کد خبر 237073

در حاشیه افتتاح نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی؛

جهانگیری: انحصار فناوری آهن اسفنجی از اختیار آمریکا خارج شد/ خوزستان امروز مرکز صنعت انرژی کشاورزی و آب ایران است

معاون اول رییس جمهوری گفت: فناوری آهن اسفنجی تا مدت‌ها در اختیار آمریکا بود اما امروز مهندسان ایرانی به توان طراحی و مهندسی این طرح و تولید بیشتر عمده تجهیزات آن دست یافته اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، «اسحاق جهانگیری» عصر دوشنبه در آیین گشایش رسمی نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی با فناوری ایرانی «پرد» در شرکت فولاد شادگان افزود: این توانمندی در تحریم‌ها کسب شد که افتخاری بزرگ و ملی محسوب می‌شود. یکی از مهمترین دستاوردهای کسب شده در صنعت فولاد، بهینه سازی فرایند تولید به روش پرد است با تکیه بر اصول علمی و تجربیات متخصصان ایرانی بومی سازی شده است.

جهانگیری یادآوری کرد: امروز برخی عادت کرده اند توانمندی‌های کشور را کم جلوه دهند اما نباید در مقابل آنان دلسرد شد.

وی اضافه کرد: کشور توان بالایی دارد و حرکت عظیمی برای توسعه آغاز شده است.

** خوزستان؛ قلب تپنده ایران

معاون اول رییس جمهوری خوزستان را قلب تپنده ایران معرفی کرد که دژ مستحکم کشور در زمان جنگ بود و امروز مرکز صنعت انرژی کشاورزی و آب ایران است و باید به مسائل آن به صورت جدی پرداخته شود.

به گفته وی، امروز برخی مناطق استان خوزستان از محرومیت بیشتری رنج می برد و ابراز امیدواری کرد با تخصیص اعتبارات مناسب نسبت به رفع محدودیت ها در این استان اقدام شود.

وی ابراز امیدواری کرد با توسعه روزافزون فولاد شادگان شاهد عرضه محصولات آن به سراسر جهان باشیم و به مرکز مهم صنعتی کشور تبدیل شود.

طرح فولاد شادگان به عنوان یکی از هشت طرح مطالعات جامع فولاد کشور برای توسعه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در منطقه محروم شادگان است.

مکانیابی این طرح در زمینی به مساحت 256 هکتار و در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شادگان در سال 1382 مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

این طرح به عنوان یکی از پیش‌نیازهای برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه اقتصادی با نگاه به افق 1404 تصویب شد و در سال 1385 کلنگ زنی و اجرای آن بر عهده شرکت ملی فولاد ایران محول شد.

طرح فولاد شادگان از نظر موقعیت جغرافیایی، نزدیکی به اسکله اختصاصی شرکت فولاد خوزستان در بندر امام خمینی (ره) و حمل و نقل آسان مزیت های ویژه ای دارد.

به استناد مصوبه هیات وزیران در سال 1392 سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تصمیم گرفت 65 درصد سهام این طرح را به شرکت فولاد خوزستان واگذار و بقیه آن را نگه دارد.

این طرح چهاردهم مردادماه سال 1393 با نام شرکت صنعت سهامی خاص فولاد شادگان در اداره ثبت شرکت های شهرستان شادگان به ثبت رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری