کد خبر 469424
  • صفحه اصلی
  • ورزشی
  • حفظ نشاط جامعه در گروی توجه به ورزش و گردشگری است/ باید از محیط زیست به خوبی حفاظت کنیم
رییس جمهور در مراسم افتتاح طرح‌های ورزشی و گردشگری:

حفظ نشاط جامعه در گروی توجه به ورزش و گردشگری است/ باید از محیط زیست به خوبی حفاظت کنیم

رئیس جمهور ورزش و گردشگری را دو پایه مهم در تقویت نشاط و سلامت جامعه و بسیار حائز اهمیت برشمرد و تاکید کرد که باید از میراث فرهنگی هزاران ساله کشور نه تنها به خوبی حفاظت کنیم بلکه باید با معرفی بیشتر آن، این فرصت برای جهانیان فراهم شود تا با دیدن این آثار بزرگ و سحرانگیز بدانند این ملت دارای چه سوابق مهمی است.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از  ۴۲۲ طرح شامل ۳۳۵ طرح در حوزه ورزش و ‌جوانان و ۸۷ طرح در حوزه گردشگری گفت: هر گردشگری که به قطب‌های گردشگری ما در اصفهان، شیراز، یزد، تبریز و سایر شهرها سر می‌زند واقعا مسحور تمدن ایران عزیز و بزرگ ما می شود و جهانیان می‌بینند که این ملت، ملتی است که بیش از 7هزار سال سابقه تاریخی دارد و آثار تمدنی آن در سرزمین ما آشکار است.

رئیس جمهور تاکید کرد که دولت تدبیر و امید طی 7 سال گذشته حرکت بسیار گسترده ای را برای ثبت آثار تاریخی، بازگرداندن اشیاء تاریخی از کشورهای مختلف در پی موفقیت های بزرگ حقوقی در دادگاه‌های بین‌المللی و همچنین آماده کردن زمینه برای جذب گردشگر داخلی و خارجی انجام داده است.

روحانی با اشاره به بخش هایی از گزارش وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اینکه طی 7 سال گذشته در زمینه ساخت هتل رشد 50 درصدی و در زمینه تخت های هتل ها و مراکز جذب گردشگر خارجی و داخلی رشد 46درصدی داشته ایم و در زمینه جذب گردشگر از 4 میلیون گردشگر به 8 میلیون گردشگر رسیدیم، بسیار آمار ارزشمندی است.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که با پایان دوران بیماری کرونا، شاهد توسعه بیش از پیش صنعت گردشگری در کشور باشیم.

روحانی تقویت ورزش عمومی و ورزش قهرمانی در کشور را نیز از دیگر اولویت های دولت تدبیر و امید طی 7 سال گذشته برشمرد و گفت: ساخت استادیوم‌ها، هتل‌های ورزشی، پیست‌های مورد نیاز، امکانات و تجهیزات لازم برای ارتقاء ورزش کشور، اهتزاز پرچم ایران در مسابقات بین المللی و بردن نام ایران و نشان دادن توان و تکنیک ورزشکاران ما و از اینها مهم‌تر سلامت جوانان و مردم ما بسیار مهم است.

رئیس جمهور به گسترش ورزش بانوان در کشور اشاره کرد و اظهارداشت: من به گسترش ورزش بانوان کشور بسیار افتخار می‌کنم. ورزش بانوان ما نشان می‌دهد تبلیغاتی که علیه ایران در طول سالهای گذشته انجام دادند، تبلیغات ناروا، ناصحیح و نادرستی بوده است.

روحانی تصریح کرد: اسلام دین آزادی و دینی است که صحنه فعالیت اجتماعی را در چارچوب اخلاق اسلامی برای همه آماده کرده و خانم‌های ما همه جا می‌توانند در علم، در دانش، در فعالیت سیاسی و در فعالیت اجتماعی حضور فعال داشته باشند که نمونه آن در صحنه انتخابات کشور است.

رئیس جمهور گفت: زنان ما در مسابقات بین‌المللی با عفت و حجاب اسلامی خود شرکت می‌کنند، پرچمدار هستند و قهرمان می‌شوند و این برای ما بسیار افتخار است. خانم‌های ما همه جا بحمدالله دوشادوش مردان برای آبادانی کشور تلاش و فعالیت می‌کنند.

در این مراسم دوازده هتل، 17 مجتمع گردشگری و اقامتی، 23 واحد پذیرایی و سفره‌خانه سنتی، 5 طرح تفریحی و سرگرمی و 30 اقامتگاه بوم‌گردی با سرمایه‌گذاری 1068 میلیارد تومان و اشتغالزایی برای 1746 نفر از جمله طرح‌های حوزه گردشگری بود که در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان رضوی، فارس، کرمانشاه، مازندران، گیلان، یزد و تهران با دستور رئیس جمهور افتتاح شد.

همچنین در این مراسم سالن ورزشی سنندج، هتل ورزش گرگان، 4 استادیوم ورزشی در شهرستان‌های سبز‌وار، نیشابور، کازرون و ملایر و همچنین 108 زمین ورزشی و 220 خانه ورزش روستایی در سطح کشور افتتاح شد.

برای اجرای این طرح‌ها و پروژه‌ها در حوزه وزارت ورزش و جوانان، 345 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم

با سلام و درود به روان پاک همه شهیدان‌ به ویژه شهدای هشت سال دفاع مقدس که هفته به نامه آنها است و تکریم آن عزیزان و خانواده‌های بسیار عزیز آنها که بارِ سنگین دفاع از کشور را در هشت سال به عهده گرفتند و فرزندان عزیز آنها و مردم خوب سرزمین ما که شجاعت را با شهامت و گاهی با شهادت قرین کردند و توانستند در برابر توطئه دشمنان به خوبی ایستادگی و مقاومت کنند.

امروز بسیار خوشحالم که بیست و پنجمین هفته در افتتاح های هفتگی در بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و ورزش و جوانان بود که هر دو بخش برای ما بسیار حائز اهمیت است و باید از میراث فرهنگی ما که مربوط به دوران کهن و هزاران سال پیش هست، هم به خوبی حفاظت و هم  معرفی کنیم و هم مردم جهان را دعوت کنیم تا این آثار بزرگ را ببینند و بدانند این ملت دارای چه سوابق مهمی بوده است چرا که هرچند انسان کتاب و تاریخ بخواند، جای چشم را نمی‌گیرد.

انسان آثار بسیار زیبا و سحرانگیز را در ایران اسلامی مخصوصا در قطب‌های گردشگری مشاهده می کند و هر کس به ایران می‌آید و به قطب‌های گردشگری ما از جمله به اصفهان و شیراز و شهرهای دیگر یزد، تبریز و سایر استان‌ها سر می‌زند، واقعا مسحور تمدن ایران عزیز و بزرگ ما قرار می‌گیرد و جهانیان می‌بینند این ملتی است که بیش از 7هزار سال سابقه تاریخی دارد که آثار تمدنی آن در سرزمین ما آشکار و هویدا است.

الحمدالله طی این 7 سال برای ثبت آثار تاریخی، بازگرداندن اشیاء تاریخی از کشورهای مختلف در پی کسب موفقیت های بزرگ حقوقی در دادگاه‌های بین‌المللی و همچنین آماده کردن زمینه برای گردشگری داخلی و خارجی یک حرکت بسیار خوبی انجام گرفته است.

امروز شاهد بودیم که  این همه هتل و تخت برای گردشگران ما افتتاح شد و رقمی که وزیر محترم اعلام کرد، در ساخت هتل در طول 7 سال 50 درصد و در زمینه تخت‌ها 46درصد رشد داشتیم و همچنین در زمینه جذب گردشگر از 4 میلیون گردشگر به 8 میلیون گردشگر رسیدیم و اگر امسال کرونا نبود و شرایط آماده بود، حتما گردشگران بیشتری داشتیم به هر حال بیماری و آنچه امروز می‌بینیم به نام کرونا که مردم ما را در محاصره قرار داده و نمی‌گذارد مردم به گردشگری خود بپردازند و همچنین نمی‌گذارد گردشگر خارجی وارد کشور ما شود - البته  با همان پروتکل‌ها و سختی‌هایی که وجود دارد، گردشگران وارد می‌شوند -  اما در عین حال این داستان گذرا است و ان شاءالله از این مساله عبور می‌کنیم و باز هم در سالهای آینده شاهد توسعه گردشگری در کشور خواهیم بود.

از طرف دیگر مساله ورزش برای سلامت مردم بسیار حائز اهمیت است؛ هم ورزش عمومی و هم  ورزشهای قهرمانی که برای کسب افتخارات ملی است. شما می‌بینید ورزشهای قهرمانی برای کسب افتخارات ملی چطور یک ملت 80 میلیونی را پای تلویزیون میخکوب می‌کند و در زمان مسابقات مهم جهانی و در بازی‌های المپیک همه خیابانها در همه شهرها خلوت می شود  و نشاط مردم را موقعی که ورزشکاران ما پیروز می‌شوند و یا به خوبی بازی می‌کنند، می‌بینید. بنابراین مساله ورزش حرفه‌ای برای ما مهم است.

ساخت استادیوم‌ها، هتل‌های ورزشی، پیست‌های مورد نیاز، امکانات و تجهیزات لازم برای اینکه بتوانیم در ورزش ارتقا پیدا کنیم و هم اینکه پرچم ما در مسابقات به اهتزاز درمی‌آید، نام ایران همه جا برده می‌شود و تکنیک ورزشکاران ما، توانمندی بدنی آنها نشان داده می‌شود، برای ما بسیار حائز اهمیت است و از آن مهم‌تر سلامت جوانان و مردم ما هست.

من بسیار افتخار می‌کنم به خاطر ورزش بانوان که نشان می‌دهد تبلیغاتی که علیه ایران در طول سالهای گذشته انجام دادند، تبلیغات ناروا، ناصحیح و نادرستی بوده یعنی اسلام دین آزادی است و اسلام دینی است که صحنه فعالیت اجتماعی را در چارچوب اخلاق اسلامی برای همه آماده کرده و خانم‌های ما همه جا می‌توانند در علم، در دانش، در فعالیت سیاسی و در فعالیت اجتماعی حاضر باشند و  نمونه آن روشن است که ما در همه انتخابات‌ها در صف انتخابات می‌بینیم بخش بزرگی و گاهی نیمی از جمعیت و در بعضی از جاها بیشتر خانم ‌های ما تشکیل می‌دهند و در روزهای ملی و انقلابی و در حوادثی که هست، زنان همانند مردان در صحنه‌ها و همچنین در صحنه ورزش حضور پیدا می‌کنند.

زنان ما در مسابقات بین‌المللی با عفت و حجاب اسلامی خود شرکت می‌کنند، پرچمدار هستند و قهرمان می‌شوند و این برای ما بسیار افتخار است که خانم‌های ما در همه جا بحمدالله امروز دوشادوش مردان برای آبادانی کشور ما تلاش و فعالیت می‌کنند و در همین افتتاح‌های امروز وقتی به بحث صنایع دستی می‌رسیم می‌بینید که در بسیاری از صنایع دستی زنان کشور ما تا چه حد فعال هستند و چطور می‌توانند در این زمینه به کشور عزیز ما ایران کمک کنند.

و این نکته را به عنوان نکته پایانی اضافه کنم که هم برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، هم برای کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، هم برای نشاط جوانان ما، هم برای سلامت جوانان ما ورزش و گردشگری بسیار مهم است. ورزش و گردشگری دو پایه‌ای هستند که  می‌توانند نشاط و سلامت را برای ما به ارمغان بیاورند.

بسیار خوشحالم از طرح‌هایی که امروز افتتاح شد. خدمت همه مردم استان‌هایی که این طرح‌ها در آن استان‌ها امروز آغاز شد تبریک می‌گویم و برای همه مردم بزرگ و سربلند ایران عزیز ما آرزوی توفیق بیشتر می‌کنم.

والسلام علیکم و رحمت‌الله وبرکاته

ارسال نظر