کد خبر 473727

رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور:

ایران تا ۲سال آینده در تولید پنبه خودکفا می‌شود

رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور گفت: اگر حمایت قیمتی و اقتصادی از پنبه کار و پنبه کاری انجام شود طی دو سال آینده در این حوزه خود اتکا می‌شویم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، قربانعلی روشنی عصر امروز در همایش روز جهانی پنبه، اظهار داشت: پنبه محصولی صنعتی است که در تمام دنیا ارزش بسیار زیادی برای آن قائل هستند، بسیاری از کشورهای فقیر دنیا مانند بنگلادش طی برنامه‌ای 30 ساله با محوریت پنبه از اقتصاد صد و چهل و دوم دنیا به سی‌امین اقتصاد دنیا تبدیل شد.

وی افزود: در بنگلادش فقط دو درصد از تولید پنبه نیاز این کشور است و 98 درصد نیاز پنبه این کشور وارداتی است که آن را به منسوجات و فرآورده‌های مختلف تبدیل می‌کند که برای این کشور ارزآوری دارد.

روشنی ادامه داد: این اتفاق نشان می‌دهد کشورهای عمده تولید کننده و در حال توسعه، سرمایه گذاری خوبی روی پنبه دارند و امیدواریم ایران هم از این نعمت بیشتر بهره ببرد.

وی اضافه کرد: ایران طی چند سال اخیر در حوزه پنبه رشد نسبتا خوبی داشته و تولید افزایش قابل توجهی داشتیم، 10 سال قبل حدود 35 درصد نیاز داخلی را تولید می‌کردیم و 65 درصد را وارد می‌کرذیم اما امروز این عدد برعکس شده و 65 درصد نیاز پنبه کشور تولید می‌شود و این اتفاق در حالی رخ داده که با توجه به افزایش جمعیت کشور نیاز هم بیشتر شده است.

روشنی با بیان اینکه اگر حمایت قیمتی و اقتصادی از پنبه کار و پنبه کاری انجام شود طی دو سال آینده در این حوزه خود اتکا می‌شویم. بیان داشت: موسسه تحقیقات پنبه کشور در گرگان مستقر است و یکی از وظایف اصلی آن شناخت چالش‌های موجود در بخش تولید و تلاش برای ارائه راه حل‌های نوین است، امروز کشاورز دنبال رقم 200 روزه در زمینش نیست و اکنون به جایی رسیدیم که در هشت ماه تولیدات بسیاری داریم و این سطح توانمندی را می‌رساند.

وی خاطرنشان کرد: ارقام به 120 روزه رسیده‌اند که زودرس هستند و قابلیست برداشت ماشینی دارند و امسال چند ماشین به ناوگان برداشت ماشینی کشور اضافه شده و امیدواریم در آینده نزدیک مشکل برداشت هم حل شود و هزینه‌های تولید کاهش پیدا کند تا کشاورز نگران تولید و هزینه‌های برداشت نباشد.

وی یادآور شد: در حال حاضر 14 رقم تجاری پنبه را داریم که بر اساس اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شده و امسال برای معرفی دو تا سه رقم جدید داریم که کمیته ملی رقم باید آنها را تائید و پس از نامگذاری به جامعه معرفی شود.

ارسال نظر