کد خبر 433859

بالاخره چه کسی هزینه تعویق المپیک را می‌دهد؟

۳ میلیارد دلار هزینه تعویق بازیهای المپیک است که مشخص نیست چه نهادی آن را پرداخت خواهد کرد.

به گزارش تایمز، کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) با اعلام این که دولت ژاپن و سازمان دهندگان بازی‌های توکیو ۲۰۲۰ با پیشنهاد نخست وزیر شینزو آبه مجبور شد تا پس از تعویق بازی‌های المپیک، هزینه‌های اضافی را تأمین کند، مجبور شد موضع خود را تغییر دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، کمیته بین‌المللی المپیک در یک بیانیه پرسش و پاسخ در وب سایت خود گفت: آبه "توافق کرده است که ژاپن هم‌چنان هزینه‌ها تعویق بازی‌های المپیک را طبق شرایط توافق موجود برای سال ۲۰۲۰ ادامه دهد. برای کمیته بین‌المللی المپیک واضح است که این مبلغ چند صد میلیون دلار هزینه اضافی است.

در حالی که ژاپن موظف است هزینه‌های اضافی را طبق قراردادی  که در سال ۲۰۱۳ با IOC  برای میزبانی برای بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ و پارالمپیک امضا شده بود تأمین کند، یوشیدو سوگا، دبیر ستاد کابینه نهاد بازی‌های المپیک، منکر هرگونه توافق شده است.

وی گفت: "این درست نیست که توافقی درباره هزینه‌های اضافی انجام شده است."

IOC از همان زمان این بیانیه را حذف کرده است - این امر باعث ایجاد اختلاف و درگیری با سازمان دهندگان  بازی‌های المپیک شده است. رقمی که گفته می‌شود نزدیک به ۳ میلیارد دلار است.

بعد از این فشارها، شاهد تغییر موضع در کمیته بین‌المللی المپیک بودیم. در بیانیه اصلاح شده این چنین آورده شده است: کمیته بین‌المللی المپیک و طرف ژاپنی، از جمله کمیته برگزار کننده توکیو ۲۰۲۰، هم‌چنان به ارزیابی و بحث در مورد اثرات مربوط ناشی از تعویق بازی‌ها ادامه خواهند داد.

کمیته بین‌المللی المپیک با وجود گسترش سریع ویروس Covid-۱۹ که سرانجام به تعویق افتادن بازی‌ها تا سال ۲۰۲۱ منجر شد ، با انتقاد از سوی ورزشکاران و دیگران روبه‌رو شد که هم‌چنان اصرار داشت بازی‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰ طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته انجام می‌شود.

توشیرو موته، رییس اجرایی توکیو ۲۰۲۰ قبلاً اعتراف کرد که این تصمیم منجر به هزینه‌های سنگین خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر