کد خبر 554220

افزایش قیمت گندم در بازارهای جهانی

امروز قیمت گندم در بازارهای جهانی بیش از ۹ دلار افزایش یافت تا یکبار دیگر مسئولان به اهمیت تولید این محصول استراتژیک بیشتر واقف باشند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، امروز دربازارهای جهانی قیمت انواع محصولات اساسی از گندم گرفته تا دانه‌های روغنی و خوراک دام که ایران وابستگی شدیدی هم به واردات آنها دارد، افزایش یافت تا یکبار دیگر مسئولان به اهمیت تولید اینگونه محصولات بیشتر واقف باشند.

بر اساس گفته مسئولان کل خرید تضمینی گندم امسال تنها 5 میلیون تن است و آنطور که قائم‌مقام بنیاد علمی گندم‌کارن می‌گوید حداقل 5 میلیون تن دیگر باید واردات شود تا نیاز کشور تأمین گردد.

علاوه بر آن بیش از 70 درصد نیاز به خوراک دام و طیور وابسته  به واردات است که کمبود و گرانی آن در داخل طی یکی دو سال اخیر بازار محصولات پروتئینی را که قیمت آن 70 درصد وابسته به این محصولات است آشفته کرده است. به طوری که علیرغم تولید کافی هم قیمت‌ها افزایش می‌یافت.

ایران در تأمین دانه‌های روغنی هم حدود 90 درصد وابسته به واردات است و طی دهه‌های مختلف نتوانستند حداقل وابستگی به واردات را کاهش دهند.

گزارش بلومبرگ حاکی است که امروز هر بوشل گندم در لحظه انتشار خبر 9.25 دلار در هر بوشل افزایش یافت. قیمت دانه‌های روغنی هم افزایش قابل توجهی داشت به طوری که سویای روغنی 4.25 دلار رشد کرد. در سایر محصولات اساسی هم شکر حدود یک دلار رشد داشت.

به گفته مسئولان داخل، هزینه واردات گندم دو برابر آنچه که از کشاورزان داخل خریداری می‌کنند است. نرخ خرید تضمینی گندم امسال کیلویی 5 هزار تومان بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر