۰ نفر

دیدار امیرعبداللهیان با نخست وزیر سوریه

۸ شهریور ۱۴۰۲، ۲۰:۱۷
کد خبر: 732503
دیدار امیرعبداللهیان با نخست وزیر سوریه

نخست‌وزیر سوریه در دیدار با وزیر خارجه کشورمان از برقراری روند رو به پیشرفت روابط ایران و عربستان اظهار خرسندی کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در ابتدای دیدار با نخست وزیر سوریه، سلام  دکتر مخبر، معاون اول رئیس جمهور و دعوت ایشان از نخست وزیر سوریه جهت سفر وی به تهران به منظور برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون عالی دو کشور را ابلاغ کرده و برگزاری این نشست را برای شتاب بخشیدن به روابط فیمابین مهم دانست.

امیرعبداللهیان سوریه را دوست، برادر و همپیمان ایران و ایران را دوست دوران سخت سوریه خواند و بر ضرورت تقویت پیوندهای برادرانه میان دو کشور تاکید کرد.

امیرعبداللهیان دیدار قبلی دو رئیس جمهور در دمشق و توافقات امضا شده میان دو کشور را نشان دهنده اراده و عزم بالای تهران و دمشق برای توسعه همه جانبه روابط دو کشور دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین سفر اخیر هیات عالیرتبه سوریه به تهران و ملاقات‌های مختلف انجام شده و تاکید مشترک بر ضرورت تسهیل تجارت، همکاری‌های بانکی، خط تولید خودرو، همکاری در زمینه انرژی شامل نفت، گاز و برق را مهم دانست و حمایت دو دولت برای اجرای این توافقات را حائز اهمیت دانست.

وزیرخارجه کشورمان با اشاره به امضای سند جامع همکاری‌ها میان دو کشور در جریان سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به دمشق، آن را نقشه راه همکاری‌های جامع دو کشور دانست که می تواند تسهیل کننده تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های مشترک مورد توافق باشد.

حسین عرنوس نخست وزیر سوریه نیز در این دیدار با اشاره به اینکه دولت و ملت سوریه قدردان حمایت های ایران از سوریه است، گفت، روابط دو کشور ریشه دار، دوستانه و برادرانه است و ما به این روابط افتخار می کنیم.

وی افزود سوریه بر ۱۲ سال فشار و جنگ پیروز شد و اکنون دشمنان ملت سوریه در تلاش هستند که با تحریم و فشار اقتصادی بر سوریه، همچنان دولت و ملت سوریه را تحت فشار قرار دهند.

نخست وزیر سوریه با اشاره به توافقات قبلی دو کشور در چارچوب دیدارهای مقامات عالی دو کشور از جمله در زمان سفر دکتر رئیسی، رئیس جمهور کشورمان به دمشق، از روند اجرایی شدن این توافقات و روند اجرای پروژه های توافق شده اظهار خرسندی کرد.

وی از روند اجرای توافق اجرای نیروگاه‌های برق در سوریه توسط شرکت‌های ایرانی، بعنوان یک پروژه با اهمیت یاد کرد.

وی همچنین از نتایج سفر جمعی از تجار سوریه به ایران اظهار خرسندی کرد و افزود تلاش خواهیم کرد که افزایش اینگونه سفرها و دیدارهای متقابل، زمینه تقویت همکاری های فیمابین در زمینه های تجاری و اقتصادی را فراهم آورد.

وی همچنین عضویت ایران در گروه بریکس را تبریک گفت و آن را نشان دهنده ظرفیت بالای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و قوت دیپلماسی آن دانست.

نخست وزیر سوریه همچنین از روند رو به پیشرفت روابط ایران و عربستان اظهار خرسندی کرد و آن را به نفع منطقه دانست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha