۰ نفر

مانعی برای جلوگیری از افزایش تولید نفت شیل؛

زنگنه: اوپک باید قیمت نفت را حدود ۶۰دلار در هر بشکه نگه دارد/ توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک در خطر است

۲۱ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۲۸
کد خبر: 257814
زنگنه: اوپک باید قیمت نفت را حدود ۶۰دلار در هر بشکه نگه دارد/ توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک در خطر است

وزیر نفت گفت: ایران می خواهد اوپک قیمت های نفت را حدود ۶۰ دلار در هر بشکه نگه دارد تا مانع افزایش چشمگیر تولید نفت شیل آمریکا شود.

بیژن زنگنه عصر دیروز به وال استریت ژورنال گفت: اگر سطح قیمت ها به حدود 70 دلار در هر بشکه برسد، موجب افزایش هر چه بیشتر نفت شیل آمریکا می شود.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که از سال 2017 با هدف خارج کردن شرکت های نفتی آمریکا از بازار و جلوگیری از کاهش قیمت های نفت با برخی کشورهای غیراوپک متحد شد، اکنون به نوشته این نشریه آمریکایی، خود در حال تقسیم به دو گروه است.

در یک طرف عربستان قرار دارد که می خواهد قیمت های نفت 70 دلار یا بیشتر باشد و در طرف دیگر ایران است که خواهان قیمت 60 دلار در هر بشکه است.

نشریه یاد شده نوشت؛ این تقسیم ناشی از دیدگاه های متفاوت در مورد این است که آیا قیمت 70 دلار در هر بشکه موجب افزایش چشمگیر تولید شرکت های نفت شیل که می تواند سقوط قیمت های نفت را در پی داشته باشد، می شود؟

وال استریت ژورنال اضافه کرد، توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که به بهبود وضع بازار نفت و ایجاد تعادل در آن کمک کرد، در خطر است. تولیدکنندگان نفت شیل از تولیدکنندگان اوپک زرنگ تر هستند و از فناوری هایی استفاده می کنند که بسته به قیمت نفت به آنها اجازه افزایش یا کاهش تولید را می دهد.اوپک توانایی شرکت های تولید کننده نفت شیل برای ایجاد آشفتگی در بازار نفت را کاهش داد و روسیه که بزرگ ترین تولیدکننده نفت در جهان است را به عنوان یک موج شکن با خود همراه کرد.

روسیه و 9 تولید کننده دیگر نیز در اواخر سال 2016 به توافق کاهش تولید اوپک پیوستند. بر اساس این توافق، کشورهای امضاکننده متعهد شدند در مجموع از سطح تولید 1.8 میلیون بشکه در روز بکاهند که این میزان، حدود 2 درصد کل تولید نفت در جهان است. این توافق تا پایان سال 2018 معتبر است.

«خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان ژانویه (دی-بهمن) گذشته در نشست مجمع جهانی اقتصاد که در داووس سوئیس برگزار شد، گفت: من نگران این هستم که نفت شیل بیاید و ما را از بین ببرد.

وی یک ماه بعد گفت: اوپک در سال 2018 به توافق کاهش تولید نفت پایبند خواهد بود، حتی اگر این توافق موجب پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه نفت شود، اظهار نظری که موجب افزایش قیمت های نفت شد.

به نوشته وال استریت ژورنال، فالح هرگز به طور عمومی اعلام نکرده است که خواهان قیمت 70 دلار در هر بشکه است. مقامات عربستان به طور خصوصی می گویند که خواهان چنین قیمتی برای تامین مخارج اهداف اقتصادی و نظامی «محمد بن سلمان» ولیعهد و حمایت از عرضه عمومی اولیه سهام شرکت نفتی آرامکو این کشور هستند.

واکنش تولیدکنندگان نفت شیل به قیمت 70 دلار در هر بشکه نفت، وقتی قیمت نفت برنت ژانویه گذشته از این سطح گذشت، یک نقطه کانونی بود، نقطه ای که عزم آنها را برای رویارویی با احتمال افزایش سطح قیمت ها جزم کرد.

تولید شرکت های نفت شیل آمریکا از وقتی که توافق کاهش تولید نفت در اواخر سال 2016 امضا و موجب افزایش قیمت های نفت شد، به طور بی سابقه ای افزایش یافته است. تولید روزانه نفت در آمریکا که یک سال پیش کمتر از 9 میلیون بشکه در روز بود، اکنون در حال عبور از سطح 10 میلیون بشکه در روز است و بزودی این کشور عنوان بزرگ ترین تولید کننده نفت در جهان را از آن خود خواهد کرد.

اگر میانگین قیمت های نفت سال آینده میلادی 70 دلار در هر بشکه باشد، تولید نفت آمریکا 600 هزار بشکه در روز در مقایسه با وقتی که این قیمت 60 دلار در هر بشکه باشد، بیشتر خواهد بود.

آژانس بین المللی انرژی این هفته اعلام کرد: تولید نفت شیل تاکنون خیلی افزایش پیدا کرده و تقاضای نفت اوپک تا پایان سال 2020 کمتر از تولید فعلی آن خواهد بود.

این امر می تواند اوپک را وادار به ادامه توافق کاهش تولید نفت برای مدت طولانی تری کند، طولانی تر از آنچه اغلب اعضای این سازمان پیش بینی می کنند.

مقامات اوپک می گویند، نگرانی در مورد تولید نفت شیل ممکن است محور مذاکرات نشست بعدی این سازمان که قرار است در ماه ژوئن (خرداد-تیر) در وین برگزار شود، باشد.

زنگنه اظهار کرد: ایران بر افزایش تولید خود تاکید خواهد کرد.

وال استریت ژورنال نوشت، این افزایش تولید به طور بالقوه می تواند سبب کاهش قیمت های نفت شود، ایران حدود 3.8 میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند و می تواند حدود 100 هزار بشکه در روز به این میزان بیافزاید.

به گفته وزیر نفت کشورمان، اوپک در ماه ژوئن ممکن است با شروع لغو تدریجی محدودیت تولید نفت در سال 2019 موافقت کند.

مقامات عربستان نیز بر این امر تاکید کرده اند.

وزیر نفت کشورمان همچنین در مورد تلاش های قبلی اوپک برای رقابت با نفت شیل ابراز تردید کرد و گفت: کنفرانس انرژی که دوشنبه گذشته در هوستون آمریکا میان مقامات اوپک و مدیران شرکت های نفت شیل آمریکا برگزار شد، لازم نبود زیرا شرکت های یاد شده نمی توانند در مورد تولید به یک توافق جامع برسند.