۰ نفر

اگر دسته‌ چک را گم کردیم، چه کنیم؟

۷ خرداد ۱۴۰۳، ۹:۳۸
کد خبر: 844346
اگر دسته‌ چک را گم کردیم، چه کنیم؟

اگر دست‌چک‌مان را گم کردیم، چه کاری باید انجام دهیم؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، به نقل از همشهری، راه نخست این است که قانون را بخوانیم. قانون چک می‌گوید: صادرکننده چک یا ذی‌نفع یا قائم‌مقام قانونی آنها درصورت مفقود شدن، سرقت یا جعل برگه چک خود و یا خیانت در امانت، باید ابتدا سراغ نزدیک‌ترین شعبه بانک خود بروند و به‌صورت کتبی درخواست بدهند تا بانک از پرداخت وجه چک خودداری کند. با این حساب اشتباه است اگر فرض کنید که درصورت گم شدن یا سوءاستفاده از برگه چک، راه این است که موجودی خود را صفر کنید چرا که حتی اگر موجودی حساب‌تان را خالی هم کنید، طبق قانون متعهد به پاس کردن آن خواهید بود.

حال اگر به بانک خود اعلام کنید که وجه چک را پرداخت نکند، بانک پس از احراز هویت دستوردهنده از پرداخت وجه خودداری می‌کند و گواهی مبنی بر عدم‌پرداخت با ذکر علت را صادر و به دارنده چک تحویل می‌دهد. اما مرحله بعدی این است که وقتی به بانک اعلام کردید، باید نزد مراجع قضایی شکایت کنید و ظرف یک هفته، گواهی تقدیم شکایت خود را به بانک ببرید و اگر این کار را هم نکنید، باز باید پس از یک هفته چک را پاس کنید یا وجه آن را به دارنده برگه چک تحویل دهید، حال آنکه اگر دادگاه مفقود شدن چک را تأیید کند، حکم به ابطال برگه چک خواهد داد.

این را هم بدانید که زمانی که یک برگه چک، تکمیل و از دسته‌چک جدا می‌شود، آن چک، در حکم پول است و دارنده چک، درصورت ارائه آن به بانک، می‌تواند وجه چک را وصول کند. بنابراین، احتیاط در حفظ و نگهداری چک، بسیار مهم است. با همه اینها، ممکن است یک برگه چک، گم یا مفقود شود و یا به‌واسطه سرقت، جعل یا از طریق کلاهبرداری، به ‌دست دیگری بیفتد. البته قانون جدید چک، راه بهتری را هم معرفی می‌کند و اینکه شما می‌توانید به جای داشتن دسته‌چک فیزیکی و به شکل فعلی، از بانک خود درخواست دسته‌چک الکترونیکی بدهید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha