۰ نفر

خائیز همچنان در آتش می‌سوزد

۲۰ تیر ۱۴۰۳، ۹:۲۴
کد خبر: 852436
خائیز همچنان در آتش می‌سوزد

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه گفت: آتش همچنان در منطقه حفاظت شده خائیز ادامه دارد و این منطقه در حال سوختن است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، روح الله عزیزی افزود: وسعت این آتش سوزی در حال گسترش است.

وی اظهار کرد: نیروهای مختلف پای کار هستند اما آتش گسترده است.

منطقه حفاظت شده خائیز شهرستان کهگیلویه استان کهگیلویه و بویراحمد از روز دوشنبه دچار آتش سوزی شده و با وجود اینکه یک مرحله مهار شد مجددا شعله ور شده و همچنان در آتش می سوزد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه خاطرنشان کرد: با توجه به گرمی و بالا بودن دمای هوا و سخت گذر بودن منطقه حفاظت شده خائیز نیازمند بالگرد جهت انتقال نیروها برای تسریع در مهار و خاموش کردن آتش هستیم.

عزیزی تصریح کرد: روز دوشنبه آتش از حوزه استحفاظی شهرستان بهبهان استان خوزستان شروع شد که نیروهای شهرستان با تلاش فراوان آتش را صبح روز سه شنبه مهار کردند اما ظهر روز سه شنبه مجددا شعله ور شد و به حوزه استحفاظی استان کهگیلویه و بویراحمد سرایت کرد و بدلیل وزش باد شدید به ارتفاعات کشیده شد.

وی در خصوص وضعیت حیات وحش منطقه حفاظت شده خائیز عنوان کرد: حیات وحش با مشکل جدی مواجه نیستند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه در رابطه با میزان خسارات وارده و علت آتش سوزی بیان کرد: میزان خسارات وارده هنوز مشخص نیست و علت آتش سوزی عامل انسانی است اما هنوز بصورت دقیق مشخص نیست و موضوع در دست بررسی است.

منطقه حفاظت شده خائیز با ۳۳ هزار هکتار وسعت در ۱۵ کیلومتری از شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه و هم مرز با شهرستان بهبهان است.

پوشش گیاهی منطقه بلوط گونه غالب بنه، کَلخُنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشک، گون، گیاهان دارویی و گونه‌هایی از خانواده گندمیان است و گونه‌های جانوری شامل: کل و بز، گرگ، کفتار، شغال، روباه، تشی، کاراکال، پلنگ و پرندگانی از جمله کبک، تیهو، بحری و دلیجه است.

شاخص‌ترین گونه جانوری این منطقه حفاظت شده خائیز کَل و بُز وحشی است که این منطقه را از مطلوب‌ترین زیستگاه‌های کَل و بُز کشور قرار داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha