۰ نفر

رییس شورای شهر تهران؛

تجربه لغو طرح ترافیک موفق نبوده است

۵ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۵:۱۴
کد خبر: 523213
تجربه لغو طرح ترافیک موفق نبوده است

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شورای پنجم در بعد نظارتی و تقنینی عملکرد موفقی داشته، در خصوص لغو طرح ترافیک در پایتخت گفت: تجربه لغو طرح ترافیک، تجربه موفقی نبوده و باید ببینیم این بار لغو طرح ترافیک نتیجه بهتری می دهد یا نه .

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محسن هاشمی در حاشیه دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: فصل هفتم قانون اساسی در ۷ اصل به بیان اهمیت و ضرورت شوراها پرداخته و نکته اساسی در این ۷ فصل این است که مسائل صنفی و جاری شهرها و روستاها به صورتی از فعالیت های دولتی جدا شده  و مردم می توانند از شوراها احقاق حق کنند تا دولت مصون بماند از خیلی فعالیت های صنفی که باید پاسخگو ی آنها باشد.

وی افزود: ۲۳ وظیفه را به عهده شوراها گذاشتند ولی تاکنون بخش کمی از این وظایف تفویض شده و علتش این است که قانون هنوز وزارتخانه ها  و دولت را مسئول می داند و از سوی این نهادها نیز  فرض بر این است که اگر این وظایف را تفویض کنند هم باید جوابگو باشند و هم اختیاری نخواهند داشت؛ لذا در اینجا وضعیت ضد و نقیضی وجود دارد که امیدواریم در بازنگری قوانین شوراها این موضوع حل شود تا شوراها به حقشان برسند.

وی با اشاره به اینکه آخرین سال شورای پنجم را می گذرانیم ادامه داد: ما در شورای پنجم توانستیم در بعد شفافیت به ویژه وجه شفافیت آرا و علنی بودن کلیه جلسات موفق باشیم، در بعد حفظ باغات و فضای سبز، توقف  شهر فروشی، حمل و نقل عمومی،  بافت فرسوده و موارد مختلف نیز توانستیم موفق باشیم.

رییس شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی درباره نمره شورای شهر تهران گفت:  من همان نمره ۱۵ که اعلام کرده بودم را می دهم چرا که ما در استفاده از حمایت دولت و بودجه های دولت به ویژه در بخش حمل و نقل عمومی و بافت فرسوده البته در سایه  مسائل مربوط به بحران اقتصادی و رکود ساخت و ساز  و کرونا نتوانستیم موفقیت های چندانی به دست آوریم. البته در بعد حمل و نقل عمومی افتتاح های خوبی داشتیم ولی در تجهیز ناوگان متحرک نتوانستیم موفق عمل کنیم، اما در امور تقنینی، شورا موفق عمل کرد.

وی افزود: البته می دانید وظایف شورا نباید با شهرداری مخلوط شود چرا که اصولا تبلور فعالیت شورا را در شهرداری می بینند و وقتی شهرداری در برخی زمینه ها موفق نبوده فکر می کنند شورا موفق نبوده در صورتی که شورا وظایف اش نظارتی و تقنینی است که سعی کردیم در این زمینه شفاف و به موقع عمل کنیم.

محسن هاشمی در خصوص لغو طرح ترافیک گفت: لغو طرح ترافیک  یکبار سابقه داشت که در آن روزها احساس شد ترافیک در شهر خیلی زیاد شده و شلوغی هم افزایش پیدا کرده چرا که مردم امکان حضورشان با خودرو را پیدا می کنند. بخش عمده ای از مردم نمی خواهند از حمل و نقل عمومی استفاده کنند لذا از خانه هایشان بیرون نمی آیند اما وقتی اجازه داده می شود از خودروهایشان به صورت تک سرنشین استفاده کنند در نتیجه تحریک می شوند که بیایند و در مقصد فعالیت هایشان را دنبال کنند؛ لذا تردد در شهر بیشتر می شود.تجربه لغو طرح ترافیک، تجربه موفقی نبوده و باید ببینیم این بار لغو طرح ترافیک نتیجه بهتری می دهد یا نه؟