۰ نفر

۸۸درصد لرستان درگیر خشکسالی است!

۲۴ فروردین ۱۴۰۳، ۱۴:۱۰
کد خبر: 835791
۸۸درصد لرستان درگیر خشکسالی است!

مدیرکل هواشناسی لرستان تأکید کرد: ۸۸درصد مساحت این استان درگیر پدیدۀ خشک‌سالی است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، بهروز مرادپور، صبح امروز، در ستاد پیشگیری و هماهنگی فرماندهی عملیات پاسخ به بحران لرستان، گفت: متوسط بارش این استان از ابتدای سال زراعی ۴۲۹ میلی‌متر است که نسبت به سال گذشته پنج درصد و در بلندمدت دو درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم.

او با بیان اینکه پنج هشدار زرد، دو هشدار نارنجی و یک هشدار قرمز از ابتدای امسال صادر شده‌ است، اضافه کرد: جلسات بحران نیز برای هشدارهای قرمز هواشناسی تشکیل شده‌ است.

مدیرکل هواشناسی لرستان با تأکید بر اینکه درستی‌سنجی هشدارهای هواشناسی این استان ۸۵ درصد است، یادآور شد: ۱۲۶ میلی‌متر بارش در روزهای پایانی ۱۴۰۲ به‌صورت نقطه‌ای در مناطق جنوبی ثبت شد.

مرادپور با اشاره به شرایط خشک‌سالی در لرستان بیان کرد: ۸۸درصد مساحت این استان طی ۱۰سال اخیر درگیر خشک‌سالی است که از این میزان ۲۲درصد  تحت‌تأثیر خشک‌سالی خفیف است.

او با بیان اینکه نیمۀ جنوبی لرستان بیشترین تأثیر خشک‌سالی را دارد، اضافه کرد: ۴۲درصد مساحت این استان تحت‌تأثیر خشک‌سالی متوسط، ۲۰درصد خشک‌سالی شدید و چهار درصد خشک‌سالی بسیار شدید است.

مدیرکل هواشناسی لرستان با اشاره به وجود  ۱۱۴ایستگاه باران‌سنجی در این استان، یادآور شد: سامانۀ هشدار سیل به‌صورت کامل در لرستان راه‌اندازی و تجهیز شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha