کد خبر 570237

تاکنون فوتی به علت دریافت واکسن کرونا داخلی داشته ایم؟

عضو کمیته علمی واکسن گفت: تاکنون هیچ مورد فوتی به علت دریافت واکسن کرونا تولید داخل نداشته‌ایم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، رضا مساعد در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری کرونا  گفت: اثربخشی واکسن‌های تولید داخل و تأییدیه‌هایی که پس از مرحله سوم گرفتند، همزمان با سویه دلتا که غالب بود، واکسن‌های داخلی در مقابله با این سویه جهش یافته نتایج قابل قبولی از خود نشان دادند.
وی ادامه داد: ما در کمیته علمی، بررسی واکسن داریم که تمام مطالعات مربوط به واکسن‌ها را رصد می‌کند، بنابراین هرگاه واکسنی موجب بستری یا فوت شود در این کمیته بررسی و به کمیته ملی اخلاق کشور اعلام می‌شود.
وی با بیان این که تمام موارد بستری یا فوت شدید در این کمیته مطالعه شده است ادامه داد: این موارد در اغلب اوقات تاکنون به واکسن مربوط نبوده است و به علت دیگری فوت رخ داده است، برای نمونه فردی یک هفته پس از دریافت واکسن فوت کرد و پس از بررسی ما مشخص شد که به علت افتادن از درخت فوت کرده است که این موضوع ارتباطی به واکسن ندارد و بسیاری از موارد فوت به عللی این چنینی مربوط بوده است.
 مساعد گفت: تاکنون هیچ مورد فوتی را به علت دریافت واکسن تأیید نمی‌کنم و تا کنون هیچ مورد فوتی بر اثر تزریق واکسن‌های داخلی نداشتیم.
وی ادامه داد: در مورد واکسیناسیون اطفال با واکسن داخلی تاکنون هیچ پلتفرم داخلی کارآزمایی بالینی را شروع نکردند ادامه داد: تا پایان این هفته در مورد یکی دو مورد واکسن داخلی در این خصوص اظهار نظر خواهد شد.
وی افزود: در مورد واکسن‌های وارداتی به کمیته ملی واکسن ارجاع شده و با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها واکسن سینوفارم برای دانش آموزان مورد تأیید است و واکسن انستیتوپاستور مشترک با کوبا برای تزریق به دانش آموزان تحویل کمیته علمی واکسن شده است و تا پایان هفته تکلیف آن روشن می‌شود.
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    چرا دیگه واکسن برکت برای دوز اولی ها نمی‌زنند وفقط دوز دوم می‌زنند میگن دیگه واکسن برکت تولید نمیشه وفقط تو اصفهان تولید میشه وصادر میشه

  • ناشناس
    ۰ ۰

    صداقتتون دیگه داره اذیتمون میکنه!