کد خبر 140630

سهم ١.١ درصدی نفت در رشد اقتصادی بهار

خوانساری: تک نرخی شدن ارز شتاب گرفته است

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با تشریح جزئیات رشد ٤.٤ درصدی اقتصاد در فصل بهار به رشد منفی در بخش های سرمایه‌گذاری و ساختمان اشاره و تصریح کرد: حرکت به سمت یکسان‌سازی ارز در حال شتاب گرفتن است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، مسعود خوانساری در نشست امروز هیأت نمایندگان اتاق تهران که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد. اظهار کرد: اقتصاد ایران در فصل بهار امسال مطابق با گزارش مرکز آمار ایران ٤.٤ درصد رشد داشته که بر این اساس، در بخش نفت متوسط صادرات ٢.١ میلیون بشکه در روز را تجربه کرده‌ایم و ١.١ درصد از ٤.٤ درصد رشد را نفت تأمین کرده است.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان اینکه در بخش کشاورزی نیز در فصل بهار ٤ درصد رشد و بخش صنعت نیز رشد مثبت داشته است، خاطر نشان کرد:این  در حالی است که رشد صنعت در فصل پاییز سال قبل منفی  ٢.٢ بوده است.

وی با اشاره به اینکه آمار حکایت از این دارد که در بخش خدمات نیز رشد را در فصل بهار تجربه کردیم  گفت: این در حالی است که بخش‌های ساختمان و سرمایه‌گذاری همچنان با رشد منفی رو به رو بوده است.

خوانساری، با اشاره به اینکه پیگیری‌های بخش خصوصی و نظر دولت درباره یکسان‌سازی نرخ ارز در حال به نتیجه رسیدن است، تاکید کرد:این کار  با ابلاغ بانک مرکزی برای آزادسازی خرید و فروش ارز از سوی بانکها آغاز شده است.به علاوه  افزایش روزانه قیمت ارز مبادله‌ای نیز نشانگر این است که حرکت به سمت یکسان‌سازی در حال شتاب گرفتن است.

وی به  جلسه اخیر فعالان اقتصادی با رئیس سازمان امور مالیاتی اشاره و اظهار کرد:۶ مورد تصمیم‌گیری واقع شده که نتایج آن تا جلسه بعد هیأت نمایندگان اتاق تهران اعلام خواهد شد،البته در مورد مالیات‌های سال ٩٤ نیز آنچه پیگیری می‌شود تلقی قطعی اظهارنامه‌های مالیاتی بنگاه‌های صنعتی به عنوان مالیات قطعی است.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران ادامه داد: فشار مالیاتی سال ۹۴ در سال جاری قطعاً رخ نخواهد داد و با رشدی که در اقتصاد حاکم شده، امید می‌رود بخش صنعت بتواند به روند رو به رشد خود ادامه داده و مشکل بیکاری که معضل اساسی کشور است نیز برطرف شود.

وی همچنین افزود: در فصل بهار صادرات غیرنفتی رشد داشته و قطعاً اگر صنعت در کنار صادرات به همین روال رشد یابد، شاهد افزایش بیش از پیش صادرات غیرنفتی در بخش صنعت خواهیم بود آن هم در شرایطی که  واقعی شدن نرخ ارز نیز امکان رشد صادراتی را مهیا می‌کند.

وی همچنین افزود:لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور که تبصره ۱۹ و ۲۰ پیش‌نویس قبلی آن حذف شده بود، در کمیسیون بودجه مجلس به تصویب رسیده و بنا شده  ۴۰ هزار میلیارد تومان میان دولت و بانک مرکزی تهاتر شود البته در کمیسیون بودجه تهاتر این بدهی به میزان ۳۵ هزار میلیارد تومان به تصویب رسیده است.

رییس اتاق تهران با اشاره به اینکه بنا بود که افزایش سرمایه بانک‌ها به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان انجام شودگفت: متأسفانه این موضوع در کمیسیون بودجه به تصویب نرسیده و قرار بر این است که این منابع در جای دیگری هزینه شود.

خوانساری با اشاره به حضور پررنگ وزیر بهداشت در حوزه بهداشت و درمان کشور گفت: بخش خصوصی در  حال حاضر در بخش بهداشت و درمان حضور جدی ندارد و کمترین سهم را در این بخش به خود اختصاص داده است و این در حالی است که در این بخش بیشترین وظیفه را دولت و شرکت‌های شبه دولتی داشته و بیشترین مجوز و امضای طلایی در اختیار وزارتخانه مذکور است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۹ ۱

    سهم 100 درصدی نفت نه 1 درصد!!!!

  • ناشناس
    ۵ ۰

    بدون نفت هیچی نیستید