۰ نفر
توقف رشد پول در کشور

رییس کل بانک مرکزی گفت: آمار اخیر بانک مرکزی نشان می دهد که رشد حجم اسکناس و سپرده‌های دیداری متوقف شده است. هزار هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در هشت ماه اول سال پرداخت شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صداوسیما،  عبدالناصر همتی در حاشیه نشست با مدیران عامل شبکه بانکی افزود: پایه پولی کشور در ۹ ماه ابتدایی سال جاری تنها ۱۵ درصد رشد داشت که این امر، ناشی از مقاومت بانک مرکزی بود که برغم فشار‌های بی سابقه‌ای که به این بانک بخاطر مشکلات اقتصادی خاص و شرایط کرونایی کشور وارد شد.

همتی گفت: اگر بانک مرکزی بتواند مستقل و براساس نظرات کارشناسی خود در مورد متغیر‌های پولی تصمیم بگیرد، می‌تواند در کنترل تورم، راحت‌تر عمل کند.

وی افزود: همه کشور‌های موفق در زمینه مهار تورم، اساس سیاست‌ها و ساز و کار‌های خود را استقلال بانک مرکزی قرار داده‌اند و در کشورما نیز استقلال بیشتر بانک مرکزی، الزام اصلی در کنترل تورم است.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین درخصوص خرید واکسن کرونا از کشور‌های خارجی گفت: در این باره وارد بحث‌های فنی و تخصصی نمی‌شویم و تابع فرمایشات مقام معظم رهبری هستیم.

همتی با اشاره به تلاش این بانک برای تامین پیش پرداخت خرید واکسن افزود: بطورکلی در ارتباط با خرید واکسن، این بانک، تابع سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و بدون سفارش این وزارتخانه اقدامی برای خرید واکسن نمی‌کند.

همتی گفت: آنچه پیشتر در خصوص پیش پرداخت خرید واکسن کرونا انجام شد نیز براساس قرارداد وزارت بهداشت با سازمان بهداشت جهانی برای خرید از سازوکار کواکس بود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: این پیش پرداخت را با زحمات بسیار و برغم موانع ایذایی که آمریکا ایجاد کرده بود، با همکاری چند بانک به سازمان بهداشت جهانی رساندیم.

همتی گفت: اینکه چه واکسنی باید به کشور وارد شود را وزارت بهداشت تعیین می‌کند و بانک مرکزی وارد موضوعات فنی و تخصصی نمی‌شود، بلکه فقط نقش پشتیبانی مالی را انجام می‌دهد، اما در این خصوص تابع فرمایشات مقام معظم رهبری هستیم.

حساب‌های اجاره‌ای به زودی مسدود می‌شوند

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با افزایش نظارت شبکه بانکی، تعداد حساب‌های اجاره‌ای در حال کاهش است.

عبدالناصر همتی در حاشیه نشست مدیران عامل بانک‌ها افزود: با همکاری شبکه بانکی، کنترل حساب‌های اجاره‌ای، در دستور بانک مرکزی قرار گرفته است.

همتی گفت:گزارش امروز معاونت فناوری اطلاعات بانک مرکزی حاکی از روند کاهشی حساب‌های اجاره‌ای بانکی است و خیلی از بانک‌ها اصولی را که قبلا رعایت نمی‌شد، اکنون بصورت جدی رعایت می‌کنند.

رئیس کل بانک مرکزی از لزوم اتصال سامانه‌های بانکی به سامانه نظارتی بانک مرکزی خبر داد و افزود: بانک مرکزی بر سامانه‌ها و تراکنش‌ها نظارت جدی دارد بطوریکه به سمتی پیش می‌رود که دیگر در تراکنش‌ها چنین تخلفاتی وجود نداشته باشد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با تشکر از رئیس قوه قضائیه در خصوص تاکید بر مراعات واحد‌های تولیدی گفت: شبکه بانکی در این خصوص، اقدامات جدی انجام داده است.

وی افزود: در هشت ماه نخست امسال، شبکه بانکی بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که از میزان, ۳۰ درصد مربوط به بخش صنعت بوده.

همتی گفت: در کل، ۶۰ درصد تسهیلات پرداختی، یعنی بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان، برای تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: از بانک‌ها خواستیم در محاسبات سود، مراعات تولید‌کننده و وام گیرنده را بکنند,، اما باید به این نکته توجه کرد که بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، برخی نرخ‌ها مبادله‌ای است و مشخص است که بانک مرکزی چه نرخی را ابلاغ کرده است.

وی گفت: برخی تسهیلات هم مشارکتی و بصورت علی‌الحساب است که سود، براساس محاسبات موجود در قرارداد اخذ می‌شود و این‌ها مواردی است که موضوع را پیچیده می‌کند، از این رو بانک مرکزی برای رعایت نکات مد نظر رئیس قوه قضائیه نظارت را بیشتر می‌کند.

همتی همچنین از توقف رشد حجم پول خبر داد و گفت: آمار اخیر بانک مرکزی نشان می‌دهد رشد پول و حجم اسکناس و مسکوک بعلاوه سپرده‌های دیداری متوقف شده و نسبت به ۱۲ ماه منتهی به آبان، ۱۰ درصد کاهش داشته است که این امر نوید کاهش تورم را می‌دهد.

وی افزود: از مدیران عامل بانک مرکزی خواستیم که بخشنامه کنترل ترازنامه را رعایت کنند که بر اساس آن، از اول دی‌ماه بانک‌های تجاری ماهانه دو درصد و بانک‌های تخصصی ۲/۵ درصد، باید رشد ترازنامه داشته باشند.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی با مجموعه اقداماتی که آغاز شده نقدینگی در حال کنترل است و در مجموع، این اقدامات به مهار تورم منجرخواهد شد.