۰ نفر
دلیل گرفتار شدن ۱۰۰نفر در توچال چیست؟

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درخصوص اخبار منتشر شده درباره گرفتارشدن تعداد زیادی از افراد در توچال توضیحاتی داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، درباره خاموشی تله کابین توچال، اظهار کرد: بسیاری از شهروندان در روز‌های پایانی هفته خصوصا در روز‌های زمستانی برای لذت از فضای طبیعت به کوه مراجعه می‌کنند و در این ساعات عصرگاهی همه این عزیزان قصد بازگشت دارند و تله کابین توچال هم موقعیتی دارد که همه کوهنوردان از مسیر‌های دیگر از جمله دربند و دارآباد از تله کابین توچال به سمت بالای کوه حرکت می‌کنند و متاسفانه تعداد زیادی از کوهنوردان قصد دارند در یک زمان کم از تله کابین استفاده کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اظهار کرد: بر اساس توصیه‌نامه‌هایی که تله کابین توچال ارائه داده بود، هر زمانی که شدت باد از یک حد خاصی بالاتر می‌رود، مسئولان تله کابین در راستای حفاظت از جان ورزشکاران و کوهنوردانی که در ارتفاعات هستند و جلوگیری از آسیب دیدگی آنان در جابجایی، تله کابین را برای مدتی متوقف می‌کنند و به محض اینکه سرعت باد پایین‌تر می‌آید و اجازه تردد افراد صادر می‌شود، تله‌کابین را فعال می‌کنند.

ملکی تصریح کرد: عصر امروز در یک مقطعی، به علت اینکه سرعت باد شدت گرفته بود و مسئولان تله کابین نگران بودند تا اتفاقی برای یکی از شهروندان نیفتد، در یک زمان مشخص تله کابین را خاموش کردند و وقتی تله کابین پایین آمد حدود صد نفر بدون تلفات خاصی به ایستگاه‌های پایین منتقل شدند.

وی افزود: خاموش شدن تله کابین همیشگی بوده است و در راستای شیوه نامه‌های تعریف شده این کار انجام شد، خاموش شدن تله کابین به دلیل نقص فنی نبوده است و با توجه به تعریفاتی که وجود دارد، دستگاه با بالا رفتن شدت باد خاموش می‌شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: خوشبختانه بدون این که حادثه‌ای رخ دهد نفرات به پایین منتقل شدند و البته نکته مهم این است که امروز روز پرکاری برای فعالان آتش نشانی در کمپ آتش نشانی بود.

ملکی گفت: چند سالی است که آتش نشانی تهران در روز‌های آخر هفته، دو ایستگاه در تله کابین و ارتفاعات دارآباد دارد تا همزمان با بروز حادثه‌ای وارد کار شوند البته دو، سه ایستگاه هم در پایین ارتفاعات دارآباد وجود دارد که پشتیبانی این کمپ‌ها را هم انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: من تقاضا می‌کنم از شهروندان با توجه به شدت باد که تردد را مختل و معضل می‌کند، در ارتفاعات بالا نروند و برنامه ریزی داشته باشند تا زمانی که هوا خوب است، به پایین برگردند و حتما همراه خود تجهیزات گرم مانند لباس گرم و... داشته باشند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران خاطرنشان کرد: امروز آتش نشانان کوهستان در چند نوبت به مناطقی برای کمک رسانی به تیم‌های امداد اعزام  و موفق شدند که چند نفر را از ارتفاعات پایین آورند.

۰ نفر