دولت کره اراده مستقلی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ندارد/ تامین ارز بدون نیاز به منابع مسدودی انجام می‌شود

همتی با انتشار یادداشتی به عدم آزادسازی منابع ایران در کره جنوبی واکنش نشان داد.

به گزارش اقتصادآنلاین، همتی، رییس کل بانک مرکزی در اینستاگرام نوشت: امروز در خبرها آمده بود که وزیر خارجه آمریکا گفته است تا ایران به توافق هسته ای بازنگردد، منابع ایران در کره را آزاد نمی کنیم. در این خصوص چند نکته قابل ذکر است.

از اول هم مشخص بود دولت کره اراده مستقلی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ندارد. درخواست مذاکره ازطرف سفیر کره وتوافق برای پرداخت منابع ایران هم توسط خود کره ای ها انجام شد و من در جلسه، از این که اجازه لازم را از آمریکایی ها گرفتن یا نه از ایشان سؤال کردم.

بانک مرکزی، برنامه خود را برای تأمین نیازهای ارزی کشور، بدون توجه به منابع مسدود شده خود در کره جنوبی و سایر کشورها تنظیم کرده است. لذا تأمین ارز کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی توسط منابع درجریان بانک مرکزی وتأمین ارز سایر کالاهای ضروری و نیز مواد اولیه واحدهای تولیدی از طریق منابع صادرات غیر نفتی در سامانه نیما و نیز واردات در مقابل صادرات به صورت روان درجریان است. 

از اول سال تا کنون، بانک مرکزی ۱۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی و دارو و تجهیزات پزشکی تأمین کرده است و ۲۴ میلیارد دلار ارز صادرات ( غیر نفت خام) نیز از روشهای مختلف درخدمت واردات کشور قرار گرفته است. از اول بهمن ماه تا کنون ۳ / ۳ میلیارد دلار صرفا در سامانه نیما تأمین ارز شده است و این علاوه بر تأمین ارز خود بانک مرکزی و رقم قابل توجه واردات در مقابل صادرات در این مدت بوده است. فقط در روز گذشته عرضه در نیما ۶ برابر معاملات بود. میانگین نرخ معاملات دیروز نیز۲۲۵۰۰ تومان برای هردلار بود.