۰ نفر

بارش‌ها به خشکسالی پایان داد؟

۲۵ فروردین ۱۴۰۳، ۲۳:۵۵
کد خبر: 836114
بارش‌ها به خشکسالی پایان داد؟

رئیس اداره هواشناسی تربت‌حیدریه گفت: باوجود بارش‌های خوبی که طی چند روز اخیر داشتیم اما همچنان شهرستان نسبت به شرایط نرمال با کمبود بارش روبرو است.

رضا صفایی به مقایسه بارش در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ تاکنون پرداخت و افزود: سال زراعی که شاخص زمانی بارندگی و کشت محصولات کشاورزی بر اساس آن ارزیابی می‌شود از اول مهرماه هرسال تا پایان شهریور سال بعد از آن است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال زراعی تاکنون میزان بارش در شهرستان ۱۳۸.۲ میلیمتر بوده است، اظهار کرد: در همین بازه زمانی در سال زراعی گذشته ۹۲.۸ میلیمتر و طی دوره آماری دراز مدت ۲۰۳.۷ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم.

 رئیس اداره هواشناسی تربت‌حیدریه با توجه به بارش‌ها در شهرستان گفت: نسبت به سال گذشته ۴۸.۹ درصد افزایش و نسبت به دوره بلندمدت ۳۲.۲ درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم.

وی با اشاره به مجموع بارندگی ۲۴ ساعت گذشته تربت‌حیدریه و حومه تا صبح امروز اظهار کرد: طی این مدت در تربت‌حیدریه  ۲۵.۷ میلیمتر، مه‌ولات ۹.۸ میلیمتر، رشتخوار ۱۵.۸میلیمتر، مهنه ۱۷.۸میلیمتر، کدکن ۲۷.۵ میلیمتر، شاهین علیا ۲۷.۳ میلیمتر، فدیهه ۱۸.۰ میلیمتر، نسر رخ ۲۵.۰ میلیمتر، ژرف ۲۰.۰ میلیمتر، صفی‌آباد ۷.۰ میلیمتر و اسدآباد رخ ۳۴.۰ میلیمتر بارش ثبت شده است.

صفایی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم در تمامی کشور و به تبع منطقه تربت‌حیدریه رخ داده است، عنوان کرد: میانگین بارندگی بلند مدت در این شهرستان افزون بر ۲۰۳.۷ میلی متر است ولی در سال زراعی جاری تاکنون فقط ۱۳۸.۲ میلی متر بارش در سطح منطقه ثبت شده است.

رئیس اداره هواشناسی تربت‌حیدریه با بیان اینکه بارندگی‌ها به معنی پایان خشکسالی نیست، گفت: طی سال‌های اخیر روند بارش‌ها در تربت‌حیدریه همواره روند کاهشی داشته است و در چنین شرایطی باید به ذخایر آبی و رعایت صرفه‌جویی توجه بیشتری داشت. همچنین از آنجا که امسال برف قابل توجهی نداشتیم و ارتفاعات منطقه برخلاف همیشه سفید پوش نیست، با کاهش ذخایر آبی مواجه هستیم.

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزارنفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد مقدس قطب تولیدات کشاورزی و دامی است و در سایر بخش‌ها همچون صنعت، معدن و تجارت نیز مزیت نسبی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha