کد خبر 553894

بلینکن؛

پرسنل سفارت آمریکا در کابل به فرودگاه منتقل شده‌ اند

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای خبر داد که پرسنل سفارت آمریکا در کابل به فرودگاه این کشور منتقل شده است تا به صورت امن به فعالیت خود ادامه دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گفت که پرسنل سفارت آمریکا در کابل به فرودگاه منتقل شده‌اند تا این اطمینان حاصل شود که در بحبوحه پیشروی طالبان آنها بتوانند به صورت ایمن و امن به فعالیت خود ادامه دهند.

وی که با شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز مصاحبه می‌کرد، گفت: «واقعیت موضوع این است که نیروهای افغانستانی قادر به دفاع از کشورشان نبودند».

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «آمریکا به طالبان اعلام کرده در صورتی که به نظامیان آمریکایی حمله کند، با واکنشی سریع و قاطع مواجه خواهد شد».

پیشتر نیز یک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان به خبرگزاری تاس روسیه گفته بود که این جنبش امنیت سفارت مسکو در کابل و دیگر سفارتخانه‌های خارجی را تضمین می‌کند.

ساعتی پیش نیز شبکه آمریکایی «سی ان ان» به نقل از دو منبع آگاه گزارش کرد که ایالات متحده ظرف ۷۲ ساعت آینده، به طور کامل تمامی کارکنان خود را از سفارتخانه‌اش در کابل خارج خواهد کرد.

طبق این گزارش، ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی آمریکا برای خروج تمامی کارکنانش از سفارتخانه کابل در حقیقت تسریع فرایندی است که روز پنجشنبه هفته گذشته اعلام شده بود.

طبق این گزارش، اکثر دیپلمات‌های آمریکایی به فرودگاه کابل منتقل شده و از آن جا به آمریکا خواهند رفت.

نشریه «پالتیکو» نیز در گزارشی نوشته بود: حملات گسترده طالبان باعث به زانو در آمدن دولت افغانستان شده است و پنتاگون در حال برنامه‌ریزی برای خروج کامل هیئت آمریکایی از کابل است.

دو منبع آمریکایی هم به این رسانه گفته‌اند که فرماندهی مرکزی آمریکا (تروریست‌های سنتکام) معتقد است که تخلیه کامل سفارت واشنگتن در کابل اجتناب ناپذیر است.

پیش از این نیز یک رسانه آمریکایی گزارش داده بود که با نزدیک شدن طالبان به کابل، آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای تعطیلی کامل سفارت خود است.

نشریه «پالتیکو» در گزارشی نوشته بود: حملات گسترده طالبان باعث به زانو در آمدن دولت افغانستان شده است و پنتاگون در حال برنامه‌ریزی برای خروج کامل هیئت آمریکایی از کابل است.

ارسال نظر