کاهش قاچاق کالا و ارز در سال۹۵

نوشته شده توسط تحریریه اقتصادآنلاین در ۱۳۹۶/۳/۲۵ ساعت ۱۱:۲۳

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: میزان قاچاق کالا و ارز در کشور طی سال گذشته ۱۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار بود که کاهش ۵۰ درصدی نسبت به سال ۹۲ داشت.

عبدالمجید نگارش ‌نژاد چهارشنبه شب در دومین جلسه کمیسیون برنامه‌ ریزی هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز گلستان در گرگان افزود: حجم قاچاق کالا و ارز در سال 92 (ابتدای فعالیت دولت یازدهم) به میزان 25 میلیارد دلار بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی یادآور شد: عمده کالاهای قاچاق در کشور شامل گوشی تلفن همراه، لوازم آرایشی بهداشتی و دخانیات است که کالاهای سلامت‌ محور بیش از 3 میلیارد دلار آن بوده و حدود 10 درصد گردش مالی قاچاقچیان را تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: مبارزه با ورود این کالاها اولویت‌ فعالیت ستاد بوده و در بعد فرهنگی هم در پی تغییر نگرش و باور مردم هستیم تا تمایل به تولید داخلی و خرید کالاهای ایرانی افزایش یابد.

نگارش نژاد گفت: این فرهنگ سازی نیازمند آگاهی‌ بخشی و اطلاع‌ رسانی با استفاده از پتانسیل رسانه ها است و فعالیت در این بخش از اواسط اسفند 95 با برگزاری نشست هایی با نخبگان، دانشگاهیان و روحانیون در 23 استان انجام شده و به زودی در دیگر استان‌ها هم اجرایی می‌ شود.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: اولویت برنامه امسال ستاد، مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت ‌محور و در مرحله بعد پوشاک است که ورود آنها به سلامت جامعه و اشتغال در کشور آسیب وارد می کند.

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گلستان نیز گفت: گلستان استان مبداء برای قاچاق کالا و ارز نیست و بیشتر مصرف ‌کننده است.

علی اصغر طهماسبی افزود: عمده کالاهای قاچاق از استان‌های مرکزی، تهران و خراسان رضوی وارد گلستان می‌ شود.

وی تصریح کرد: گوشی تلفن همراه و لوازم آرایشی بهداشتی عمده کالاهای قاچاق کشف شده در گلستان است.

به گفته وی؛ فرهنگ‌ سازی و آموزش از طریق رسانه ‌های محلی و نشریات در استان در حال انجام بوده و کمک فراوانی به مبارزه با این پدیده شوم کرده است.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر