۰ نفر

هشدار درباره خوددرمانی هنگام شیوع کرونا

۲۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۴:۲۸
کد خبر: 425450
هشدار درباره خوددرمانی هنگام شیوع کرونا

متخصص بیماری‌‌های عفونی با بیان "ابتلا به ویروس کرونا باعث ایجاد آنتی‌‌بادی در بدن می‌‌شود" گفت: با گذشت زمان شدت بیماری در جامعه کاهش می‌‌یابد؛ افراد برای پیشگیری و درمان کرونا به‌هیچ‌‌وجه از درمان‌‌های خانگی و داروهای کورتونی و مسکن استفاده نکنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، داوود ثنایی در پاسخ به این سؤال که "آیا ابتلا به ویروس کرونا باعث ایجاد آنتی‌‌بادی در بدن می‌‌شود؟" اظهار کرد: ابتلا به ویروس کرونا به‌مدت یک‌‌سال ایمنی در بدن ایجاد می‌کند؛ فقط در برخی مقالات آمده است که فرد مبتلا به کووید19 در ژاپن، پس از ابتلا و بهبودی، دوباره به این بیماری مبتلا می‌‌شود.

وی افزود: با گذشت زمان، herd immunity ایجاد می‌‌شود؛ یعنی جامعه به یک سطح از ایمنی در مقابل بیماری دست می‌‌یابد و آنتی‌‌بادی‌‌هایی در بدن افراد ایجاد می‌‌شود و اگرچه سال بعد اگر فردی برای اولین بار مبتلا به این بیماری شود در مقابل آن آنتی‌‌بادی ندارد اما شدت بیماری در جامعه کاهش می‌‌یابد.

ثنایی با بیان اینکه بیماران بهبودیافته پس از بهبودی دچار عوارض ریوی نخواهند شد، خاطرنشان کرد: اگر بیمار کاملاً بهبود یابد هیچ منشأ خاصی در بدن بیمار باقی نمی‌‌ماند، فقط در برخی افراد که به آلرژی یا مشکلات ریوی مبتلا هستند، ممکن است دچار افزایش علائم حساسیت در این بیماران شود.

وی "درخانه‌ماندن" را مؤثرترین راه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا عنوان و تصریح کرد: بهترین راه پیشگیری از کرونا به‌‌خصوص برای افرادی که دچار مشکلات آسم و بیماری‌‌های زمینه‌‌ای هستند این است که در خانه بمانند و اصول اولیه بهداشتی را رعایت و از خوددرمانی جداً پرهیز کنند.

وی با تأکید بر پرهیز از خوددرمانی متذکر شد: باید از مصرف خودسرانه داروها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا به‌شدت پرهیز شود و همچنین در صورت ابتلا به کووید19 باید از درمان‌‌های خانگی و دارویی به‌شدت خودداری شود، همچنین در صورت داشتن علائم و درد، از مصرف کورتن‌‌ها و مسکن‌‌ها به‌‌طور جدی پرهیز شود.