کد خبر 577450

درمان سرطان با یک انگل کشنده!

گروهی از دانشمندان انگلیسی و چینی در پژوهش مشترکی نشان داده‌اند که شاید بتوان از نوعی انگل کشنده برای درمان برخی از انواع سرطان استفاده کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، دانشمندان دریافته‌اند یک انگل کشنده که عامل بیماری در زنان باردار و افراد مبتلا به نقص ایمنی شناخته می‌شود، ممکن است بتواند به درمان انواع گوناگون تومور کمک کند.

بر اساس گزارش وب‌سایت رسمی دانشگاه ناتینگهام، این پژوهش جدید، طی یک همکاری میان دانشمندان "دانشگاه ناتینگهام" (University of Nottingham) انگلستان، "دانشگاه نینگبو" (Ningbo University) و "دانشگاه شانشی" (Shanxi Agricultural University) چین انجام شده است.

بهبود اثربخشی درمان‌ها در برابر انواع خاصی از تومورها، یک موضوع حیاتی برای غلبه بر برخی سرطان‌ها، توقف پیشروی تومور و افزایش طول عمر بیماران است. دانشمندان در این پژوهش جدید نشان داده‌اند انگلی که معمولا در سراسر جهان یافت می‌شود، می‌تواند تومور‌های سرد را نسبت به درمان حساس کند. تومور‌های سرد، تومور‌هایی هستند که واکنش ایمنی قوی را در بدن تحریک نمی‌کنند.

دانشمندان باور دارند که یافته‌های این پژوهش می‌تواند پیامد‌های درمانی گسترده‌ای برای بسیاری از انواع سرطان داشته باشد.

این گروه پژوهشی موفق شدند انگل موسوم به "توکسوپلاسما گوندی" (Toxoplasma gondii) را رام کنند. این انگل، یک تک‌یاخته فرصت طلب است که می‌تواند طیف وسیعی از حیوانات خون‌گرم را آلوده کند و ابتلا به آن تقریبا در یک سوم جمعیت انسان‌های جهان گزارش شده است.

توکسوپلاسما گوندی باید در سلول‌های میزبان خود ساکن شود و پروتئین‌های بسیاری را برای مقابله با دفاع ایمنی میزبان و تسهیل تهاجم خود به سلول‌های میزبان ترشح می‌کند. دانشمندان ابتدا یک سویه جهش یافته توکسوپلاسما گوندی را با توانایی محدود برای رشد کردن در سلول‌های کشت‌شده یا ایجاد بیماری در موش‌ها ابداع کردند که می‌تواند سیستم ایمنی میزبان را دستکاری کند.

دانشمندان در این پژوهش نشان داده‌اند که تزریق مستقیم این انگل جهش‌یافته به تومور‌های جامد می‌تواند به ایجاد واکنش‌های التهابی هم در تومور‌های تزریق‌شده و هم در تومور‌هایی منجر شود که در فاصله دورتری قرار دارند. همچنین آن‌ها نشان داده‌اند که این روش درمانی، تومور‌ها را ترغیب می‌کند تا به درمان با مهارکننده‌های ایمنی پاسخ دهند.

این درمان دوگانه، بقای موش‌ها را به صورت قابل توجهی افزایش داد و به کاهش رشد تومور در موش‌های مبتلا به ملانوما، "کارسینوم ریه لوئیس" (Lewis lung carcinoma) و "آدنوکارسینوم کولون" (colon adenocarcinoma) منجر شد.

دکتر "هانی الشیخا" (Hany Elsheikha)، استادیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه ناتینگهام و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: استفاده از نسخه جهش‌یافته توکسوپلاسما گوندی برای درمان تومور‌های خاص در موش‌ها، پیشتر گزارش شده است. آنچه این پژوهش را متفاوت می‌کند، تأیید این موضوع است که تزریق سویه جهش‌یافته توکسوپلاسما گوندی به تومور، ایمنی ضد تومور و اثربخشی درمان را افزایش می‌دهد.

وی افزود: یافته‌های این پژوهش، قابل توجه هستند و به درمان تومور‌ها در آینده کمک می‌کنند. کاهش قابل توجه اندازه تومور و بهبود قابل توجه بقای موش‌هایی که این درمان ترکیبی جدید را دریافت کرده‌اند، امیدوارکننده است، اما باید با احتیاط از این درمان استفاده کرد، زیرا به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.

این پژوهش، در "Journal for ImmunoTherapy Cancer” به چاپ رسید.

ارسال نظر