کد خبر 507429

رییس بانک مرکزی؛

کشور را با صادرات غیرنفتی اداره کردیم/ اعتبارات بانک‌ها محدود است

رییس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی و نظام بانکی علیرغم وجود محدودیت ها در منابع، توجه ویژه ای به قشر اصناف، فضای کسب و کار و جهش تولید داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی که در رأس هیأتی از معاونان و مدیران بانک مرکزی به استان همدان سفر کرده است، در «جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی» این استان با اشاره به شرایط خاص کشور و فشار حداکثری ناشی از تحریم ها طی دو سال و نیم اخیر گفت: در طول مدتی که تحریم ها به اوج خود رسید توانستیم با هدایت مقام معظم رهبری تحریم ها را خنثی و از شرایط سخت عبور کنیم.

رییس کل بانک مرکزی درباره تجارت خارجی تصریح کرد: از ابتدای سال تا به حال ۳۲ میلیارد دلار برای واردات تامین شده است که از این میزان ۹.۲ میلیارد دلار توسط بانک مرکزی و مابقی توسط صادرکنندگان تأمین ارز شده است و توانستیم طی این مدت کشور را عمدتاً با صادرات غیرنفتی اداره کنیم؛ به بیان دیگر بیش از ۲۲ میلیارد دلار از تامین ارز واردات کشور از محل صادرات غیر نفتی بوده است.

وی افزود: در گذشته حدود ۷۰ درصد نیاز وارداتی کشور توسط دولت و به واسطه درآمدهای نفت و گاز تأمین می‌شد، اما در حال حاضر این رقم به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است. 

همتی یادآور شد: رشد اقتصادی در شش ماه ابتدای امسال مثبت بوده است و بر اساس برآوردها و اطلاعات بخش ها انتظار می رود این روند در ۹ ماهه سال جاری نیز ادامه یابد. 

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به تأمین مالی ۷۵ هزار میلیارد تومانی شبکه بانکی برای حمایت از آسیب های ناشی از شیوع ویروس کرونا با نرخ ۱۲ درصد گفت: با کمک دولت بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان از این مبلغ به صورت قرض الحسنه به صورت وام به سرپرستان خانوارها پرداخت شد.

 رییس کل بانک مرکزی ضمن تاکید به درنظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور و وجود محدودیت منابع، عملکرد بانکها را در زمینه اعطای تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد به تولیدکنندگان را قابل قبول دانست و گفت: اگرچه مشکلات ایجاد شده در فضای کسب و کار به دلیل شیوع بیماری کوید ۱۹ فشار مضاعفی برای اصناف ایجاد کرده است لیکن در طرف مقابل نیز باید به محدودیت های نظام بانکی توجه شود، چرا که اعطای سود به سپرده گذاران را نباید از نظر دور داشت، ضمن آنکه علیرغم همه محدودیت ها، نظام بانکی در تخصیص بهینه منابع و با توجه به  محدویت ها، همواره حامی فضای کسب و کار و تولید بوده است.

54545

وی با تاکید بر محدودیت منابع نظام بانکی در ارایه تسهیلات گفت: بانک ها در ده ماه ابتدای سال ۷۲۰ هزار میلیارد تومان بابت سرمایه در گردش تسهیلات اعطا کرده‌اند، البته باید توجه داشت اعتبارات بانک ها نیز محدود است و آنها به منابع لایزال وصل نیستند.

وی افزود: در این راستا بخش صنعت به صورت میانگین ۳۰ درصد از مجموع تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص داده‌ است.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نقدینگی اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تاکنون با وجود تمام فشارها به خاطر کنترل های بانک مرکزی رشد نقدینگی در حد ۳۰ درصد بوده  است و بانک مرکزی به لحاظ التزام به سیاست های پولی قادر نیست اجازه دهد بیش از حد پول  پر قدرت در اقتصاد تزریق شود، چرا که این تزریق به تورم بیشتر در جامعه دامن خواهد زد؛ البته طبیعی است به خاطر این مسئله با ناملایمات روبرو شویم.

ارسال نظر

 • وحید
  ۱۶ ۰

  آررره از من بدبخت که چند سال با حقوق کارمندی پس اندازی کرده بودم مسکن و خودرو بخرم ، توی بورس برداشتید !!! همه این راه رو بلدن نیازی نیست افتخار کنی

 • ناشناس
  ۲ ۰

  با شما در مورد اداره کردن خیلی موافق نیستم .شاید اگر دوره ریاست اقای ترامپ ادامه پیدا میکرد نتیجه نحوه اداره کردن شما هم مشخص می شد

 • ناشناس
  ۱ ۰

  کشور را با صادراتی که منجر به تورم کمرشکن برای مردم شد و با دست کردن در جیب مردم در بازار بورس و طلا و ارز اداره کردید. اینکه افتخار ندارد.

 • حسین
  ۰ ۰

  مطمئن هستیم که افرادی که با این سیستم کار میکنند هیچوقت به فکر مردم نبوده و نخواهند بود!
  دلار بیست و پنج هزار تومانی هیچ افتخاری ندارد.
  سطح زندگی مردم از مردم بنگلادش هم پایین تر است.