۰ نفر

قائم مقام معاونت شهرسازی شهرداری تهران در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

۳۰درصد درآمد ناخالص ملی از تهران به دست می‌آید/ مدیریت باید از سطح ملی به محلی تغییر پیدا کند

۲۱ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۳۴
کد خبر: 257886
۳۰درصد درآمد ناخالص ملی از تهران به دست می‌آید/ مدیریت باید از سطح ملی به محلی تغییر پیدا کند

به گفته قائم مقام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ۲۸درصد جمعیت کل کشور در پایتخت زندگی می‌کنند و ۳۰درصد درآمد ناخالص ملی از این محل به دست می‌آید.

اقتصاد آنلاین - فائزه مومنی؛ تورج فرهادی با اشاره به مشکلات تهران به عنوان پایتخت به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: محدوده تهران 617کیلومتر است، حریم شهر تهران هزار و 270 کیلومتر مربع و حریم پایتخت 6 هزار کیلومتر است.  استان البرز که قبلا جزئی از تهران بوده به همراه استان تهران حدود 16 هزار کیلومتر مربع  و کل کشور یک میلیون و 647 هزار کیلومتر مربع است.  

وی ادامه داد: 27تا 28 درصد جمعیت کل کشور در کمتر از یک درصد سرزمین ما زندگی می‌کنند حدود  30 درصد درآمد ناخالص ملی از این شهر حاصل می‌شود و حدود  50 درصد بودجه عمرانی در این شهر هزینه می‌شود و تمام تمرکز  موضوعات سیاسی و اقتصادی هم متاسفانه در اینجاست.

فرهادی تاکید کرد: تهران ضمن اینکه بزرگ شهرهای ایران است اما دچار بزرگ‌سری شده و افزایش جمعیت ناشی از مهاجرت اگر مدیریت نشود هزینه سنگینی برای کشور و مردم دارد. رشد جمعیت در مقاطعی بیش از 4برابر بوده و حالا بیش از 2برابر است. مدیریت این شهر بسیار کار مهمی و کم‌تر از اداره کل کشور نیست.

او اضافه کرد: از کل اعتبارات بودجه‌ای کشور فقط 40هزارتای آن عمرانی بوده و مابقی صرف هزینه‌های جاری می‌شود. وقتی پروژه‌های عمرانی کم باشد کشور ارزش افزوده‌ای تولید نمی‌کند چون کارآفرینی زیادی نداریم، ارزش پول پایین می‌آید، تولید هم نداریم و اقتصادمان روز به روز افت می‌کند.

فرهادی با بیان اینکه اکثر این موضوعات در تهران اتفاق می‌افتد، ادامه داد: این عدد و رقم‌ها کمی نگران کننده است ولی در بدترین حالت به نظر من تاریخ ایران نشان داده اوضاع از این بدتر هم داشتیم اما مدیریت شده و کشور به بهبود رسیده فقط همت و اراده ملی می خواهد. باید کمی از خود خواهی‌مان کم کنیم متاسفانه وقتی باید تقسیم وظیفه کنیم حاضر نیستیم حتی یک حبه قند بدهیم.

او اضافه کرد: اگر می خواهیم اتفاقی بیفتد دولت باید خودش را سبک‌تر کند و  مدیریت ملی را از سطح مدیریت محلی جدا و شهر را به مدیریتی یکپارچه تحویل دهد. وقتی پلاسکو خراب می‌شود همه می‌دانند مدیریت و پارلمان شهر باید پاسخگو باشد اگر در روستایی دور افتاده 4 دانش آموز می‌سوزند باید محل پاسخگو باشند نه رئیس جمهور. همه سختی‌ها را به جان می‌خریم چون نمی‌خواهیم تقسیم کار کنیم و با هم کنار بیاییم.

فرهادی اظهار کرد: وقتی جایی این موضوعات را  مطرح می‌کنید فکر می‌کنند حرف سیاسی می‌زنید در صورتی که اظهار نظر کارشناسی است و همه کشورهای دنیا با این روش موفق شده اند. چه اصرار داریم همه مسئولیت را قبول کنیم؟