی به تهران و...

٤- بازدیدهای متقابل و نشست‌های علمی کارشناسان فنی ایران و کشورهای ١+٥

٥- اقدامات انجام شده برای تطبیق استانداردهای طراحی رآکتور وسوخت هسته‌ای در ایران

٦- توسعه همکاری‌های دوجانبه هسته‌ای با روسیه و چین

٧- مذاکرات انجام شده در خصوص پیوستن ایران به پروژه‌ جهانی اینِر در زمینه همجوشی هسته‌ای در چنین شرایطی، هفتمین نشست کمیسیون مشترک برجام هفته گذشته در وین برگزار شد. هیات‌های مذاکره‌کننده ایرانی و ١+٥ برای نخستین‌بار از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ با هم دیدار کردند. دیدار عمومی که در حاشیه آن هم هیات‌های ایرانی – امریکایی به سنت همیشه دیدار دو جانبه‌ای پیرامون مسائل برجام داشتند. از ٥ اردیبهشت تا روز گذشته سوال‌های بی‌شماری درباره اینکه در نخستین نشست دو‌جانبه هیات‌های ایرانی و امریکایی چه گذشت و سرانجام گلایه‌های ایران از بدعهدی‌های امریکا به کجا رسید، مطرح بود. برخی رسانه‌های امریکایی چند روز پس از بازگشت هیات‌ها به پایتخت‌های‌شان ادعا کردند که طرف امریکایی در دیدار با هیات ایرانی مساله دو زندانی امریکایی – ایرانی را مطرح کرده‌اند. روز گذشته همزمان با برگزاری نشست هفتگی بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه در این جلسه و در حاشیه آن فرصتی دست داد تا از بهرام قاسمی درباره جزییات بحث‌های مطرح شده در وین میان ایران و ١+٥ سوال کنیم.

‌ از بحث بر سر موانع بانکی تا تذکر درباره بدعهدی‌ها

بهرام قاسمی در پاسخ به این سوال گفت: جلسه کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ٥ اردیبهشت برابر با ٢٥آوریل ٢٠١٧ در وین برگزار شد. براساس متن برجام جلسات کمیسیون باید هر سه ماه یک بار برای بررسی وضعیت اجرای توافق تشکیل شود. در این جلسه مباحث زیادی در آن مطرح شد. در این نشست آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام از جمله موانع مربوط به رفع تحریم‌ها و اقدامات طرف‌های برجام در مورد اصلاح قوانین و مقررات مربوطه و راه‌های برداشتن موانع برای رفع تحریم‌های باقیمانده به ویژه در حوزه بانکی مورد بررسی قرار گرفت. همچنین در این کمیسیون، ایران بدعهدی‌های مکرر امریکا در اجرای تعهدات این کشور طبق برجام، خصوصا تردیدافکنی‌های دولت ترامپ از جمله اعلام سیاست «بازنگری» و اظهارات عمومی غیرسازنده مقامات امریکایی را مطرح کرد و نسبت به پیامدهای اقدامات و اظهارات غیرمسوولانه مقامات امریکایی در قبال برجام هشدار داد. البته نکته قابل توجه اینجاست که با وجود اظهارات غیرسازنده و غیرمسوولانه دولت ترامپ، وزارت امور خارجه امریکا رسما و صراحتا در نامه‌ای به کنگره نسبت به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجام ادغان کرده است. همه طرف‌های برجام با اشاره به جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر رعایت کامل تعهدات برجامی از سوی ایران، ضمن تقدیر از جمهوری اسلامی ایران به خاطر پایبندی به تعهدات خود وفق برجام، بر ضرورت اجرای موثر و کامل تعهدات از سوی همه اعضا تاکید کردند.

 مذاکره غیربرجامی با دولت جدید امریکا نداریم

قاسمی در ادامه در خصوص نشست دوجانبه ایران و امریکا در حاشیه کمیسیون مشترک برجام گفت: آنچه در گذشته وجود داشته و الان هم ادامه دارد رایزنی هیات ایرانی و هیات‌های سایر کشورها در حاشیه کمیسیون مشترک برجام است و البته در حاشیه اجلاس ایران با کشورها در خصوص مسائل دوجانبه و برجام و موضوعات دیگر صحبت می‌کند. در مواجهه با امریکا ما به آنچه در گذشته مطرح کردیم پایبند هستیم و آن هم عدم مذاکره با این کشوردر حوزه‌های خارج از برجام است، ما هیچ نوع مذاکره‌ای خارج از موضوع برجام با امریکا نداریم البته در گذشته به دلایل انسانی بحث‌هایی را درخصوص برخی زندانیان ایرانی و امریکایی که در دو کشور در حبس بودند با یکدیگر مطرح می‌کردیم که البته نتایج مثبتی هم داشته و این مسائل در دولت قبلی اتفاق افتاده است. سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: در حاشیه اجلاس هم طرف امریکایی صحبت‌هایی را در خصوص یکی، دو نفر از افرادی که مدنظر آنها بوده و در زندان‌های ایران به‌دلایل مشخص حضور دارند مطرح کردند اما با امریکا هیچ‌گونه مذاکره‌ای نداریم و آنچه در کمیسیون مشترک برجام رد و بدل می‌شود مسائل برجامی و هسته‌ای و گفت‌وگوهای دو جانبه‌ای است که بین ما و سایر اعضا اتفاق می‌افتد و ما کماکان برای گفت‌وگو با این کشور در خصوص مسائل خارج از برجام دستورالعملی نداریم.

‌ استقبال از قرار داد مدرنیزه کردن رآکتور اراک

قاسمی در ادامه با اشاره به امضای قرارداد بازطراحی و مدرنیزه کردن رآکتور نیروگاه اراک گفت: کمیسیون مشترک برجام از امضای قرارداد بازطراحی و مدرنیزه کردن رآکتور نیروگاه اراک بین شرکت‌های ایرانی و چینی به عنوان یک پیشرفت چشمگیر استقبال کرد. همچنین آخرین تحولات در مورد تاسیس یک مرکز تحقیقاتی هسته‌ای در فردو و موارد مطروح در این خصوص مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد که طرح‌ها و موضوعات در چارچوب نشست‌های کارشناسی مورد ارزیابی و مطالعه قرار گیرد.

‌ تاکید بر اجرای صحیح همکاری‌های هسته‌ای غیرنظامی

سخنگوی وزارت امورخارجه در ادامه گفت‌وگو افزود: در نشست وین اهمیت اجرای پیوست ٣ برجام در مورد همکاری‌های هسته‌ای غیرنظامی بین ایران و سایر اعضای برجام از جمله در زمینه طراحی سوخت رآکتورهای هسته‌ای‌، همکاری در حوزه پزشکی هسته‌ای، مدیریت پسماند و امنیت هسته‌ای مورد بررسی و تاکید قرار گرفت و همچنین از برگزاری سمینار عالیرتبه ایران- اروپا در بروکسل برای اجرایی کردن پیوست مذکور تقدیر به عمل آمد.

تنظیم‌ رویکردهای برجامی براساس منافع و امنیت ملی

سخنگوی وزارت امورخارجه در ادامه در پاسخی درباره رویکرد ایران در قبال برجام با توجه به اقدام‌های امریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشوری مسوول و متعهد به تعهدات چندجانبه بین‌المللی، کماکان و مادامی که طرف‌های مقابل تکالیف برجامی خود را اجرا کنند همچون گذشته همه تکالیف برجامی خود را به‌طور کامل اجرا خواهد کرد. البته باید تاکید کنم که حفظ و حراست از برجام مسوولیت مشترک همه طرف‌های برجام بوده و تنها با اجرای با حسن‌نیت و کامل تعهدات است که این مهم محقق می‌شود. در این مسیر ایران ضمن رصد دقیق و همه‌جانبه تحولات و تحرکات مرتبط با برجام، رویکردهای خود در قبال برجام را به نحوی که تامین‌کننده منافع و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران باشد، تعیین می‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر