کد خبر 553726

وزیر کشور افغانستان؛

طالبان وارد کابل شدند / بازارها و مراکز تجاری بسته شد

منابع مردمی از ورود طالبان به غرب شهر کابل خبر می دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  صداوسیما، منابع مردمی از ورود طالبان به غرب شهر کابل خبر می دهند. تماس ها به سختی برقرار می شود و مغازه ها بسته شده است . مردم شهر کابل مضطرب هستند و تمامی مدارس تعطیل شده است.
 
هم اکنون بیست و نه استان از سی و چهار استان افغانستان به کنترل طالبان درآمده است. به گفته شاهدان عینی، کاروان نیرو‌های امنیتی افغان به سوی غرب شهر کابل حرکت کردند تا در کمر بند‌های امنیتی غرب این شهر مستقر شوند.
 
برخی گزارش‌های تایید نشده از درگیری میان طالبان و نظامیان افغان در شهرستان «پغمان» در غرب استان کابل حکایت دارد. اوضاع در شهر کابل ملتهب است و شهروندان پایتخت نگران وضعیت این شهر هستند.
شهروندان کابل صبح امروز به بانک‌های این شهر هجوم آورده اند تا پول‌های خود را خارج کنند، شهروندان کابل در برابر هر بانک صف بسته اند.
 
فروشگاه‌های بزرگ شهر کابل نیز صبح امروز بسته شد. برخی شاهدان عینی از شنیدن تیراندازی‌ها در غرب شهر کابل می‌گویند. همچنین منابع خبری ساعتی قبل اعلام کردند؛ استان وردک در همسایگی شهر کابل امروز به دست طالبان افتاد و افراد این گروه ساختمان استانداری، فرماندهی پلیس و سایر مراکز دولتی را به کنترل خود درآوردند.

محاصره کامل کابل 

وزیر کشور افغانستان گفت: طالبان از تمامی جهت‌ها کابل را محاصره کرده است. شبه‌نظامیان طالبان ورود به پایتخت از تمامی طرف‌ها را آغاز کرده‌اند.

همزمان با ادامه پیشروی‌های طالبان  مردم سراسیمه شده و مغازه‌های برخی مناطق مسدود شده است و ادارات دولتی در حال تخلیه هستند.

این در حالی است که شب گذشته همزمان با تصرف مزارشریف توسط طالبان، درگیری‌ها در اطراف کابل آغاز شد و این شهر در آستانه تصرف قرار گرفت.

منابع خبری گزارش دادند که شب گذشته نیروهای آمریکایی بر شماری از اعضای طالبان که بر فرودگاه قندهار حمله موشکی انجام داده بودند، حمله هوایی راه اندازی کردند.

همچنین نظامیان آمریکایی وارد ارگ ریاست جمهوری افغانستان شده و یگان ویژه و گارد ریاست جمهوری را خلع سلاح کرده‌اند. ۳ چرخبال در محوطه ارگ مستقر است.

این در حالی است که  ظهر روز گذشته اشرف غنی در پیامی ویدئویی به مردم افغانستان اطمینان داد که درباره سرنوشت و آینده این کشور در حال مشورت است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر