کد خبر 391703

در پنل تخصصی ایران کانمین۲۰۱۹ مطرح شد؛

عدم توسعه همگون در زنجیره فولاد/ سیاست‌های اشتباه بازار را به کشورهای رقیب واگذار کرده است

پنل تخصصی نقش دولت در تسهیل و توسعه درآمدهای غیرنفتی در سومین روز نمایشگاه کانمین ۲۰۱۹ با حضور مدیرعامل شرکت ذوب آهن، رییس انجمن سنگ، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس و رییس انجمن سنگ آهن ایران برگزار شد.

اقتصادآنلاین - اکرم شعبانی؛ در ابتدای این پنل تخصصی، اردشیر سعدمحمدی در رابطه با برنامه شرکت مس برای توسعه گفت: شرکت مس تا پایان سال ۹۸ ظرفیت تولید ذوب خود را به ۴۰۰ هزار تن افزایش می‌دهد که تا ماه آینده روش‌های جدید ذوب در مس سرچشمه و مس خاتون آباد به کار گرفته می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس بیان کرد: با سرمایه‌گذاری در اکتشاف و پیدا کردن پتانسیل‌های جدید می‌توانیم این ظرفیت‌ها را افزایش دهیم از جمله در مس سونگون پیش از یک میلیارد تن و در مس میدوک بالغ بر 500 میلیون تن ذخیره داریم.

وی با اشاره به اینکه در پروژه‌های ما شفاف سازی به صورت هوشمند عملیاتی شده، افزود: در کل شرکت مس به صورت آنلاین  و هوشمند سیستم‌های مالی شرکت کنترل می‌شود.

سعدمحمدی با اشاره به نمایشگاه و همایش آی‌مارک که به تازگی در استرالیا برگزار شده بود، توضیح داد: در این همایش سخنرانی‌ها و مقالات تنها دو محور را دنبال می‌کردند که شامل افزایش ایمنی و سرعت در عملیات معدن‌کاری بود.

وی با اشاره به اینکه سرعت در تصمیم‌سازی و عملیات اجرایی معدنی برای کاهش هزینه‌ها ضروری است، تاکید کرد: این روند در قالب تکنولوژی‌های هوشمند به نمایش گذاشته می‌شود که استفاده از دیش‌های ماهواره‌ای برای کنترل حفاری‌ها از جمله این موارد است.

سعدمحمدی همچنین عنوان کرد: در سطح دنیا طراحی‌ها کاملا تغییر کرده و در بحث پژوهش و آموزش تنها مقاله‌هایی تایید ISI دریافت می‌کنند که به مبحث افزایش ایمنی و کاهش هزینه‌ها می‌پردازند.

ذوب آهن مخالف صادرات نیست

منصور یزدی‌زاده به عنوان سخنران بعدی این پنل در رابطه با کمبود سنگ آهن در این شرکت گفت: ما نه تنها در عمل که بر روی کاغذ هم کمبود سنگ آهن داریم و این کمبود مواد اولیه به تمام واحدهای تولید فولاد سرایت کرده است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان عنوان کرد: ما در زنجیره فولاد یعنی از تولید سنگ آهن تا محصول نهایی توسعه همگون نداشته‌ایم و بخشی از مشکلات ما در این رابطه به صادرات مواد خام بازمی‌گردد.

وی افزود: در رسیدن به ظرفیت بهره‌برداری حتی ۷۰ درصدی وضعیت مطلوبی نداریم و منابع ما بسیار محدود هستند.

یزدی زاده با تاکید بر اینکه به جای توسعه افقی ما توسعه عمودی را در پیش گرفته‌ایم، تصریح کرد: شرکت‌های گل‌گهر و چادرملو هم که شرکت‌های معدنی بوده‌اند درگیر تولید فولاد شده‌اند چرا که اینها به پشتوانه تولید معدنی شکل گرفته‌اند اما اکنون همین معادن خود به تولید فولاد روی آورده‌اند.

وی با اشاره به وضعیت بغرنج کمبود مواد اولیه ذوب آهن ادامه داد: ذوب آهن مخالف صادرات نیست مشروط بر اینکه ظرفیت شرکت‌های فولادی کامل شود، امروز ذوب آهن با ظرفیت ۴.۵ میلیون تن تولید تنها از ۶۰ درصد ظرفیت خود استفاده می‌کند و اگر مصوبه دولت برای ۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تن وجود نداشت دچار بحران‌های عجیبی در این شرکت می‌شدیم اگرچه این مصوبه هم تنها ۴۰ درصد ظرفیت تولید ذوب آهن را تامین کرده است.

یزدی زاده در پایان افزود: با معادن کوچک وارد مذاکره شده‌ایم چرا که وضع تعرفه ۲۵ درصدی بازدازنده نبوده و به همین دلیل اعلام آمادگی برای خرید معادن کوچک کرده‌ایم.

فعال‌سازی معادن کوچک در راستای اقتصاد مقاومتی است

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در این پنل درباره فعال سازی معادن کوچک مقیاس گفت: احیای معادن کوچک در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی انجام شد که چند سال پیش از سوی خانه معدن و ایمیدرو مطرح شده بود.

وجیه‌اله جعفری با بیان اینکه به لحاظ عدد و رقم در کشور ما از تعداد معادن موجود ۵۴ درصد فعال و ۴۳ درصد غیرفعال هستند و بخش عمده فعال‌ها قابل توسعه هستند، تاکید کرد: هر معدنی با تغییر شرایط تکنولوژی می‌تواند تولید خود را افزایش دهد که این خود موجب ایجاد و افزایش اشتغال می‌شود.

وی ادامه داد: آمار بانک جهانی از هر ۵ شغل، ۴ شغل مربوط به بنگاه‌های کوچک و متوسط است که اشتغال بیش از ۸۵ درصدی ایجاد می‌کنند.

جعفری با اشاره به اینکه معادن کوچک عمدتا در مناطق محروم هستند، توضیح داد: در معادن فلزی ۴۷ درصد ظرفیت تولید و در معادن غیرفلزی بیش از ۶۰ درصد ظرفیت تولید غیرفعال است.

مدیرعامل شرکت تهیه و‌ تولید مواد معدنی ایران عنوان کرد: نکته مهم کار بر روی معادن کوچک این است که با کمک بخش خصوصی (تشکل‌ها و خانه معدن) به اضافه مجموعه دولت برای فعال سازی مورد توجه قرار گرفته‌اند.

با سیاست اشتباه راه را برای کشورهای رقیب باز می‌کنیم

رییس انجمن سنگ‌ ایران با اشاره به اینکه در دنیا ۱۵۳ میلیون تن تولید سنگ‌های تزیینی داشته‌ایم، عنوان کرد: ایران چهارمین تولیدکننده سنگ‌های تزیینی در دنیاست که پس از چین، ترکیه و هند در این جایگاه قرار گرفته است.

ابوالقاسم شفیعی تصمیم دولت بر تعیین عوارض بر صادرات سنگ‌های تزیینی را اشتباه فاحش دانست و عنوان کرد: با در پیش گرفتن این سیاست‌ها، فرصت را برای کشورهای رقیب فراهم می‌کنیم.

 وی با بیان اینکه در مبحث مالیات بر ارزش افزوده باید بدانیم که ابتدا نیاز است معدن تجهیز شود و سپس درخواست مالیات بر ارزش افزوده از معدن‌کار داشته باشیم، توضیح داد: نرخ مالیات در دنیا ۲۵ درصد و تابع نرخ بازگشت سرمایه است، در دنیا با بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدند کن معدن یک صنعت پایدار است و باید نرخ مالیات آن حتی تا حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کند.

شفیعی با اشاره به اینکه واردات ماشین‌آلات را در ایران ممنوع اعلام کرده‌اند و همین مانع از واردات ماشین‌های معدنی شده است، تصریح کرد: در کشور ما برای همه یک نسخه واحد نوشته می‌شود و این خود ایجاد رانت می‌کند.

صندوق به پروژه‌هایی ورود می‌کند که صرفه اقتصادی دارند

فرید دهقانی در ادامه این نشست بیان کرد: نحوه حمایت صندوق از پروژه‌های موجود در ارتباط با دانش بنیان‌هاست که منجر به افزایش بهره‌وری می‌شوند.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی افزود: سرمایه‌گذاری در یک بخش سرمایه‌گذار و معدن‌کار را در ایجاد و تعریف پروژه‌های جدید ترغیب می‌کند.  

وی افزود: صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی وارد پروژه‌هایی می‌شود که از لحاظ اقتصادی و بر روی کاغذ صرفه اقتصادی داشته باشند.

دهقانی در پایان تصریح کرد: در یک ماه آینده تفاهم‌نامه‌ای با معاونت فناوری ریاست جمهوری و صندوق‌های زیرمجموعه آن به امضا می‌رسانیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر