کد خبر 560925

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

فواید وازلین یا ژله نفتی چیست؟

ژلِ پترولیوم یا چربی معدنی که با نام تجاری وازلین شناخته می‌شود از تصفیه روغن‌های سنگین نفت که باقی‌مانده تقطیر در ۳۶۰ درجه گرما است به دست می‌آید.

به گزارش اقتصادآنلاین، وازلین برای درمان طیف وسیعی از شرایط پوستی مفید است.شیمی‌دانان ژله نفت را از روغن استخراج می‌کنند. پس از کشف تصادفی آن در طی فرایند حفاری نفت، اکنون بیش از ۱۰۰ سال است که از تولید این ژله می‌گذرد. ژله نفتی تصفیه شده یک روغن معدنی است که بسیاری از شرکت‌ها آن را به‌عنوان یک درمان عمومی برای پوست استفاده می‌کنند.

خلوص ژله نفتی به فرایند تولید بستگی دارد. ژله نفتی تصفیه نشده ممکن است حاوی مواد مضر باشد، اما ژله نفتی تصفیه شده معمولاً بی‌خطر است.

موارد استفاده و مزایا

فواید وازلین

زمانی که شرکت‌ها ژله نفت را به‌عنوان یک معجزه درمانی برای همه چیز از چین‌وچروک گرفته تا سوختگی به بازار عرضه می‌کردند این ژله نمی‌توانست هر بیماری پوستی را بهبود بخشد ولی به‌عنوان یک گزینه مراقبت از پوست همه‌کاره و مقرون‌به‌صرفه شناخته شد در ادامه به معرفی برخی از فواید وازلین می پردازیم:

۱ – به‌عنوان یک مانع پوستی عمل می‌کند

پوست به‌راحتی ژله نفتی را جذب نمی‌کند. این بدان معناست که در واقع یک مرطوب‌کننده نیست بلکه سدی است که می‌تواند باعث جلوگیری از دست رفتن رطوبت بدن شود. افراد می‌توانند قبل از رفتن به خارج از منزل و در هوای سرد، هوای خشک و وزش باد آن را روی پوست‌های تحریک شده بمالند. مبتلایان به سرماخوردگی ممکن است آن را در زیر بینی خود قرار دهند تا از تحریکات ناشی از آبریزش بینی یا مایع شستشوی بینی جلوگیری شود.

۲ – جلوگیری از خشکی پوست

فواید وازلین نرمی پوست

وقتی پوست روی قسمت دیگری از بدن یا لباس مالیده می‌شود بسیار تحریک‌کننده است. این مخصوصاً برای افرادی که مبتلا به اگزما یا پوست خشک هستند بیشتر مشهود است.

 بعضی از افراد به علت ابتلا به عارضه جوش‌های پوست؛ دچار خراش و یا پوست شکسته می‌شوند. استفاده از ژله نفتی در مناطقی که مستعد ابتلا به این عارضه هستند ممکن است به جلوگیری از آن کمک کند.

۳- درمان بثورات پوشک

بثورات پوشک عبارتی است که به بخشی از پوست که در زیر پوشک قرار دارد و دچار برافروختگی یا خارش شده است، گفته می‌شود. بسیاری از نوزادان پس از نشستن در پوشک مرطوب، دچار بثورات پوشک می‌شوند که ژله نفتی مانع رطوبت شده و می‌تواند خطر بثورات پوشک را کاهش دهد. همچنین می‌تواند پوست را تسکین داده و از بثورات پوشک موجود ر‌هایی بخشد.

۴- جلوگیری از لایه‌برداری

لایه‌برداری پوست می‌تواند تحریک‌کننده باشد. وقتی پوست آن‌قدر خشک است که لایه‌برداری می‌شود، ژله نفتی می‌تواند سوزش را تسکین داده و به بهبودی پوست کمک کند. افراد می‌توانند در فصول سرد سال استفاده از آن را برای خشکی، لب‌های متورم یا پلک‌های تحریک شده استفاده کنند.

۶ – بهبود اگزما

فواید وازلین نرمی پوست

اگزما یک بیماری مزمن پوستی است که باعث تحریک، خارش و لکه‌های پوسته‌پوسته می‌شود. یک مطالعه ۲۰۱۷ نشان داد که ژله نفتی ممکن است از شیوع اگزما جلوگیری کند.

 این مطالعه نشان داد که مرطوب کردن مکرر پوست نوزادان در معرض خطر بالای اگزما؛ می‌تواند از شیوع آن جلوگیری کند. بر اساس این تحقیق، ژله نفتی از سایر گزینه‌ها بسیار مؤثر و مقرون‌به‌صرفه‌تر بود. همچنین می‌توانید با ترکیبات مختلفی، از این ماده کاربردی کرم‌های بسیار خوب خانگی تهیه نمایید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر