کد خبر 501727

آسیب سنگین به خطوط هوایی جهان؛

کرونا نصف خلبان‌های دنیا را از کار بیکار کرد

نظرسنجی از حدود ۲۶۰۰ خلبان نشان می‌دهد تنها ۴۳ درصد از آنها کاری را که برای آن آموزش دیده‌اند انجام می‌دهند. تعداد زیادی از خلبان‌ها احساس ناامنی شغلی می‌کنند و بسیاری به دنبال شغل‌های جدید هستند.

به گزارش رویترز، سقوط تقاضا برای سفرهای هوایی طی همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده بیش از نیمی از خلبان‌های دنیا بیکار شوند. آنهایی هم که هنوز پرواز می‌کنند، حس می‌کنند مانند گذشته مورد احترام کارفرمایان خود نیستند.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، نظرسنجی از حدود 2600 خلبان نشان می‌دهد تنها 43 درصد از آنها کاری را که برای آن آموزش دیده‌اند انجام می‌دهند. 30 درصد بیکار شده و 17 درصد به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند. 10 درصد از این خلبان‌ها هم نقشی غیر از پرواز کردن بر عهده گرفته‌اند.

 شرایط کار بسیاری از خلبانهایی که هنوز پرواز می‌کنند، وخیم‌تر شده است. برای مثال، شرکت هواپیمایی کاتای پسیفیک هنگ کنگ 58 درصد دستمزد خلبان‌های خود را پایین آورده است و شرکت‌های هواپیمایی ترکیش ایرویز و سنگاپور ایرلاینز حقوق خلبان‌ها را موقتا کاهش داده‌اند.

 تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر اشتغال خلبان‌ها کاملا واضح است. تعداد زیادی از آنها احساس ناامنی شغلی می‌کنند و بسیاری به دنبال شغل‌های جدید هستند.

84 درصد از خلبان‌های بیکاری که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، دلیل این شرایط را همه‌گیری ویروس کرونا می‌دانند. قبل از بحران کرونا کمبود خلبان در سراسر دنیا وجود داشت که باعث افزایش تقاضا و بالا رفتن حقوق و مزایای آنها شده بود.

 40 درصد از این خلبان‌ها اعلام کردند سلامت روانی آنها تحت تاثیر همه‌گیری کرونا قرار گرفته چون آمار ابتلا در میان خلبان‌های جوان‌تر بالا رفته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر