۰ نفر

رییس اتاق ایران؛

اعتقاد جدی به بخش خصوصی وجود ندارد

۶ شهریور ۱۴۰۰، ۱۲:۲۷
کد خبر: 557098
اعتقاد جدی به بخش خصوصی وجود ندارد

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در کشور اعتقاد جدی به بخش خصوصی وجود ندارد، گفت: ما معتقدیم که اصلاح اقتصاد کشور ممکن است ولی این اصلاح شروطی دارد و آن اینکه در بر پاشنه قبلی نچرخد.

به گزارش اقتصادآنلاین، غلامحسین شافعی اظهار داشت: مهم‌تر از انتخاب افرادی که آقای رییسی در کابینه خود معرفی کرده و رأی اعتماد گرفته‌اند، اصلاح ساختار اقتصادی در کشور است. اگر ساختار اقتصادی کشور اصلاح نشود، حتی افراد توانمند هم در آینده نمی‌توانند انتظارات اقتصادی را برآورده کنند. ما امیدواریم رییس‌جمهور در این حوزه هم اقدامی متفاوت از گذشته انجام دهد.

رییس پارلمان بخش خصوصی درباره وزرای اقتصادی دولت سیزدهم افزود: وزرایی که برای بخش اقتصادی کشور انتخاب‌شده، تیم خوبی هستند ولی موفقیت این‌ها زمانی می‌تواند کامل شود که هم‌زمان اصلاح ساختاری هم در دستور کار قرار گیرد در آن صورت است که هماهنگی و همدلی با هم سبب موفقیت افراد خواهد بود.

وی ادامه داد: همدلی و هماهنگی زمانی می‌تواند رخ دهد که هدف‌های اقتصادی مشخص شود. ما الان به‌اشتباه بعضی از ابزارهایی که برای رسیدن به هدف لازم هستند را هدف قرار داده‌ایم اما خود هدف مشخص نیست.

رییس اتاق بازرگانی ایران به نرخ مالیات و ارز اشاره کرد و گفت: مثلاً نرخ مالیات، نرخ ارز و غیره ابزاری برای توسعه اقتصادی و در خدمت اقتصاد هستند. این‌ها به ذات خود هدف نیستند. اما به‌اشتباه و خیلی وقت‌ها در کشور ما، سیاست‌گذاران فکر می‌کنند اگر نرخ مالیات پایین باشد، همه مشکلات حل می‌شود و وسیله جای هدف را می‌گیرد.

شافعی تأکید کرد: اهداف اقتصاد کشور باید مشخص باشد، ساختارها بر اساس هدف کلی تغییر کند و در نهایت آدم‌های توانمند و دانایی برای رساندن کشور به آن هدف انتخاب شوند. امیدواریم دولت سیزدهم که شروع کار کابینه آن با هفته دولت همراه شده، بتوانند برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور تلاش کنند.

وی ادامه داد: همه ما معتقد هستیم که شرایط کشور کاملاً استثنایی است؛ به لحاظ اقتصادی در شرایط خاصی قرار گرفته‌ایم. دولت با چالش‌های بزرگ روبروست. از طرفی شاید ما فرصت دیگری برای اقتصاد کشور نداشته باشیم. شاید این آخرین فرصت اقتصادی ما باشد. بخش خصوصی و مردم، دولت و حاکمیت برای نجات و توسعه اقتصاد کشور امکان آزمون و خطا ندارند و باید برای مناسب‌تر کردن شرایط اقتصاد کشور پای کار بیایند.

رییس اتاق بازرگانی ایران تأکید کرد: ما معتقد هستیم که اصلاح اقتصاد کشور ممکن است ولی این اصلاح شروطی دارد و آن اینکه در بر پاشنه قبلی نچرخد. باید اصلاح ساختاری انجام شود؛ دیوار اقتصادی فرسوده ترمیم شود و رنگ زدن مداوم فرسودگی، چاره کار نیست.

شافعی گفت: اتاق ایران چندین بسته پیشنهادی سیاستی به دولت سیزدهم ارائه کرده است. از زمان انتخابات تا به امروز، اتاق ایران نظرات کارشناسی و پژوهشی خود را در اختیار دولت قرار داده است. اما باید توجه کرد که نکته مغفول اقتصاد ایران این است که علی‌رغم همه حرف‌ها، اعتقاد جدی به بخش خصوصی وجود ندارد و این عامل تعیین‌کننده‌ای است که باعث شده نتوانیم به توفیق دست یابیم.

وی تصریح کرد: اقتصاد باید مردمی شود و فعالان اقتصادی نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کشور داشته باشند. الان برخلاف گفته‌ها، بخش خصوصی مورد مشورت نیست و اگر بر اساس رسالت و جایگاه اتاق ایران گزارشی تهیه می‌شود، متأسفانه در عمل به آن‌ها توجهی نمی‌شود.

شافعی معتقد است: اگر بخش خصوصی به‌عنوان مشاور امین مورد پذیرش قرار گیرد، خیلی از مشکلات اقتصادی حل خواهد شد. دولت بدون بخش خصوصی قادر به نجات اقتصاد کشور نخواهد بود. باید توجه کرد علی‌رغم همه اهانت‌هایی که در این مدت برای بخش خصوصی به وجود آمد، بخش خصوصی همچنان پای‌کار بود. اقتصاد کشور در این مدت از طریق صادرات غیرنفتی اداره شده و نیازهای اساسی کشور تأمین شد.

رییس اتاق ایران معتقد است: توفیق کشور ارتباط مستقیمی با اقتصاد و البته با جایگاه بخش خصوصی دارد. همه ارکان اقتصادی و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی باید همسو باهم باشد. از وزارت امور اقتصادی و دارایی، تا وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن کشاورزی ایران همه در خدمت اقتصاد باشند و باید این هماهنگی به‌طور کامل شکل بگیرد. نتیجه این هماهنگی رونق اقتصادی خواهد بود.