خلف وعده کاهش ۲۵درصدی قیمت طرح ملی مسکن

در حالی معاون وزیر راه بهمن۹۸ وعده کاهش ۲۵درصدی قیمت طرح ملی مسکن را داده بود که مدیرعامل عمران پردیس گفت: هزینه ساخت هر متربع این واحدها ۵.۵میلیون است.

خلف وعده کاهش ۲۵درصدی قیمت طرح ملی مسکن

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، 18 آبان‌ماه سال 98 معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در اولین و آخرین نشست خبری خود به تشریح جزئیات طرح ملی مسکن پرداخت.

محمودزاده وی با بیان‌ این‌که در طرح اقدام ملی،‌ ساخت 400 هزار واحد مسکونی در شهرهای کشور هدفگذاری شده است، گفت:‌ در این طرح،‌ متقاضیان باید 4 شرط فاقد مالکیت از اول تیرماه 84، عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب، تأهل و سابقه 4 سال اقامت در شهر مذکور  را داشته باشند.

وی ادامه داد: سه شیوه کلی برای تأمین زمین در  این طرح پیش‌بینی شده است؛ در شهرهای کوچک که مشکل کمتری در تأمین زمین وجود دارد برنامه واگذاری 99ساله زمین اجرا می‌شود. شیوه دوم مشارکت است که بخش کمی را شامل می‌شود.

وی با بیان این‌که قیمت ساخت به‌صورت قیمت تمام‌شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد،‌ افزود: در بخش زمین تدبیری اندیشیده شد برای علاقمند به مالکیت زمین، 2 سال تنفس در نظر گرفته شده و مابقی قیمت زمین به‌صورت اقساطی پرداخت می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که ثبت‌نام‌کنندگان در صندوق پس‌اندازیکم می‌توانند در ساخت مسکن از این وام استفاده کنند، گفت: وام دوم، وام بافت فرسوده است که در قالب آن بخشی از منابع از صندوق توسعه و منابع داخلی بانک به رقم 100 میلیون تومان است. وام 75 تا 100 میلیون تومانی نیز از محل منابع بانک‌های عامل به متقاضیان با سود 18 درصد و فروش اقساطی 12ساله پرداخت خواهد شد.

محمودزاده متوسط قیمت تمام شده طرح ملی مسکن برای هر مترمربع را 2 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: قیمت تمام‌شده واحدهای مسکونی طرح ملی 1.6 تا 2.5 میلیون تومان و به‌طور متوسط 2 میلیون تومان است.

حدود یکماه پس از این اظهارات، یعنی آذرماه 98 وی  با اعلام میانگین قیمت 3.5 تا 4 میلیون تومانی یک مترمربع زمین در طرح ملی مسکن گفته بود:‌ متقاضیان باید طی 12 سال 120 میلیون تومان برای زمین پرداخت کنند. در شهرهای استان تهران میانگین یک مترمربع زمین 3.5 تا 4 میلیون تومان است. برای آپارتمان‌های پرتراکم با مساحت 38 تا 43 مترمربع در شهرهای استان تهران قیمت زمین 120 میلیون تومان تخمین زده می‌شود که متقاضیان باید این مبلغ را در اقساط 12ساله پرداخت کنند.

وی با بیان این‌که قیمت تمام‌شده ساخت نیز محاسبه و اطلاع‌رسانی خواهد شد، اضافه کرد: متقاضیان باید آورده‌ای بین 100 تا 150 میلیون تومان داشته باشند و پرداخت اقساط واحدهای مسکونی توسط متقاضیان بعد از تحویل واحد، آغاز می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه میانگین مساحت واحدهای مسکونی طرح ملی مسکن را 75 مترمربع اعلام کرد و گفت: هزینه ساخت هر مترمربع از واحدهای این طرح یک تا 2.5 میلیون تومان به‌صورت ناخالص بر اساس قیمت‌های امروز خواهد بود.

وعده کاهش قیمت تمام شده

محمودزاده 29 بهمن ماه سال 1399 در همایش طرح ملی مسکن از امضای تفاهمنامه‌ای برای تأمین مصالح ساختمانی ساخت واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن خبر داده و  گفته بود:تا حدود 30 درصد قیمت این مصالح ارزان‌تر از قیمت‌های روز است و سعی شده بدون پرداخت پول و به صورت اقساطی این مصالح ساختمانی تأمین شود.

وی با بیان این‌که همچنین در قالب این تفاهمنامه 5 درصد نیز بابت کارمزد سالیانه، تخفیفات عوارض و هزینه‌های خدمات مهندسی کاهش خواهد یافت، افزود:  در مجموع 25 درصد هزینه ساخت برای متقاضیان طرح ملی مسکن کاهش می‌یابد.

 این درحالی است که پس از گذشت حدود 2 سال از اعلام قیمت متوسط 2 میلیون تومانی، مدیرعامل شرکت عمران پردیس از قیمت تمام شده 5.5 میلیون تومانی ساخت هر مترمربع واحدهای طرح ملی مسکن خبر داده است.

مهدی هدایت در این‌باره گفته است: پیش بینی می‌کنیم با قیمت‌های امروز هزینه تمام شده ساخت-هر مترمربع- 5 تا 5.5 میلیون تومان خواهد بود.

ارسال نظر
ارسال نظر
 • ناشناس
  ۰


  فریاد رسی و فریاد خواهی و تلاش برای برقراری عدالت ورفع تبعیض درحقوق ها پزداختی توسط برنامه وبودجه در دولت قبلی :
  اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها تا مرز ۳۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرند؛
  جالب این است که نمایندگان مجلس در تلاش هستند که بازهم این رقم را افزایش دهند و خود اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها مدعی هستند این مبلغ حقوقی برای انگیزه داشتن به هیچ وجه کافی نیست!

  چطور اساتید با ۳۳ میلیون تومان انگیزه‌ای برای تولید علم ندارند، اما معلمان ،کارگران و بازنشستگانی که بار اصلی تولید کشور را با همه خطرات و ناگواری‌ها بردوش می‌کشند با ۴ میلیون تومان باید انگیزه ادامه زندگی و کار و تولید داشته باشند؟
  خواهشمند است جلوی تبعیض وظلم با بازنشستگان کشوری را بگیرید.
  خدایا امید واریم مسئولی احساس مسئولیت کند.

 • توحید حضرتی
  ۰

  یک هشتاد متر زمین بعدی ویک وام مسکن تا ما هم بتوانیم به لطف خداوند متعال وهم مرحمته شما عزیزان همه خونه داشته باشه تا شرمنده خانواده اش نشه إلهی آمین