کد خبر 546872

ابراهیم رییسی؛

گسترش روابط با همسایگان اولویت نخست سیاست خارجی است

رییس ‌جمهور منتخب با بیان اینکه گسترش روابط با همسایگان اولویت نخست سیاست خارجی دولت سیزدهم است، گفت: گفتگوهای عملیاتی برای شتاب‌بخشی به توسعه روابط باید هر چه سریع‌تر آغاز شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس،  سید ابراهیم رییسی رییس جمهور منتخب بعد از ظهر امروز سه‌شنبه در گفتگوی تلفنی قربانقلی بردی محمد‌اف رییس جمهور ترکمنستان با وی ضمن تبریک فرارسیدن عید قربان به عنوان عید بزرگ مسلمانان و نیز تبریک سالروز استقلال این کشور، گفت:‌ گسترش روابط با همسایگان اولویت نخست سیاست خارجی دولت سیزدهم است.

رییس جمهور منتخب با بیان اینکه نگاه جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان فراتر از یک کشور صرفا همسایه است، به ظرفیت‌های گسترده دو کشور برای ارتقای سطح روابط اشاره کرد و اظهار داشت: تاکید دارم که گفتگوهای عملیاتی برای شتاب‌بخشی به توسعه روابط باید هر چه سریع‌تر آغاز شود.

رییس جمهور منتخب با تاکید بر تداوم و تقویت همکاری‌های بین‌المللی ایران و ترکمنستان تصریح کرد: تحولات افغانستان برای هر دو کشور اهمیت زیادی دارد و مقامات دو کشور باید گفتگوها و رایزنی‌های لازم را در این خصوص داشته باشند.

آیت‌الله رییسی با تشکر از دعوت رییس جمهور ترکمنستان برای حضور در اجلاس سران اکو و کشورهای ساحلی خزر و نیز سفر رسمی به این کشور اظهار امیدواری کرد هر چه سریع‌تر امکان دیدار و گفتگو با وی درباره مسائل مورد علاقه دو کشور فراهم شود.

قربانقلی بردی محمداف رییس جمهور ترکمنستان نیز در این گفتگوی تلفنی با تبریک فرارسیدن عید قربان، برای آیت‌الله رییسی در سمت ریاست جمهوری آرزوی موفقیت‌های فراوان کرد و گفت: روابط تهران و عشق‌آباد دارای ریشه‌های عمیق تاریخی و فرهنگی است که دو ملت را عمیقا به هم پیوند می دهد.

بردی محمد‌اف با بیان اینکه روابط دو کشور بر اساس اصول برابری، احترام متقابل و منافع دوجانبه گسترش یافته است، افزود: همکاری‌ها و تعاملات دو کشور در عرصه‌های بین‌المللی نیز در سطح بالایی برقرار است.

رییس جمهور ترکمنستان از آیت‌الله رییسی دعوت کرد تا در اولین فرصت سفر رسمی به ترکمنستان داشته باشد و همچنین از ایشان برای حضور در ششمین نشست سران کشورهای ساحلی دریای خزر و نیز پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) دعوت به عمل آورد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • یا علی
    ۰ ۰

    گسترش و تعمیق دوستی با همه کشورها از جمله کشورهای همسایه بسیار نیاز است ، ولی صرف وجود دوستی با چند کشور مسئله اصلی و اساسی کشور را بدون ایجاد رابطه حسنه با کشورهای راقیه جهانی که این موضوع از طریق حل عاجل موضوع برجام و رفع تحریمها ظالمانه علیه ملت ایران است چندان کار ساز نبوده و حتما مستحضرید ما(ایران ) نتوانسته است حتی مطالبات خود را از کشورهای به اصطلاح دوست جاری کشورمان وصول کند .
    چین، کره ، عراق ، هندوستان و ......... هنوز به بهانۀ وضعیت موجود برجامی و موضوع FATF و ترس از بانیان تحریم پولهای بلوکه شده و سایر مطالبات را به ما ( ایران ) نمیدهند .
    زمان را دریابید که جاودان نیستیم