کد خبر 389655

سبحانی:

سامانه جامع بومی‌سازی زنجیره آهن و فولاد به سرمایه‌گذاری در این حوزه کمک می‌کند

مراسم رونمایی از سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد ایران امروز با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو و جمعی از فعالان صنعت فولاد برگزار شد.رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: با راه اندازی سامانه جامع زنجیره آهن و فولاد، اطلاعات این حوزه که پیشتر به صورت جزیره‌ای بود، به صورت یکپارچه درآمده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، بهرام سبحانی در مراسم رو نمایی از سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد ایران که با حضور خداداد غریب پور، رییس هیات عامل ایمیدرو و جمعی از مدیران و فعالان حوزه فولاد برگزار شد، خبر داد: با توجه به استقبال مطلوب تولیدکنندگان و تامین کنندگان ماشین آلات و مصرف کنندگان در حوزه فولاد، از نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با رویکرد بومی سازی و حمایت از تولید داخل که در 17 دی ماه سال گذشته به مدت 4 روز در تهران برگزار شد، امسال نیز دومین دوره نمایشگاه مذکور در 23 دی ماه برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد گفت: پیش از این تولیدکنندگان ماشین آلات، فولادسازان و سایر فعالان این حوزه به صورت جزیره‌ای به جمع آوری اطلاعات تولیدکنندگان داخلی می‌پرداختند که با راه اندازی این سامانه به اطلاعات جامع و یکپارچه در این زمینه دست می‌یابیم. همچنین وجود تحریم‌ها و افزایش نرخ دلار لزوم داشتن اطلاعات جامع قطعات و ماشین آلات بومی سازی شده و یا مورد نیاز را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهد.

سبحانی افزود: با ثبت اطلاعات تولیدکنندگان داخل در این سامانه، خریداران می‌توانند راحت‌تر نیازهای خود را شناسایی و آنها را تامین کنند. علاوه بر این، سامانه فوق به تولیدکنندگان داخل جهت شناسایی ماشین آلات و قطعات بومی سازی نشده کمک می‌کند تا به سرمایه گذاری و بومی سازی آنها بپردازند. وی تاکید کرد: در واقع این سامانه میان تولیدکننده و مصرف کننده ارتباط موثر برقرار می کند.

وی یکی دیگر از اقدامات انجمن تولیدکنندگان فولاد در جهت بومی سازی و حمایت از تولید داخل را تاسیس صندوق پژوهش و نوآوری عنوان کرد و خاطرنشان کرد: این صندوق با سرمایه گذاری 100 میلیارد تومان و مشارکت‌های فولادی در جهت بومی سازی و کمک به استارتاپ‌ها تشکیل شده است تا از این طرق بتوان نواقص و کاستی‌های قطعات مورد نیاز در داخل کشور را برطرف کرده و به خودکفایی برسیم.

رئیس هیات مدیره انجمن فولاد ایران به سامانه SPX اشاره کرد و گفت: این سامانه شرکت‌ها را ارزیابی کرده و طی آن ضعف‌ها را شناسایی می‌کند و بتوان توانمند سازی و استاندارد سازی را در ساخت داخل انجام داد. اگرچه این سامانه با سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد موازی نبوده و در واقع مکمل یکدیگر هستند.

وی گفت: از سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد می‌توان در سطح ملی و در حوزه‌های مختلف استفاده کرد و آن را مورد بهره برداری قرار داد تا بانک اطلاعاتی جامع در اختیار داشته باشیم.

در آیین رونمایی از سامانه بومی سازی زنجیره فولاد، ایرج فخری نجف آبادی مدیر عامل شرکت ایریسا،‌گفت: سیستم جامع و یکپارچه از نیازهای ضروری زنجیزه فولاد بود که امروز محقق شد.

نجف آبادی افزود: ساختاز کدینگ از همان زمان شکل گیری فولاد مبارکه آغاز شده و امروزه بانک اطلاعاتی عظیمی از تولیدکنندگان و همچنین سازندگان تجهیزات این زنجیره داریم.

وی تاکید کرد: این اطلاعات وجود دارد و نیاز است که آن ها را تجمیع و به اشتراک بگذاریم.

نجف آبادی خاطر نشان کرد: آموزش و پشتیبانی‌های لازم را انجام خواهیم داد و پشتیبانی سامانه نیز به صورت 24ساعته خواهد بود.

در پایان این مراسم سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد به آدرس www.LRM.steeliran.org رونمایی شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر