کد خبر 480667

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت؛

نرخ بازار شکر از سال گذشته با نیمایی شدن تعدیل شد

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت، با بیان اینکه تغییر ارز شکر از گروه یک به گروه دو کالایی از حدود یک سال پیش انجام شده است و حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی موضوع جدیدی نیست و ذخایر شکر کافی است، گفت: نرخ بازار شکر از سال گذشته با نیمایی شدن تعدیل و تثبیت شده است و اینکه در شرایط کنونی اطلاعاتی منتشر شده که در روزهای اخیر تغییر اولویت ارزی انجام شده، صحت ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، صدیف بیک زاده اظهار کرد: از آبان ماه ۱۳۹۸ در راستای تامین حداکثری شکر مورد نیاز داخل کشور و برای فراهم شدن بیشتر زمینه تامین شکر از محل واردات، گروه ارزی این کالا تغییر پیدا کرد، این تغییر اولویت ارزی به نفع تولید داخلی شکر نیز بود. همزمان با تغییر اولویت ارزی حقوق ورودی شکر به حداقل ممکن یعنی ۵ درصد کاهش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه ثبت سفارش ها با همان ارز نیمایی انجام شده است، گفت: ارز مورد نیاز شکر از محل واردات به اندازه کافی تامین شده است و حتی از برنامه جلوتر هستیم.

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت با یادآوری اینکه شکر به عنوان یک کالای استراتژیک دارای ذخایر راهبردی است، اظهار کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان مسئول و متولی ذخایر راهبردی در کشور به اندازه کافی ذخایر شکر دارد.

بیک زاده با بیان اینکه این فرآیند تامین شکر از محل واردات طبق برنامه ستاد تنظیم بازار پیش می رود، اضافه کرد: بخش مهمی از نیاز داخلی شکر از محل تولید داخل و اختلاف میان شکر مورد نیاز داخل و تولید داخل از طریق واردات تامین می شود.

بیک زاده گفت: نرخ بازار شکر از سال گذشته با نیمایی شدن تعدیل و تثبیت شده است و اینکه در شرایط کنونی اطلاعاتی منتشر شده که در روزهای اخیر تغییر اولویت ارزی انجام شده، صحت ندارد و این موضوع از سال گذشته اجرایی شده است.

براساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار  با توجه به تغییر اولویت ارزی شکر که بهمن ماه سال گذشته اجرایی شده، از این به بعد قیمت گذاری شکر تولید داخل توسط انجمن ذیربط و براساس ضوابط قیمت گذاری سازمان حمایت صورت می‌گیرد. اما برخی رسانه ها عنوان کرده اند که تغییر گروه کالایی شکر به تازگی اتفاق افتاده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر